
Studenti postali deo spina o otcepljenju Vojvodine, a Novi Sad "centar pobune": Evo kako
Paralelno sa narativom da ne protestuju studenti već "stranački aktivisti", predstavnici vlasti nedeljama plasiraju teze da iza studentskih blokada stoji plan o otcepljenju Vojvodine.

Foto: 021.rs
Budući da od studenata nikada nismo čuli bilo šta o statusu Vojvodine, vlast, njeni mediji i analitičari "povezali su neke ljude sa nekim prostorima", manipulišući da su "vođe" studentskih protesta pojedinci iz Vojvodine, koje su već etiketirali kao "secesioniste" i "separatiste", piše Istinomer.
I ovaj spin služi da se skrene fokus sa ključnih tema koje su studenti pokrenuli, a pre svega odgovornost za tragediju na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 ljudi.
Manipulacija da će se tragedija u Novom Sadu zloupotrebiti i iskoristiti za odvajanje Vojvodine od Srbije, lansirana je pre nego što su studentski protesti i počeli. Samo nekoliko dana nakon nesreće, a već posle prvog protesta u Novom Sadu, tokom kog su mladići pod kapuljačama demolirali novosadsku Gradsku kuću, za nerede su okrivljeni vojvođanski "secesionisti", "separatisti", "autošovinisti" i "srbomrsci" iz opozicionih redova.
Kao glavni predvodnici "nasilnih protesta" označeni su novosadska studentkinja žurnalistike Mila Pajić, novosadski novinar i univerzitetski profesor Dinko Gruhonjić, te Marinika Tepić iz opozicione Stranke slobode i pravde.
Zamenom teza, protesti zbog tragedije okvalifikovani su kao protesti koji imaju za cilj "destabilizaciju Srbije i dolazak na vlast nasilnim putem". Figura neprijatelja stvorena je pripisivanjem negativnih karakteristika ovom "antisrpskom triju" – "tvrde da su Srbi počinili genocid u Srebrenici, udaraju na Srpsku pravoslavnu crkvu i zalažu se za otcepljenje Vojvodine".
Za targetiranje Pajić, Gruhonjića i Tepić napravljen je i video uradak, koji je deset dana nakon tragedije objavljen na režimskim medijima (Novosti, Alo, Informer), kao i na društvenim mrežama poslanika i člana predsedništva SNS-a Nebojše Bakareca.
Gledaoci televizije Pink mogli su da vide i tajno snimljene fotografije, koje im je u jutarnjem programu pokazivao Perko Matović iz kabineta Aleksandra Vulina, tadašnjeg potpredsednika Vlade i bivšeg direktora BIA. Iste fotografije prethodno je objavio Informer. Matović je govorio o "obojenoj revoluciji", pokazivao kako se Mila Pajić "cereka" na protestu, objašnjavao da je tu došla "da ostvari svoj dublji politički interes".
"Ovde vidite Dinka Gruhonjića i njegovu mladež. Dakle, Dinko Gruhonjić i njegova mladež, koji organizuju, dakle, koji sede u kafiću dok njihovi nasilnici uništavaju Gradsku kuću, dok oni podmeću te nasilnike i primaju instrukcije, dakle, od Dinka Gruhunjića", pričao je Matović.
Zamena teza i zašto je Novi Sad "centar pobune"
Ovim je pripremljen teren za spin o odvajanju Vojvodine od Srbije, koji su desetak dana nakon tragedije u Novom Sadu počeli da šire analitičari i novinari bliski vladajućoj stranci.
"Ide taj narativ iz kog se vidi da će oni pokušati ovo da iskoriste i za pokušaj otcepljenja Vojvodine", izjavio je na televiziji Informer novinar te kuće, Dejan Vukelić.
U međuvremenu se širio spisak "separatista" i "antisrba", a paralelno s njim i manipulativni narativ da bi "autonomaši" "da cepaju Vojvodinu", da se "otvara" pitanje "vraćanja na vojvođanski separatizam", da se "ide na rasrbljavanje Vojvodine", da je "sumnjivo što Novi Sad postaje centar".

"Ovde ljudi ne znaju kako da čitaju što je sad centar pobune postao Novi Sad, kao da je neko držao Vojvodinu izvan vidokruga svetske javnosti. Sad internacionalizuju sukob, koristi se tragedija kao nekad Kosovo u vreme ratova, Slovenija, Hrvatska, Bosna. Kao da je neko aktivirao Vojvodinu", izjavio je početkom decembra Milomir Marić na Hepiju.
"Oni žele da povampire separatizam u Vojvodini i to je cela poenta priče. Vidite te njihove portale autonomija.info… Oni naglašavaju da je Novi Sad glavni grad Vojvodine. Nikada ne koriste termin Pokrajinska Vlada, nego Vlada Vojvodine. Namerno se forsira priča o autonomaštvu", rekao je sredinom istog meseca poslanik SNS-a Vladimir Đukanović.
Kako su studenti postali deo spina
U to vreme fakulteti su već bili u blokadi, pa je i to trebalo uklopiti u spin o otcepljenju Vojvodine. Pošto su se više puta ograđivali od stranaka, isticali da nemaju lidere i da odluke donose na plenumima, vlast je, po svoj prilici, morali da pronađe figuru koju će predstaviti kao vođu studenata, da bi kroz njenu diskreditaciju delegitimisali proteste.
Ta uloga pripala je upravo Mili Pajić, koja je već diskreditovana u režimskim medijima kao neko ko se "predstavlja kao Jugoslovenka", "tvrdi da su Srbi počinili genocid", "slavi Oluju" i "sočno psuje majku". I koja je, naravno, već povezana sa Dinkom Gruhonjićem, "vojvođanskim separatistom", "fašistom" i "kroatofilom".
Ni Mila Pajić, niti bilo ko od studenata nikada nije izgovorio ništa politički o Vojvodini, ali to nije bila prepreka da ih optuže da im je cilj otcepljenje Vojvodine od Srbije.
"Ja sam iznenađen kako znate za taj odnos gospođe Pajić i Gruhonjića, pošto je to inače istina. Tu se doda još i Ješić, i uskoro očekujte i Vojvođansku platformu koju će da promovišu", izjavio je krajem decembra na Pinku predsednik Aleksandar Vučić.
Nakon manipulativnog narativa "to nisu studentski protesti, to su stranački protesti", u režimskim medijima ubrzo su počele da se šire i manipulacije da su "vođe studentskih protesta Dinko Gruhonjić, Mila Pajić i Goran Ješić uz pomoć ProGlasa" i da je "Ješić priznao da je glavni koordinator".
Jovan Babić, novosadski student Fakulteta tehničkih nauka i čest gost režimskih medija, tvrdio je čak da su blokade krenule sa novosadskog Filozofskog fakulteta "gde je najdominantniji Dinko Gruhonjić koji je poznat po izjavi da bi sve crkve pretvorio u pabove".
Reč je, naravno, o neistini, jer su blokade počele na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, nakon što su studente i profesore tog fakulteta 22. novembra napali funkcioneri i članovi SNS-a.Talas blokada potom se proširio na sve univerzitete u Srbiji.
Ceo tekst Istinomera čitajte na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Slobodan univerzitet podsetio rektora Madića na koordinate Univerziteta u Novom Sadu
08.03.2025.•
7
Akademska mreža Slobodan univerzitet reagovala je na to što je rektor Univerziteta u Novom Sadu obišao studente 2.0, koji kampuju u Pionirskom parku u Beogradu.
Održan humanitarni blokadni bazar: Prikupljen novac za dvoje teško povređenih u padu nadstrešnice
08.03.2025.•
0
Humanitarni blokadni bazar, koji su organizovali Studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu održan je u univerzitetskom kampusu.
Novosadski roditelji koji traže povratak dece u školu organizuju javni sastanak
08.03.2025.•
34
Roditelji okupljeni u Viber zajednici "Roditelji za povratak đaka u školu" uputili su poziv za javni sastanak u ponedeljak, 10.marta u 16 časova ispred OŠ "Miloš Crnjanski" u Novom Sadu.
Prolećni dani u Novom Sadu: Naredni dani topli, jutra hladna
08.03.2025.•
3
Nedelja u Novom Sadu biće pretežno sunčana.
FOTO, VIDEO Dan žena u Novom Sadu: Skupština gađana jajima, studentkinje Medicinskog u šetnji
08.03.2025.•
29
U Novom Sadu se povodom Dana žena održava više protestnih skupova.
VIDEO: Ponovo požar u Novkabelu, gori ono što je već izgorelo
08.03.2025.•
24
Ponovo je izbio požar u Novkabelu u Industrijskoj zoni.
Više protestnih šetnji danas u Novom Sadu: Evo šta studenti organizuju povodom Dana žena
08.03.2025.•
1
Više protestnih okupljanja najavljeno je u Novom Sadu povodom Dana žena.
Nerešeno u Betaniji: Rođeno 11 dečaka i 11 devojčica
08.03.2025.•
0
U novosadskoj Betaniji su prethodnog dana rođene 22 bebe.
Incident u Ekonomskoj školi tokom blokade: Učenica kojoj je zabranjen ulazak pokušala da uđe
08.03.2025.•
27
U Ekonomskoj školi "Svetozar Miletić" došlo je sinoć do incidenta kada je učenica, kojoj je ranije zabranjen ulaz, pokušala da uđe u školu.
Protestna šetnja do Skupštine grada za Dan žena: "Šta žene znaju sa jajima?"
07.03.2025.•
9
Studentkinje u blokadi Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pozvale su u protestnu šetnju do Skupštine grada u subotu, 8. marta.
FOTO, VIDEO: Kako je izgledao protest povodom generalnog štrajka u Novom Sadu?
07.03.2025.•
8
Veliki protest povodom dana generalnog štrajka održan je u Novom Sadu.
Kako "pumpa" Novi Sad: Pumpanje u ritmu srca
07.03.2025.•
5
Već mesecima "pumpa" se širom Srbije. "Pumpa" se i tokom generalnog štrajka.
Generalni štrajk u Novom Sadu: Završen veliki protest - građani pozvani u Beograd 15. marta
07.03.2025.•
117
Održan je još jedan veliki protest u Novom Sadu.
VIDEO: Pogledajte kolika je protestna kolona u Novom Sadu
07.03.2025.•
5
Veliki broj građana okupio se na protestu na koji su pozvali studenti u blokadi.
Dekanski kolegijum Akademije umetnosti: Skandalozna odluka da se prosvetarima umanje plate
07.03.2025.•
3
Članovi Dekanskog kolegijuma Akademije umetnosti Novi Sad saopštili su da je odluka Vlade da prosvetarima uskrati zakonom zagarantovano pravo na nadoknadu za rad skandalozna.
Nasilje u novosadskoj osnovnoj školi: "Dobro dete, samo ima kratak fitilj"
07.03.2025.•
9
Roditelji učenika OŠ "Vuk Karadžić" izrazili su zabrinutost zbog nasilja u ovoj školi, ali i nereagovanja nadležnih institucija koje bi morale da osiguraju bezbednost dece.
FOTO, VIDEO: Deo zaposlenih protestovao u RTV-u, priključuju se studentima u šetnji
07.03.2025.•
1
Deo zaposlenih Radio-televizije Vojvodine protestovao je u holu zgrade danas u 10 časova.
Više od tri meseca od prebijanja Novosađanina u policijskoj stanici: Osumnjičeni i dalje "nepoznati"
07.03.2025.•
13
Iako je prošlo više od tri meseca od prebijanja starijeg Novosađanina Ilije Kostića u policijskoj stanici u Novom Sadu, nadležnim organima je i dalje nepoznato ko je učestvovao u nasilju.
"Vreme je da pokažemo da nas ima i na Klisi": Prvi protest u ovom naselju
07.03.2025.•
10
Prvi protest podrške studentima i njihovim zahtevima na Klisi održaće se danas, 7. marta.
I dalje razmišljate šta da poklonite za 8. mart? Bellissima Hair Spa & Shop ima ideju za vas
07.03.2025.•
0
Dan žena je iza ćoška, a upravo Bellissima Hair Spa & Shop ima sve ono što je jednoj dami potrebno za kosu - uslugu vrhunske nege i prodaju preparata u jednom.
Lepe vesti: U Betaniji rođene 23 bebe
07.03.2025.•
0
U novosadskoj Betaniji su prethodnog dana rođene 23 bebe.
Komentari 82
Ja
Miki Podbara
"Србенда"
Што се тиче спиновања лица на функцији Председника РС и његових сателита у кога на првом месту издвајам нашу велику новосадску срмоту у лику бившег нам градоначелника и премијера, могу да поручи :"Оставите се читава посла!". Ником овде у Војводини није до отцепљења од Србије! Та идеја се пласира из Београда у кругу самопрокламовани родољуба који под родољубљем подразумевају лично богаћење на рачун поштених грађана. Пошто су ухваћени са рукама у промету сада је потребно скренути пажњу народа који је коначно прогледао и схватио у ком грму лежи зец и решен је да тог зеца истера на чистац и коначно ствари постави на своје место.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar