Porodica akademika Hajdina koji je projektovao Most slobode podržala studente: Verovao je u slobodu

Cela porodica pokojnog akademika Nikole Hajdina podržala je studentske blokade na Mostu slobode u Novom Sadu.
Porodica akademika Hajdina koji je projektovao Most slobode podržala studente: Verovao je u slobodu
Foto: 021.rs
Luka Hajdin, student farmacije, Nikola Hajdin, student fizike, i Matija Hajdin, gimnazijalac – svi unuci akademika Nikole Hajdina - podržali su studentske proteste i ciljeve, piše N1.
 
"Naš deda, akademik Nikola Hajdin, celog života zalagao se za principe slobodnog istraživanja i govora, kako u nauci, tako i u društvu. Bio je iskren i radoznao čovek, duboko posvećen istini i pravdi. Verovao je u slobodu novinarstva, nezavisne institucije i vladavinu prava - temelje svakog demokratskog društva", saopštili su unuci.
"Danas, kada studenti ustaju protiv korupcije, klijentelizma i personalističke vlasti, smatramo da je naša dužnost da podržimo njihovu borbu. Njihovi zahtevi za autonomijom univerziteta, slobodom izražavanja, i odgovornom vlašću u skladu su s vrednostima za koje se Nikola Hajdin zalagao celog zivota. Borba za akademsku i institucionalnu nezavisnost, kao i za društvo u kojem pravda nije privilegija već pravo svih, predstavlja nadu svih koji žele da vide Srbiju kao slobodnu, pravednu i demokratsku zemlju", navodi se u saopštenju.
"Kao student koji studira u Cirihu", kaže Luka, "bio sam na 24-časovnoj blokadi u Novom Sadu, kod Mosta slobode, za koji je moj deda, akademik Nikola Hajdin, bio glavni inženjer".
 
"Smatramo da je ovaj pokret iskren, dostojanstven i pravedan, i nadamo se da će studentski zahtevi biti ispunjeni", rekao je on.
 
Godinu i po dana pre nego što je preminuo. akademik Nikola Hajdin je dao intervju magazinu Nedeljnik, u kojem je, između ostalog odgovarao i na pitanja o mostovima.
 
Hajdin je, naime, patentirao mostove sa kosim zategama. Prvi njegov most bio je na Tisi kod Titela, zatim pešački most na Savi u Sremskoj Mitrovici, most na Vrbasu kod Banjaluke, železnički most na Savi u Beogradu, most na Visli u poljskom Ploku.
Most slobode je među njegovim najvrednijim zaveštanjima. Hajdin u intervjuu svedoči kako se osećao kada je njegov most srušen u bombardovanju 1999. godine. 
 
"Tada sam došao do saznanja da su mostovi važni elementi mog naučnog stvaranja. Bio sam mnogo nesrećan, most "Sloboda" je bombardovan na moj rođendan. Napravili smo isti most, za koji sam imao podršku Mostogradnje i Vlade, odnosno Miroljuba Labusa koji je u to vreme bio ministar", govorio je je tada ovaj vizionar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marija

    02.02.2025 23:14
    Kakva
    biografija Nikole Hajdina. Imamo mi vrsnih i svetski priznatih strucnjaka ne dozvolimo da nam svi odu nego da se poneki i vrate kuci!
  • Mir

    02.02.2025 22:54
    Poruka je mir mir,vi kolo na tugu,a ovi kradu kopromis je rešenje zdravo . Smeniti sve sem ko valja ,a zeleni polako
  • X

    02.02.2025 22:52
    Izbore ne bi ali bi danas svako nesto da blokira drugima i da to zove slobodom. Samo vi radite svoj posao...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti