Slučaj nadstrešnica: Jedan neuobičajen, a ključan ugovor bi Tužilaštvo moglo da vrati na početak

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 osoba u postupku pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Slučaj nadstrešnica: Jedan neuobičajen, a ključan ugovor bi Tužilaštvo moglo da vrati na početak
Foto: Pixabay (ilustracija)
Međutim, zbog obelodanjivanja međunarodnog ugovora sa kineskim izvođačima, koji je do sada držan u tajnosti iako nije bio tajan, on bi mogao da se vrati na početak. A taj ugovor je veoma neuobičajen, piše Vreme.
 
Komercijalni ugovor o izgradnji brze pruge Novi Sad - Subotica koji je u julu 2018. potpisala tadašnja potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović sa kineskim izvođačima, a koji je prošle nedelje postao dostupan javnosti, mogao bi u značajnoj meri da poremeti dosadašnju istragu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu koje je podiglo optužnicu protiv 13 osoba u postupku pada nadstrešnice. Razlog je što ovaj ugovor, a to je i potvrđeno kada je obelodanjen, ima karakter međunarodnog ugovora, a samim tim i preimućstvo u odnosu na nacionalno zakonodavstvo.
Ustav Srbije, član 16, određuje da su "potvrđeni međunarodni ugovori i opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava deo pravnog poretka Republike Srbije i neposredno se primenjuju" kao i da oni "moraju biti u skladu s Ustavom".
 
Prema tome, komercijalni ugovor između Vlade Srbije i kineskih izvođača o izgradnji brze pruge na deonici Novi Sad - Subotica, koji je potpisan na osnovu Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Kine iz 2009. godine, ali i drugih međudržavnih sporazuma između Srbije i Kine zaključenih u periodu od 2009. do 2014. godine, što se jasno navodi u njegovoj preambuli, predstavlja međunarodni ugovor koji prema Ustavu Srbije ima jaču pravnu snagu od domaćih zakona.
 
Zato je nejasno kako je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu moglo da zanemari ovaj ugovor prilikom vođenja istrage i podizanja optužnice.
Neuobičajan ugovor
 
Komercijalni ugovor sa kineskim izvođačima posebno je važan jer otkriva dve ključne stvari.
 
Prvo, ovaj ugovor u svojoj preambuli sadrži odredbu da se ceo projekat izgradnje brze pruge Novi Sad - Subotica, a time i rekonstrukcije stanice u Novom Sadu koja je njegov sastavni deo, sprovodi na osnovu projektnog zadatka koji je 2017. godine izradio Saobraćajni institut CIP.
 
Usvajanjem Ugovora Vlada je usvojila i Projektni zadatak koji je sastavni deo ugovora. Slučaj u kom je projektni zadatak sastavni deo Ugovora, tvrde stručnjaci sa kojima je razgovaralo "Vreme", vrlo je neuobičajen.
 
Taj projektni zadatak odredio je obim, dinamiku i vrstu radova koji nisu obuhvatali rekonstrukciju nadstrešnice u vestibilu B stanične zgrade u Novom Sadu koja se obrušila 1. novembra.
 
Uprkos brojnim saznanjima koja su dokazala da je podizvođačka firma Starting izvodila radove na nadstrešnici, nadležne institucije ostale su pri tvrdnji da nadstrešnica nije bila predmet konstrukcionih intervencija, već samo sanacije prema uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novi Sad.
 
Druga važna odredba ovog ugovora, sadržana u članu 2.1.29, predviđa da će saobraćaj na poddeonici Novi Sad - Subotica biti u potpunosti zatvoren tokom izvođenja građevinskih radova, ali to se ne odnosi na železničke stanice Novi Sad i Subotica. Ugovorom je predviđeno da železničke stanice u Novom Sadu i Subotici budu otvorene za putnike tokom njihove rekonstrukcije, kao i da se od strane putnika koriste po fazama, što pobija tvrdnje Tužilastva da je otvaranje stanice dovelo do tragedije.
 
Ne možemo znati
 
Član upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije i izborni član Visokog saveta tužilaštva Predrag Milovanović kaže za "Vreme" da, koliko mu je poznato, nepotvrđena optužnica Višeg javnog tužilštva u Novom Sadu nije dostupna javnosti.
 
"Otud ne možemo pouzdano znati da eventualno postupajući javni tužilac nije u dokazni materijal uvrstio i ovaj međunarodni ugovor. Inače, u toj fazi krivičnog postupka nije uključena javnost, niti je Zakonikom o krivičnom postupku propisano da je tužilaštvo u obavezi da učini javnosti dostupnom optužbu i svu materijalnu dokumentaciju kojom u vidu dokaza raspolaže. Jasno je da je to učinjeno pod pritiskom javnosti i, nažalost, zbog jednog opšteg nepoverenja šire javnosti u rad javnotužilačke organizacije, a čemu je i samo javno tužilaštvo doprinelo nedovoljno adekvatnim komuniciranjem sa javnošću u vezi sa slučajem pada nadstrešnice", kaže Milovanović.
 
On ističe da bi sud mogao da vrati optužnicu tužilaštvu da dopuni istragu ukoliko je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu zanemarilo navedeni ugovor, jer je nesporno da je našim Ustavom propisano da su međunarodni ugovori sastavni deo pravnog poretka Republike Srbije i da se neposredno primenjuju.
 
"Prema tome, radi se o ispravljivoj stvari i želim da kažem da u ovako složenom slučaju u kome postoji evidentno ogorčenje javnosti, to ne treba uzeti za zlo tužilaštvu. Štaviše, ako je i došlo do tog previda, možda iz ugla suda ta okolnost i nije od odlučnog značaja za potvrđivanje optužnice", kaže Milovanović.
 
Da ugovor ne nosi oznaku tajnosti 021.rs otkrio pre godinu dana
 
Iako je tek sada počelo da se piše o tome da ugovor između kineskog konzorcijuma i Srbije ne nosi oznaku tajnosti, 021.rs je o tome izvestio javnost još u januaru 2024. godine.
 
Novinarka 021.rs tražila je od Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture da otkrije ovaj ugovor zahtevom za pristup informaciji od javnog značaja, kada su počeli novi radovi na stanici, iako je prethodno svečano otvorena.
 
Međutim, umesto dokumentacije, od Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i inrastrukture, dobili smo odgovor u kome navode da su "kontaktirali kinesku ugovornu stranu" koja ih je obavestila da "nije saglasna da se bilo koji podaci iz ugovora i u vezi sa ugovorom dostavljaju trećim licima pre završetka projekta, odnosno pre dobijanja potvrde o dobro urađenom poslu".
 
Ministarstvo je portalu 021.rs dostavilo i dopis izvođača radova, kineskog konzorcijuma CRIC&CCCC ("China Railway International Co.Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").
 
U dopisu koji potpisuje Đi Fengžan, predstavnik ovog konzorcijuma, navodi se da oni nisu saglasni sa dostavljanjem podataka trećem licu, odnosno novinarki portala 021.rs.
 
Ovo je neobično jer Ministarstvo nije dostavilo zakonski osnov po kom se javnosti uskraćuju dokumenta.
 
Po Zakonu o slobodnom pristupu informacija od javnog značaja, organ vlasti može uskratiti informaciju ukoliko bi time ugrozio život ili zdravlje nekog lica, ugrozio ili otežao otkrivanje i procesuiranje krivičnog dela, ugrozio odbranu zemlje, smanjio sposobnost države da upravlja ekonomskim procesima, ugrozio sprovođenje monetarne, devizne ili fiskalne politike, povredio pravo intelektualne ili industrijske svojine ili ugrozio životnu sredinu.
 
Kao još jedan osnov, navodi se objavljivanje informacije ili dokumenta za koji je propisima ili službenim aktom zasnovanim na zakonu određeno da se čuva kao tajni podatak. Međutim, Ministarstvo u svom odgovoru nije navelo da su ova dokumenta označena kao tajna. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Charlie

    05.02.2025 13:45
    Dokumenta N. SAD-a Subotica
    Sama činjenica da za projekat izgradnje brze pruge N.S - SU. Postoje preko 500 dokumenta sa preko 15.000 strana dovoljno govori da se za analizu i ocenu radova mora konsultovao struka iz cele države a ne samo Građevinski fakultet u Beogradu. Upravo mešoviti sastav radnih tela i komisija po nalogu tužilaštva čine ozbiljnost i poverenje građana u tom procesu
  • Željko Antonić

    05.02.2025 13:37
    Jedina i prava adresa za sve naše muke je:
    Zagorka Dolovac.
    I tačka.
  • Lala

    05.02.2025 13:33
    Kakva tumačenja, poginulo je 15 ljudi, da li je to nekome jasno? Lopovi treba da odgovaraju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti