Novcem za obnovu pruge od Novog Sada do Subotice plaćan i kanal u Beogradu, pruga za Ekspo...

Deo novca za rekonstrukciju pruge od Novog Sada do Subotice, obezbeđen Aneksom 4 komercijalnog ugovora, ulagan je u radove van te deonice, iako komercijalni ugovor to ne predviđa.
Novcem za obnovu pruge od Novog Sada do Subotice plaćan i kanal u Beogradu, pruga za Ekspo...
Foto: 021.rs
Tako su, kako piše Insajder, mimo ugovora plaćane nabavke, popravke i radovi na održavanju pruga u okolini Beograda, ali i projektna dokumentacija za prugu koja se gradi i koja tek treba da poveže Zemun Polje sa Ekspo centrom. Svi naknadni radovi, ugovoreni kroz ukupno 4 aneksa komercijalnog ugovora, koštaju građane Srbije 87 miliona dolara.
 
Prvobitno ugovorena vrednost posla modernizacije železnice od Novog Sada do granice sa Mađarskom bila je milijardu i 162 miliona dolara, a onda je dodatno uvećavana aneksima.
Posebno je zanimljiv Aneks 4 koji predviđa dodatnih 52 miliona dolara. Problem je što su tim novcem plaćani radovi na toj deonici, ali i radovi van nje. U dokumentu objavljenom na sajtu Vlade stoji i obrazloženje koje, međutim, ništa ne objašnjava - tim novcem biće plaćeni radovi van deonice od Novog Sada do Subotice koji nisu bili predviđeni ugovorom i aneksima za drugu deonicu - onu od Beograda do Stare Pazove.
 
Ta deonica završena je i puštena u rad još pre tri godine. Član neformalne anketne komisije stručnjaka, koji će ispitivati finansijski deo posla, kaže da mnogo toga ukazuje na nezakonito finansiranje.
"Mi smo počeli da radimo na različitim dokumentima i nekako je utisak da gde god taknemo, upravo vidimo i nenamenska trošenja, i zloupotrebe. Mislim da ćemo imati jako puno posla u našem domenu, ali ovo što ste vi naveli ukazuje i na zloupotrebe i na nenamenska trošenja", kaže za Insajder profesor finansija i bankarstva na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu Dušan Dobromirov.
 
Šta je sve još plaćeno?
 
Novcem za modernizaciju pruge od Novog Sada do Subotice plaćana je, između ostalog, oprema u tri beogradske stanice, nadstrešnica za lift u Batajnici i održavanje pruge u Zemunu i to ukupno 171 hiljadu dolara. Iskopavanje kanala dugog 13 km u Beogradu plaćeno je 136 hiljada dolara. Merna kola za praćenje koloseka plaćena su više od 823 hiljade dolara. Projektna dokumentacija za prugu koja je tek u izgradnji, a koja će povezivati Zemun Polje sa budućim nacionalnim stadionom i Ekspo kompleksom plaćena je 289 hiljada dolara.
 
Ništa od tih radova, pa ni izrada projektne dokumentacije za prugu od Zemun Polja do budućeg nacionalnog stadiona, nije bilo predviđeno osnovnim komercijalnim ugovorom o modernizaciji železnice od Novog Sada do Subotice. Ugovor omogućava izmene i odstupanja, ali samo za radove u okviru te deonice i to pod uslovom da oni ubrzavaju završetak radova, unapređuju efikasnost, ili da na drugi način koriste državi.
 
Svi ti radovi nisu, međutim, definisani kao izmene i odstupanja, već se pravdaju odlukama inženjera i to po instrukcijama Ministarstva građevine kao finansijera i Infrastrukture železnice Srbije kao investitora.
 
Od uobičajene prakse odstupa i to što punu odgovornost za kvalitet ovih radova i usluga, ali i za rokove izvođenja, na sebe preuzimaju finansijer i investitor. Tako je glavni izvođač u tim naknadno dogovorenim poslovima oslobođen svake odgovornosti.
 
"Meni to deluje kao neka vrsta pragmatičnog snalaženja da bi se neka sredstva koja su potrebna za neku drugu namenu nabavila i nekako tako mi sve to deluje da je tu dosta tih pragmatičnih poteza koji nisu se puno obazirali na propise", ocenjuje Dobromirov za Insajder.
Nema javnih podataka da su podzivođači u poslovima definisanim Aneksom 4 angažovani na javnom konkursu, što je predvideo osnovni ugovor. Sve to dodatno otežava kontrolu zakonitosti uloženog novca. Ministarstvo građevinarstva ne odgovara na pitanje Insajdera po kom zakonskom osnovu su Aneksom 4 plaćani radovi van deonice - poslato još krajem prošle godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Neiznenadjen

    18.02.2025 21:34
    I tako kradu više od decenije
    Da se preispita svaka rekonstrukcija i izgradnja, pogotovo putne infraštrukture u zadnjih 10 godina i u kasu vrate pare, Srbija bi postala ekonomski tigar u Evropi sigurno.
  • Zoran

    17.02.2025 21:26
    Predhodne su gradili samo svoje vile
  • Дуле

    17.02.2025 20:59
    Е а шта мислите ди је очо милион евра за кречење градске куће-у Митровицу ил Б.Луку????

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti