
Prvi Simpozijum koronarne interventne fiziologije - novi standardi u lečenju srčanih oboljenja
Organizator Simpozijuma profesor dr Igor Ivanov kaže kako će se na jednom mestu sastati lekari iz Beograda, Zemuna, Subotice, Sombora, Zrenjanina, Kragujevca, Valjeva, Niša, Zaječara i Novog Sada tokom jednodnevne edukacije sa stručnim predavanjima i praktičnim radom.
"Očekuje se oko 40 učesnika i radujemo se razmeni iskustava i druženju sa kolegama", kaže dr Ivanov.
Kako objašnjava, prošle godine izašle su nove preporuke od strane Evropskog udruženja kardiologa za lečenje hroničnog koronarnog sindroma, koji se ranije nazivao stabilna angina pektoris.
"U preporukama se prvi put pominje fiziologija krvnog suda, a to podrazumeva da se sada više ne bavimo samo anatomijom, nego da je pri ulasku u salu za kateterizaciju neophodno imati "alate" kojima možete da ispitate i na neki način snimite "film" koji se dešava u krvnom sudu", navodi Ivanov.
Prema njegovim rečima, ovo omogućava da bolesnicima pruže najtačniju dijagnostiku, a to podrazumeva da oni dobiju i najbolje medicinsko lečenje, čak i za stanja za koja dosad nisu imali mogućnosti dijagnostikovanja. Ukazuje da su to oboljenja malih krvnih sudova koja ne mogu da se vide i snime prilikom kateterizacije, ali sa novom opremom može da se utvrdi bolest.
"Ovo sve unapređuje kvalitet života bolesnika i smanjuje smrtnost. Nove preporuke nas obavezuju da ih primenimo u svakodnevnoj praksi, te zbog toga organizujemo prvi Simpozijum koronarne interventne fiziologije na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, sa idejom da naši najeminentniji predavači iz Srbije podele svoje znanje i da razmenimo iskustva iz ove oblasti".
Profesor Ivanov smatra da mlađe kolege imaju priliku da se edukuju, i to ne samo na predavanjima već i praktičnim radom u sali.
Komentari 3
Mikan
Lola
Prof Ivanov zasluzuje sve pohvale .
Veliki covek
Baki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar