Mlađan Dinkić ponovo odgovorio Anketnoj komisiji

"Profesorski rečeno, Anketna komisija je - promašila temu", poručio je, između ostalog, nekadašnji ministar finansija Mlađan Dinkić u novom saopštenju.
Mlađan Dinkić ponovo odgovorio Anketnoj komisiji
Foto: Media Centar Beograd
"Sva pitanja koja mi je Anketna komisija postavila nemaju nikakve veze sa povodom i svrhom zbog kojih je ona formirana, a to je da se ispitaju okolnosti i uzroci nezapamćene tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu", rekao je Dinkić u saopštenju. 
 
Ipak navodi, kako kaže - svoje odgovore na sva pitanja Anketne komisije.
 
Podsetimo, član Anketne komisije za utvrđivanje razloga pada nastrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, Vladimir Obradović izjavio je u sredu, 26. marta, da Aleksandar Vučić, Zorana Mihajlović i Mlađan Dinkić moraju odmah da budu ispitani od strane pravosuđa Srbije i Evropske unije zbog, kako je istakao, "štetnih odluka koje su donosili u vezi sa projektom rekonstrukcije pruge do mađarske granice".
 
Istog dana reagovao je bivši ministar finansija u Vladi Srbije Mlađan Dinkić navodeći da su netačni navodi Vladimira Obradovića, izneti istog dana na pres konferenciji Anketne komisije, da je on na bilo koji način učestovao u donošenju odluka u vezi sa rekonstrukcijom železničke pruge do mađarske granice.
"Da odmah razjasnimo, sva pitanja koja mi je Anketna komisija postavila nemaju nikakve veze sa povodom i svrhom zbog kojih je ona formirana, a to je da se ispitaju okolnosti i uzroci nezapamćene tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu. Profesorski rečeno, Anketna komisija je promašila temu, s obzirom da sva pitanja koja su mi postavili spadaju u domen ekonomske istorije, imajući u vidu da ih interesuju dogadjaji od pre 12 do 17 godina, pa im moji odgovori neće mnogo pomoći da obave posao zbog koga su formirani. S obzirom da sam i sam 10 godina radio na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, dobronamerno savetujem kolegama iz Anketne komisije, čiji rad apsolutno podržavam, da se u budućem radu ne rasplinjuju, već da se fokusiraju na temu zbog koje su i formirani, kaže Mlađan Dinkić u odogovoru Anketnoj komisiji", naveo je Dinkić, preneo je N1.
 
"U periodu od 2008. godine u Vladi koju je vodila Demokratska stranka bio sam na poziciji ministra ekonomije i regionalnog razvoja. Ni u tom periodu, a ni kasnije, nikada se nisam bavio ugovaranjem bilo kakvih infrastrukturnih radova, pa ni železničkih. To je uvek bio posao za koji su bili nadležni ministri saobraćaja, gradjevine i infrastrukture. Zbog toga ne mogu da znam cene i preliminarne vrednosti projekata bilo kojih železničkih deonica za koje me pitaju, jer na tome nikada nisam ni radio. Kada je u pitanju finansiranje infrastrukturnih projekata, tačno je da sam u svom radu saradjivao sa svim evropskim finansijskim institucijama, kao i sa Svetskom bankom, a bio sam jedno vreme i guverner Srbije u EBRD-u i u Svetskoj banci. Ali moj posao je bilo isključivo da ugovorim što povoljnije uslove finansiranja, a nikada nisam kandidovao, niti učestvovao u izradi i ugovaranju bilo kog infrastrukturnog projekta, već je to bio posao nadležnih ministarstava iz različitih oblasti", naveo je Dinkić.
Razlog zbog kojih se u vladi Demokratske stranke odlučilo da se osim nastavka saradnje sa evropskim finansijskih institucijama i Svetskom bankom proširi saradnju i na Kinu i Rusiju, bio je, kako ističe Dikić u tome "što su sredstva koja su Evropljani nudili bila daleko ispod potreba Srbije", kao i zbog "frustracije zbog preterane birokratizacije i predugačkih rokova realizacije projekata koje oni finansiraju".
 
"Odluka da se, osim nastavka saradnje sa Evropom, okrenemo i ka Kini i Rusiji, doneta je nakon što je shvaćeno da će za završetak relativno kratkih deonica na putnom koridoru X od Niša do Bugarske i Makedonske granice biti potrebno čak 10 godina od momenta kada su obezbedjeni i zaključeni ugovori o njihovom finansiranju. Tada je shvaćeno da će Srbiji biti potrebno više decenija da razvije saobraćajnu infrastrukturu, ukoliko se oslonimo isključivo na evropske finansijske institucije. Zbog toga je još u to doba, dakle pre 15-16 godina, zaključen medjudržavni sporazum sa Kinom o saradnji u oblasti infrastrukture, uz obavezu da finansiranje projekata obezbedi Kineska strana, u obimu koji je mnogostruko prevazilazio tadašnju ponudu evropskih finansijskih institucija i pod izuzetno povoljnim kamatama i rokovima otplate kredita. Slično tome, još u doba vlade Demokratske stranke paralelno su otpočeli i pregovori o kreditu sa Ruskom federacijom za finansiranje železničke infrastrukture, a koji sam ja potpisao sa ministrom finansija Rusije u januaru 2013. godine. Napominjem da taj ruski kredit nema baš nikakve veze sa rekonstrukcijom železničke stanice u Novom Sadu, jer u doba kada je zaključen, jedini konkretan projekat koji je u okviru tog aranžmana do tada ugovorilo tadašnje ministarstvo saobraćaja bila je rekonstrukcija pruge od Beograda do Pančeva", naveo je Dinkić.
 
On ističe da potpuno razume logično pitanje Anketne komisije zbog čega u realizaciji infrastrukturnih projekata nisu više korišćena evropska sredstva.
 
"S obzirom da i ja delim njihovu frustraciju, ohrabrio bih Anketnu komisiju da direktno pitaju evropske finansijske institucije zašto u to vreme Srbiji nisu nudili više novca, u obimu koji bi omogućio realizaciju većih infrastrukturnih projekata, jer ih tadašnja vlada sigurno ne bi odbila. Umesto toga, oni su nam po pravilu nudili više manjih pojedinačnih kredita za potpuno raznorodne oblasti, koji su često bili više u funkciji njihove birokratije, tj. plaćanja njihovih stranih eksperata u penziji, nego što se sa tim novcem moglo nešto bitno realno izgraditi. Bez obzira na to, saradnja sa evropskim finansijskim institucijama je uvek održavana, iako su njihova sredstva bila nedovoljne u odnosu na stvarne potrebe Srbije", kaže Dinkić.
 
O Aneksu 2 sporazuma sa Kinom, za koji ga je pitala Anketna komisija, potpisan je, kaže - nakon prestanka njegovog mandata u vladi.
 
"A što se tiče dokumenata kojima komisija očekuje da potkrepim svoje tvrdje, ja im se duboko izvinjavam što ih nisam pre 12 godina poneo kući, pa ih sada nemam kod sebe u stanu i nisam u mogućnosti da ih podelim, ali sam zato siguran da u arhivama vlade mogu pronaći sva dokumenta koja ih interesuju", poručio je Dinkić.
Činjenica je, kaže Dinkić, da u poslednjih 11 godina, od kada je napustio politiku, izašao iz javnosti i prešao u privatni sektor, nije želeo da odgovara na bilo čije prozivke, niti da demantuje razne neistine i glasine koje su, kako kaže, o njemu iznošene u medijima.
 
"Zato sada koristim priliku da kažem da sam politiku odavno i zaista trajno napustio i da u svih ovih 11 godina nakon toga nikada nisam bio, niti sam sada, savetnik bilo kog političara u Srbiji i u regionu, ni tajni, niti na bilo koji drugi način. U ovih 11 godina ja se bukvalno nikada nisam ni sreo, niti sam razgovarao, sa bilo kojim aktuelnim političarem iz Srbije, tako da su pojedine glasine u javnosti o nekim mojim navodnim tajnim savetničkim angažmanima potpune izmišljotine i gluposti", zaključio je Mlađan Dinkić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ns time

    31.03.2025 14:27
    Koliko su botovi genijalni pokazuje podatak iz ovih komentara u kojima njihova glupost dominira.
    Veze ni sa cim nemaju , pa ne znaju ni ko je osnovao anketnu komisiju.Drugi korak- zasto je osnovana- pa to je vec misaoni korak za koji bot "vojska" jednostavno nije kapacitetna.
  • Zanovetalo

    29.03.2025 18:59
    Da ga ne sretnem
    Nikada jer bi mi odmah pozlilo.Lopovmi je na prevaru ukrao 500 eura,jer je rekao da ce mi vratiti hiljadu.Dafina i Jezda su makar davli kamatu.Bog neka u sudi.
  • Simke

    29.03.2025 17:24
    nego
    a jesi bio na Kipru nekad?
    i kojim povodom?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti