Studenti novosadskog Pravnog rečima Šćepana Šćekića upitali Zagorku Dolovac da li će raditi posao

Studenti u blokadi Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu zatražili su da republička javna tužiteljka Zagorka Dolovac konačno počne da radi posao za koji je plaćena.
Studenti novosadskog Pravnog rečima Šćepana Šćekića upitali Zagorku Dolovac da li će raditi posao
Foto: Medija centar Beograd
"Što bi svima nam poznat Šćepan Šćekić rekao: 'Ma ja vas Zagorka pitam hoćete li vi ođe da radite za ovo što vam se plaća ili nećete", navode studenti.
 
Povodom postupanja Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu u slučaju pada nadsetrešnice, oni navode da je "upadljivo da finansijski (neki bi rekli koruptivni) element nije predmet krivičnog postupka koji je pokrenut". 
 
"Kako se od cene od 3,5 miliona evra došlo do 16 miliona evra? Kome je taj novac otišao? Uprkos objavljenoj dokumentaciji na internet stranici VJT Novi Sad, podatke o izvršenim plaćanjima iz državnog budžeta prema izvođaču i dalje od izvođača ka podizvođačima nemamo", navode studenti prava.
Podsećaju da "profesor sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Dušan Dobromirov, izričito tvrdi da su cene radova na Železničkoj stanici u Novom Sadu drastično uvećane, a inženjer Zoran Đajić, koji je bio angažovan na rekonstrukciji tog objekta, da su građevinski dnevnici falsifikovani". 
 
"O tome je dao obaveštenja Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije VJT u Novom Sadu, koje nije nadležno za gonjenje izabranih i postavljenih lica-funkcionera izvršne vlasti. Razočarava činjenica da je do tog takozvanog informativnog razgovora došlo nakon izjava i pisanja sredstava javnog informisanja, a ne po sopstvenoj inicijativi i savesti Javnog tužilaštva. Dodatno, evidentno je da se institucija predsednika Republike, preko izvesne Nataše Vukšić i šefa kabineta pomenute institucije, Ivice Kojića, direktno bez pravnog osnova značajno mešala u projekat izgradnje brze pruge, čiji stastavni deo je i rekonstrukcija Železničke stanice Novi Sad", navode studenti u saopštenju. 
Kako kažu, "u postupanju ovih lica mi vidimo bahato uzurpiranje ovlašćenja drugih državnih organa".
 
"Ovo su zvanični delovi krivičnog spisa, a ne medijske spekulacije. Ustav zabranjuje da političke stranke neposredno vrše vlast i da je potčinjavanju sebi. Shodno tome, još je pogubnije po javni interes da pojedinac, fizičko lice, potčini vlast sebi. Javno tužilaštvo vrši nadležnosti kojima se štiti javni interes određen zakonom. Nije li ugrožen javni interes kad uzmemo u obzir ova saznanja", pitaju oni.
 
Dodaju da je "mogućnost za dejstvovanje Vrhovnog javnog tužioca afirmisana 12. februara, kada je saopšteno da je Zagorka Dolovac odlučila da predmet bude prebačen u Javno tužilaštvo za organizovani kriminal". 
 
Time je, kako ukazuju, "vrhovni javni tužilac demantovao svoja saoštenja iz prošlosti da ne može da se meša u rad 'prvostepenih' tužilaštava".
 
"Tog 12. februara se oglasilo još jedno tužilaštvo, Više javno tužilaštvo u Beogradu, saopštivši da je uhapšen dvocifren broj lica zbog korupcije, među njima bivši direktor EPS-a i drugi bliski političkim granama vlasti. Gorak ukus te antikorupcijske akcije je okolnost da su hapšenja najavljena od strane institucije predsednika Republike, koja ni po Ustavu, a ni po jednom važećem zakonu, nema nikakva ovlašćenja koja se tiču krivičnog gonjenja, otkrivanja i rasvetljavanja krivičnih dela i hvatanja učinilaca takvih dela. Da stvar bude pogubnija, te najave su izrečene u okviru političke propagandne kampanje koja predstavlja svojevrstan odgovor režima na studentske proteste i blokade", navode studenti Pravnog fakulteta. 
 
Oni postavljaju pitanje koliko je moguće zamisliti obrnuto, da se vrhovni tužilac ili bilo koji drugi javni tužilac umeša u opozivanje ambasadora ili imenovanje mandatara za sastav Vlade i konstatuju da bi tako nešto opštim konsenzusom bilo proglašeno za državni udar.
 
Dodaju da je postupanje javnih tužilaštava u slučajevima nasilja nad studentima davalo privid delotvornosti, ali konstatuju da je izostala reakcija na izjave Damira Zobenice, člana Izvršnog odbora SNS-a i tadašnjeg potpredsednika Skupštine Vojvodine. 
 
"Podsećamo i na javno prenet stav najmoćnijeg političkog funkcionera izvršne vlasti, koji je indirektno dao vetar u leđa nasilnicima koji su vozilima udarali studente na blokadama. Pripadnici BIA su flagrantnim kršenjem zakona stupali u kontakt i latentno pretili studentima i njihovim porodicama. Podvlačimo da je penzioner Ilija Kostić u Novom Sadu, nakon protesta ispred zgrade pravosudnih organa, prebijen u prostorijama Policijske uprave u Novom Sadu. Do današnjeg dana niko nije procesuiran za to. Studente niko neće uveriti da prvostepeno tužilaštvo postupa delotvorno i zakonito, niti će nas odvratiti od protesta okolnost da Sektor unutrašnje kontrole MUP-a brižljivo proverava sve okolnosti. U našim očima, MUP zajedno sa javnim tužilaštvom štiti nasilnike sa značkama", navode studenti. 
 
Kako kažu, Zagorka Dolovac je svim tužiocima šef i oni i te kako moraju da je slušaju. 
 
"Krivični postupci jesu kompleksni i vladavina prava se najpre ostvaruje garantovanjem procesnih prava okrivljenih, ali upućivanje na to bi bila klasična zamena teza. Tužilaštvo je tu da procesuira, da goni i optuži. Ne posle pritiska građana, nego po načelu legaliteta", stoji u saopštenju studenata koji blokiraju novosadski Pravni fakultet.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ZarJeBitno

    13.02.2025 22:35
    Bravo
    Pametnom dovoljno.
  • Bothunter

    13.02.2025 22:01
    Neće ona ništa da radi,Vučićev čovek,preuzela slučaj da bi bio pod kontrolom...
  • cokanj

    13.02.2025 21:33
    ?
    Javašluk. Zaga štrajkuje 12 godina?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti