"Vodovod" o situaciji sa vodom u gradu: Nizak nivo podzemnih voda i regeneracija tri bunara

Do kraja aprila trebalo bi da bude gotova regeneracija tri bunara čime bi Novi Sad bio spreman za uvećanu potrošnju vode tokom letnjeg perioda, kažu u JKP "Vodovod i kanalizacija".
"Vodovod" o situaciji sa vodom u gradu: Nizak nivo podzemnih voda i regeneracija tri bunara
Foto: 021.rs
Nakon što su predstavnici opozicije u petak upali u prostorije "Vodovoda" i održali sastanak sa upravom, preduzeće je zakazalo konferenciju za medije na kojoj se govorilo o situaciji sa vodom u gradu i noćnim restrikcijama koje traju duži vremenski period.
 
Ukazano je i na to da se grad izuzetno brzo širi i da su potrebe grada prevazišle izvorišne kapacitete. Takođe, istaknuto je da je prioritet kvalitet vode, nakon čega dolazi kvantitet, te da neće biti potpune obustave isporuke vode.
Pritisak bi trebalo da se stabilizuje do kraja aprila, kada će biti završene regeneracije tri bunara. Regeneracije ovih bunara i nizak nivo podzemnih voda razlozi su noćnih restrikcija.
 
"Uz poboljšanje nivoa podzemnih voda, tim regeneracijama dobijamo od 100 do 150 litara dodatnih količina voda. Trenutno imamo bunar koji je van funkcije iz predostrožnosti, jedan bunar na Petrovaradinskoj adi je u ispiranju i čekamo pozitivne rezultate vode da bismo njega vratili u funkciju. Takođe, menjamo aktivni ugalj na našim filterima da bismo imali dodatnu sigurnosti i zadnju barijeru u pravljenju vode, da bismo imali ispravnu vodu kada krene distribucija", rečeno je na konferenciji za medije.
Takođe, za ovu godinu su odobrena sredstva da se još jedan bunar na izvorištu Štrand vrati u funkciju, a plan je da do januara 2026. od šest bunara na ovom izvorištu u funkciji budu tri. 
 
Objašnjeno je da je kompletno izvorište Štrand ugašeno 2008. godine zbog fekalnog zagađenja kanalizacije Limana 1 i Limana 2, koje su u tom trenutku bila stara gotovo pola veka.
 
"Trebalo je uvrstiti projektno-tehničku dokumentaciju, naći sredstva za rekonstrukciju i zamenu dotrajale kanalizacije kako bi se time stekli uslovi da se izvorište vrati u funkciju. Mi smo uradili projektno-tehničku dokumentaciju preko projekta 'Čista Srbija' i dobili smo sredstva za rekonstrukciju kanalizacione mreže i ona se privodu kraju. U međuvremenu se krenulo u akciju vraćanja izvorišta u funkciju i sada su aktivna dva bunara, a u ovoj godini su odobrena sredstva i za treći", dodaju iz "Vodovoda".
 
Ukazano je da Novi Sad ima izvorišta Štrand, Petrovaradinsku adu i Ratno ostrvo, te da su ograničena mesta za izgradnju novih bunara. 
 
Najavljeno je da su za ovu godinu obezbeđena sredstva za izgradnju novog bunara na Petrovaradinskoj adi, što će biti prvi BHD bunar posle 25 godina. On bi trebalo da bude u funkciji do kraja 2026. godine.
 
Rečeno je i da se planira utiskivanje novih drenova, zato što neki nisu u funkciju, dok neki drugi funkcionišu, ali sa lošim karakteristikama. Kada je u pitanju dugoročni plan, on se odnosi na projekcije stanovništva za 2041. godine, kada će Novi Sad imati više od pola miliona stanovnika. 
 
"Iz tih razloga su se odvojila značajna sredstva za početak izrade obimne projektno-tehničke dokumentacije za proširenje izvorišta Ratno ostrvo, u zaleđu, gde se planira da se projektnom dokumentacijim obradi - vodozahvatni deo, preradi deo, infiltracioni deo, izrada novih bunara, fabrika dodatna za preradu vode od 300 plus 300, odnosno 600 litara u sekundi, i potisni magistralni cevovod koji će ići prema zapadnom delu grada. Tim aktivnostima bismo stigli voz za 2041. Dokumentacija je obimna i radiće se dve godine. Izvođenja radova i sve ostalo što sledi posle toga, jeste taj dugoročni plan tek pete godine u odnosu na sad mogu se očekivati prve količine nove vode sa tog proširenog dela izvorišta, znači ogromnog zaleđa gde su velike zalihe podzemnih voda", rečeno je na konferenciji.
 
Istaknuto je da nije dovoljno da postoje izvorišni kapacitete koji su u skladu sa potrebama grada, već oni treba da budu najmanje 20 odsto veći u odnosu na te potrebe. 
 
"Dakle, srećemo se sa izuzetno niskim nivoima podzemnih voda, koje prouzrokuje nivo Dunava. U ovim uslovima, bunare i eksploataciju podzemnih voda radimo tako da ne dovodimo slučajno u pitanje kvalitet podzemnih voda da ne bismo navukli neko zagađenje u te bunare, da se ne bi bunari forsirali. Znači, maksimalno se vodi računa o kvalitetu i posle dolazi kvantitet", zaključuju u "Vodovodu".
Osuda upada opozicije
 
Direktor JKP "Vodovod i kanalizacija" Uroš Lončar osudio je upad opozicije u prostorije preduzeća, navodeći da su tom prilikom vređani zaposleni. On je rekao da je poziv na sastanak upućen u ponedeljak, kada je bio neradni dan, te da su zahtevali da primi 40 osoba na sastanak. Kako je naveo, u nekoliko navrata su odgovorili opoziciji, koja je insistirala na svojim uslovima i koja je, u međuvremenu, najavila protest ispred prostorija preduzeća. 
 
Po njegovim rečima, oni su opoziciju čekali na sastanak na drugoj lokaciji, ali su oni otišli u Masarikovu, te je nakon poziva kolega i on došao u tamošnje prostorije. 
 
"Prvi put, nakon 25 godina, znači od 2000. godine do danas, JKP 'Vodovod' počinje sa gradnjom novog bunara. Od 2000. godine, pre mog dolaska i dolaska Srpske napredne stranke da rukovodi 'Vodovodom', bilo je 11 direktora. Ne bih iz pristojnosti čitao njihova imena, samo ću reći koje su stranke upravljale preduzećem - Demokratska stranka Srbije, potom Demokratska stranka, zatim opet DSS, pa Liga socijaldemokrata Vojvodine, potom POKS i na kraju opet Liga. Tako da imam pitanje za njih koji su se juče okupili i divljali u 'Vodovodu', zašto sve te godine nisu napravili bunar, a ligaši su ukinuli jedno celo izvorište", naveo je Lončar.
 
Opozicija najavila krivičnu prijavu
 
Novosadska opozicija najavila je podnošenje krivične prijave protiv rukovodstva "Vodovoda" jer su, kako kažu, "juče pred kamerama priznali da je uništena imovina ovogo preduzeća vredna 20 miliona evra izjavom da postrojenja sa aktivnim ugljem i ozonizator u Fabrici vode ne rade". Smatraju da je nesavesnim i nestručnim rukovanjem oštećena imovina preduzeću koju je platio grad, a to smatraju i ključnim razlogom pojave valjkastih crva u novosadskoj vodi.
 
"Posledica njihove nestručnosti neće biti samo uvećani računa za struju u svakom novosadskom domu, već i sada izvesne restrikcije vode i tokom dana u letnjem periodu", tvrde u opoziciji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Beton beton

    22.02.2025 21:48
    Ne daj bože da od poreza na imovinu izgradite novi bunar? Ili od dimničarine?
  • Randy

    22.02.2025 20:38
    Objašnjenje
    "Vodovod" sve radi stručno, ali voda se inati.
  • Marija

    22.02.2025 20:29
    Hm
    Nije mogla da se održi konferencija za štampu dok opozicija nije upala? Mesecima se piše o ovom problemu i niko nije reagovao dok opozicija nije upala, onda kilava opozicija?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Danas jaka košava

U Novom Sadu će u subotu ujutro biti hladno sa mrazem, a tokom dana sunčano i vetrovito sa umerenom i jakom košavom.

VIDEO: Pogledajte "Slobodni dnevnik" RTV-a

Četvrto izdanje "Slobodnog dnevnika", koji realizuje deo zaposlenih na Radio-televiziji Vojvodine nezadovoljan uređivačkom politikom tog medija, emituje se ispred zgrade Rektorata u Novom Sadu.