Od ideje do završetka radova: Cena rekonstrukcije pruge od Novog Sada do Mađarske duplirana

Cena rekonstrukcije pruge Novi Sad - Mađarska je duplirana, od procene za taj projekat od 681,4 miliona evra, ugovoreni troškovi narasli su na 1,24 milijarde dolara, preneo je Forbs Srbija.
Od ideje do završetka radova: Cena rekonstrukcije pruge od Novog Sada do Mađarske duplirana
Foto: 021.rs
Od tih 1,24 milijarde dolara je 1,2 milijarde isplaćena izvođačima radova.
 
Nacrt idejnog projekta rekonstrukcije pruge, koji je izradio Saobraćajni institut CIP 2017. godine, dao je prvu procenu koliko će koštati.
 
Prema tom nacrtu, samo za prugu u "čvoru" Novi Sad, trebalo je da bude izdvojeno 42,4 miliona evra, zatim objekti u Novom Sadu (glavna stanična zgrada i drugi objekti za uređaje i postrojenja) trebalo je da koštaju 2,9 miliona evra, peroni, nadstrešnice i pothodnici trebalo je da koštaju 1,75 miliona evra.
U Nacrtu je navedeno da je procena investicija izvršena na osnovu definisanih rešenja građevinske infrastrukture i iskustava sa prve dve deonice pruge, Beograd – Stara Pazova i Stara Pazova – Novi Sad.
 
"Da li je to blizu iznosu od 65 miliona evra koliko je država saopštila da su bili ukupni troškovi rekonstrukcije na ovoj lokaciji. U nacrtu je dat i opis da 'rekonstrukcija postojeće jednokolosečne pruge u savremenu dvokolosečnu prugu za projektnu brzinu od 200 kilometara na čas sa aspekta trase ne predstavlja veliki problem, najviše zato jer prati postojeću prugu (samo kod Vrbasa je promenjena deonica)'", piše u tekstu.
Do značajne razlike u troškovima tokom različitih faza projektovanja i izvođenja radova na građevinskim projektima može doći usled posebnih zahteva investitora za ugradnju najkvalitetnije opreme i materijala ili većih količina nego što je predvideo projektant, zatim zbog nepredviđenih radova, ali i "naduvavanja" troškova, odnosno preplaćivanja materijala, opreme i radova.
 
Kako piše Forbs, ključna je bila ponuda kineskih izvođača, a ona uzima u obzir potrebe i želje države kao finansijera i projektnu dokumentaciju.
 
"S njima se država prvobitno pogodila na iznos od 1,16 milijardi dolara. Potom i kroz anekse dodala još oko 87 miliona dolara troškova. Da je prvobitna procena u Nacrtu idejnog projekta bila isuviše konzervativna za želje države možda sugeriše već finalna verzija Idejnog projekta, završenog u julu 2020. gde su troškovi iznosili oko 789 milijardi evra, a sa PDV-om 1,04 milijardi", piše Forbs.
 
Najveći deo novca, oko 283 miliona evra, trebalo je da bude izdvojen za samu prugu, nasip i koloseke, zatim 118,8 miliona evra za mostove odnosno nadvožnjake, za elektrifikaciju oko 78,8 miliona evra, za signalno-sigurnosni sisteme 66,9 miliona evra, za telekomunikacioni sistem 52 miliona evra i za stanične zgrade i platoe bilo je procenjeno oko 29,7 miliona evra.
 
Na sajtu Vlade Srbije navodi se da su gornji i donji stroj ugovoreni na iznos veći od 450 miliona dolara, kao i da su mostovi i nadvožnjaci poskupeli na 253,9 miliona, dok će signalno-sigurnosni sistemi koštati ukupno 116,5 miliona dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sabahudin

    11.03.2025 17:30
    Omerović
    Pa i nije neko "ugrađivanje". Može to i bolje
  • Tanja

    11.03.2025 17:00
    Pruge koja je tako propisno urađena da verovatno samo lud može da se potpiše kao odgovorno lice
  • Lala

    11.03.2025 16:39
    Ih,ta nemojte kasti! Zbog blokada cena će još više rasti. To zna i moja Sosa i stalno mi to spočitava.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti