Novi Sad policijski grad: Koliko pripadnika MUP-a je obezbeđivalo proteste od 1. novembra

Prethodnih nedelja širom Srbije policija u punoj opremi za razbijanje demonstracija obezbeđivala je lokalne skupštine i druge javne ustanove.
Novi Sad policijski grad: Koliko pripadnika MUP-a je obezbeđivalo proteste od 1. novembra
Foto: 021.rs
U nekoliko navrata policija je sprečavala ne samo građane, već i odbornike da uđu u skupštinu. To se desilo i u Novom Sadu, 24. februara. Tog dana jake policijske snage čuvale su Skupštinu grada i, prema snimcima i svedočenjima, sprečile su odbornike opozicije da uđu u Skupštinu.
 
Međutim, odbornici i funkcioneri Srpske napredne stranke ovo poriču i navode da su ih oni pozvali da uđu. To se desilo nakon što je policija fizički odgurivala odbornike i, kako se može videti na snimcima, neke od okupljenih obarala na zemlju i šutirala. 
 
Građani tog dana nisu ostali dužni, pa su policiju "častili" brašnom i jajima. 
 
 
Ali, čak i kada su skupovi bili mirni ili kada je okupljenih bilo tek nekoliko desetina, od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, pa do dana prvog generalnog štrajka na koji su pozvali studenti, 24. februara, u Novom Sadu bilo je angažovano više od 2.000 policajaca da štiti javne objekte od građana. 
Najjače snage policije angažovane su, kako se može videti iz dokumenta koji je po zahtevu za pristup informaciji od javnog značaja dostavljen portalu 021.rs, za veliki protest održan u Novom Sadu 5. novembra prošle godine.
 
Tada je zgradu Železničke stanice i Gradsku kuću "branilo" 779 policijskih službenika. Gradsku kuću branili su tako što su bili zatvoreni u njoj i povremeno izbacivali biber sprej i suzavac. Policijski službenici tog dana došli su u Novi Sad iz raznih jedinica i raznih mesta. Bilo je tu onih zaposlenih u Policijskoj upravi u Novom Sadu, i to pre svega iz Odeljenja kriminalističke policije, Interventne jedinice, Saobraćajne policije i Žandarmerije. 
 
U Novi Sad tada su došli i policajci iz policijskih uprava Beograd, Sremska Mitrovica, Sombor, Kikinda, Subotica, Zrenjanin. 
Posle ovog počele su blokade suda u Novom Sadu od strane opozicije. Iako na samim blokadama najčešće nije bilo više od sto opozicionara i građana, zgradu novosadskog suda čuvalo je svaki put najamnje 50, a najviše 76 policajaca. 
 
 
Kada je 3. decembra održana prva sednica koja je na dnevnom redu imala razrešenje tadašnjeg gradonačelnika Milana Đurića, a i za koju su studenti pozvali na skup i pravljenje buke ispred Skupštine grada, 338 policijskih službenika i žandarma obezbeđivalo je ovaj skup. Svi su bili zaposleni u Policijskoj upravi u Novom Sadu. 
 
Na dan kada je trebalo da bude održana, ali je odložena sledeća sednica Skupštine Novog Sada, 30. decembra, ispred ove institucije održan je protest, uprkos tome što je sednica odložena, a grad tako gurnut u tromesečno prinudno finansiranje. Tada je angažovano ukupno 343 policijska službenika Policijske uprave u Novom Sadu. Između ostalih, tu su bili policajci iz kriminalističke policije, interventne policije, saobraćajne policije, kao i odred žandarmerije.
 
 
Ispred suda je potom, 8. januara, bilo 77 službenika PU Novi Sad, ali nije bilo pripadnika interventne jedinice. Kada su 11. januara studenti organizovali protest ispred Bezbednosno-informativne agencije, ovu zgradu je obezbeđivao 51 pripadnik PU Novi Sad. 
 
Kada je 24. februara održan veliki protest studenata, na dan kada su pozvali na generalni štrajk, u Novom Sadu šetalo je oko 20.000 ljudi. Protest je prošao bez incidenata, pa 376 policijskih službenika koji su ga obezbeđivali nisu imali mnogo posla. Tog dana, osim novosadske žandarmerije, interventne jedinice, kriminalističke policije i saobraćajnih policajaca, u Novi Sad su došli i službenici iz Sremske Mitrovice, Kikinde, Subotice, Zrenjanina i Požarevca.
 
Napomenimo i to da u svom odgovoru Ministarstvo unutrašnjih poslova nije navelo sve događaje od početka 2022. godine pa do kraja februara ove godine, s obzirom na to da je interventna jedinica policije, ali i žandarmerija, intervenisala i 17. januara, kada je opozicija na kratko blokirala Gradsku kuću. 
 
Takođe, u danima posle 24. februara u Novom Sadu je policija, uključujući i odrede žandarmerije, bila angažovana na brojnim događajima, pa čak i na "javnim roditeljskim sastanicima" sukobljenih grupa roditelja. 
 
 
Šta dodatno angažovanje policijskih resursa znači?
 
Dodatno angažovanje policijskih resursa predstavlja značajan finansijski i operativni teret za budžet Srbije, ali i rad policijskih službi. 
 
Kada je u novembru prošle godine Strukovno udruženje policije "Dr Arčibald Rajs" iz Novog Sada reagovalo na blokade suda za koji je angažovano dnevno između 50 i 70 policajaca, procenili su da je trošak angažovanja dodatnih policajaca oko 1.000 evra dnevno, što uključuje lanč pakete, gorivo, uvećanja plata i dnevnice za angažovane studente.
 
"Ovaj iznos ne uključuje osnovne plate, doprinose, amortizaciju vozila i druge troškove, što ukazuje na još veći stvarni finansijski udar", navelo je tada ovo udruženje. 
 
Osim toga, kako za 021.rs nezvanično kaže policajac koji je bio angažovan na sličnim događajima, u zavisnosti od broja angažovanja, policijski službenici dobijaju procenat na platu. Tako se za dva angažovanja dobija pet odsto, za tri 10 odsto, za pet 15 odsto, a za šest i više 20 odsto. 
 
Ipak, dodatno angažovanje policijskih snaga nema samo finansijske implikacije, već govori i o stepenu demokratije, ali i o odnosu vlasti prema protestima.
 
 
U mnogim lokalnim samoupravama, veliki broj policajaca u opremi za razbijanje demonstracija sprečio je odbornike opozicije da prisustvuju sednicama skupštine i tako omogućio vlasti da jednoglasno izglasa sve tačke dnevnog reda. 
 
Brojni analitičari ovo su ocenili kao "katastrofalno za demokratiju i vladavinu zakona".
 
Takođe, svetski stručnjaci za bezbednost su u analizama i priručnicima za delovanje policije na protestima često navodili da "riot gear" odnosno oprema za razbijanje demonstracija sama po sebi može dovesti do većeg otpora među građanima. 
 
"Kada se policija predstavlja kao neko ko nameće svoj autoritet na represivan način, konflikt (sa demonstrantima) je verovatniji. Ako je cilj da se održi mir i spreči konflikt, oblačenje policajaca u opremu za razbijanje demonstracija onemogućiće dijalog sa građanima. Osim ako ne postoje ubedljivi razlozi za ovu opremu, policajci bi trebalo da nose obične uniforme i komuniciraju sa okupljenima da spreče konflikt. Ako je policija sumnja na mogćnost nasilja, trebalo bi da usvoje postepen odgovor u kojoj su interventne jedinice u pozadini ili na obližnjoj lokaciji odakle mogu da stignu brzo. Oprema za razbijanje demonstracija pred mirnom masom je pogrešna strategija koja može da stimuliše konflikt", objašnjeno je u priručniku koji je nastao u saradnji policijskih komandira i stručnjaka za bezbednost fondacije "Heri Frenk Gugenhajm".
U Novom Sadu i pre policija obezbeđivala sednice
 
Iako je ovakvo obezbeđivanje sednica strano većini lokalnih samouprava u Srbiji, u Novom Sadu se dešavalo i ranije.
 
Tako je, na primer, 21. jula 2022. godine kada se usvajao Generalni urbanistički plan ispred Skupštine Vojvodine bilo 53 pripadnika Policijske uprave Novi Sad, među kojima su bili i policajci iz interventne jedinice. Glavnu ulogu na ovom događaju ipak su imali pripadnici privatnog "Intersec" obezbeđenja koji su bez obzira na nedostatak ovlašćenja primenjivali nasilje nad demonstrantima i privodili ih, sve to pred pripadnicima policije.
 
 
Kada je, povodom godišnjice ovog događaja, u Novom Sadu održan protest na istom mestu, njega je obezbeđivalo 98 policajaca, među kojima je bio i odred žandarmerije. 
 
Plan za Novi Sad na vodi usvojen je 1. avgusta 2023. godine, a tada je Skupštinu Novog Sada čuvalo 59 policajaca. 
 
I za protest protiv Rio Tinta 7. avgusta 2024. godine, 51 policijski službenik čuvao je Gradsku kuću.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • O

    02.04.2025 09:20
    O
    Vecina Srba je od vajkada bila sklona cinkarenju i imala sklonost ka tudjem novcu.
  • 60+

    02.04.2025 08:57
    60+
    Никад више није било цинкароша и пандурације у НС као сада. То је слика не стабилности и бојазан од хроничног сиромаштва где људи губе свој карактер како би преживели. Дно дна људске моралности!
  • Acika

    01.04.2025 22:07
    Podanici, ne građani
    Država i državni činovnici nas smatraju podanicima. Kad državni činovnici postanu naši, narodni službenici, a mi budemo građani, a ne podanici, život u Srbiji postaće podnošljiv.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti