"Srbijavoz" odgovorio studentima: Hronologija obustave železničkog saobraćaja pred protest

"Srbijavoz" odgovorio je studentima u blokadi Saobraćajnog fakulteta u Beogradu na pitanja vezana za otkazivanje međugradskih polazaka tokom prošlog vikenda.
"Srbijavoz" odgovorio studentima: Hronologija obustave železničkog saobraćaja pred protest
Foto: 021.rs
U svom odgovoru, "Srbijavoz" naveo je hronologiju događaja koji su stopirali međugradski železnički saobraćaj, na dane pred protest i posle protesta u Beogradu, 15. marta.
 
Kako su napisali, dežurni operater primio je poziv tokom noći 14. marta, koji je sadržao neodređenu pretnju o postavljenim eksplozivnim napravama, bez preciznih informacija o kojim voznim sredstvima i na kojim lokacijama se radi. Navode i da je ovaj poziv snimljen, ali da se snimak ne može objaviti kako se ne bi ometala istraga. Odmah po pozivu obavešteni su nadležni, nakon čega su došli policijski službenici.
"S obzirom na to da do 2.44h nije dobijena instrukcija policije o postupanju, da Srbijavoz u otm trenutku nije imao pravilnik o postupanju u sličnim situacijama, te da je prvi voz planiran za saobraćaj već od 3.13 časova, v.d. generalnog direktora Ivan bulajić je putem poruka na WhatsApp grupu dao instrukciju da se obustavi regionalni saobraćaj i da se do daljeg ne posedaju vozna sredstva posadaama", piše u odgovoru. 
 
Navode da su tog jutra nadležni šefovi sekcija "Srbijavoza" otpočeli kontakte direktno sa nadležnim policijskim upravama, kako bi bili dostavljeni lokaliteti gde su se nalazili vozovi za pregled. Pregledi su zatraženi za razne lokacije u Beogradu, Vršcu, Subotici, Somboru, Šidu, Rumi, Zvorniku, Kikindi, NIšu, Kraljevu, Užicu, Lapovu, Sremskoj Mitrovici, Prijepolju, pirotu, Zaječaru, Novom Sadu i Smederevu. U odgovoru se navodi i da "Srbijavoz" ne poseduje zapisnike o izvršenim kontrolama.
"Dana 15. marta, uzimajući u obzir da se u Beogradu odvija veliki skup na koji je, prema informacijama iz sredstava javnog informisanja pristigao veliki broj učesnika iz gradova širom Republike Srbije, bilo nam je jasno da moramo uložiti sve napore da se pokrene želelznički saobraćaj bar do završetka skupa kako bi učesnici mogli da se vrate u svoje gradove železnicom. U tom smislu smo Direkciji policije uputili dopis kojim smo zamolili za informaciju o očekivanom vremenu završetka svih radnji vezanih za pregled voznih sredstava", piše u odgovoru kompanije.
 
Dan posle "Srbijavoz" je dobio informaciju da su pregledi vozova završeni, a naredba o pokretanju saobraćaja poslata je centralnoj operatici. Saobraćaj je normalizovan oko 15 časova. 
 
Iz "Srbijavoza" navode i da su, s obzirom na to da nisu imali pravilnik za ovakve situacije, dobro postupili.
 
"Naša očekivanja da će se vreme do potpune normalizacije saobraćaja meriti u satima bila su previše optimistična. To je razlog zbog kog smo već u saopštenju od 14. marta izrazili očekivanja da se pregledi privode kraju. Nismo računali da će, pretpostavljamo usled velikog angažmana pripadnika MUP-a u obzebeđenju protesta, završetak procedura trajati koliko je trajao. Duži rokovi za normalizaciju u ovakvim okolnostima mogli su biti predviđeni, bar kao mogućnost", objašnjavaju iz "Srbijavoza".
Priznaju da nisu angažovali autobuski prevoz putnika, iako je ustaljena praksa da se to radi u svim situacijama u kojima se desi poremećaj u saobraćaju. Kao razloge navode to što su očekivali da će do potpune normalizacije doći brzo i da kapacitet autobuskih prevoznika sa kojima imaju potpisan ugovor nije bio ni blizu dovoljan da se obezbedi zamenski prevoz za 592 otkazana polaska. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Gordana

    21.03.2025 14:49
    A da li ce i za naredni protest studenata da se desi nesto slično?I narod treba da poveruje u ovo?!
  • Божо

    21.03.2025 14:42
    Може те ли да смислите нешто боље. Ово дете у предшколском не би смислило
  • mali iva masinovodja

    21.03.2025 14:19
    gospoda
    nisu imala pravilnik!!!???
    vi ste gospodo, za jedno Javno preduzece, od velike vaznosti za drzavu, mnogo jedna opustena ekipa... pa cak ni posle 1. Novembra, vi niste izvukli pouku i dalje nista ne preduzimate na predupredjenju mogucih vanrednih dogadjaja... nadam se da bar imate razradjen plan za evakuaciju u slucaj pozara... a i vajni drzavni inspektori za bezbednost i zastitu su bas otaljavali inspekcije, plus, imate li odeljenje za bezbednost, bar putnika, ako nista drugo... za sve to neko prima debelu platu od drzave, (Naroda!)!!!!
    o prevrnutim cisternama i vozovima sto ispadaju iz sina i pruznim prelazima da ne pisem!!!

    Sumska B ligo, Nesposobna!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti