Više od 100 organizacija zahteva reakciju evropskih institucija na pritvaranje novosadskih aktivista

Više od 100 organizacija uputilo je pismo evropskim institucijama sa zahtevom "da reaguju na politički progon i pritvaranje" novosadskih aktivista iz studentske grupe Stav i Pokreta slobodnih građana.
Više od 100 organizacija zahteva reakciju evropskih institucija na pritvaranje novosadskih aktivista
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Organizacije, aktivističke grupe, političke partije i roditelji uhapšenih aktivista zahtevaju reakciju evropskih institucija zbog šest aktivista, studenata i profesora iz Novog Sada (Lazar Dinić iz Stava i članovi PSG-a Mladen Cvijetić, Marija Vasić, Lado Jovović, Davor Stefanović i Srđan Đurić) koji se tri nedelje nalazi u pritvoru, nakon što im je izrečena mera pritvora od 30 dana zbog navodne "pripreme dela protiv ustavnog poretka", a na osnovu audio-snimka privatnog razgovora. 
 
Kako stoji u saopštenju organizacije Sviće, razgovor je pribavljen "zloupotrebom službi bezbednosti, bez mogućnosti na pravičnu odbranu".
Ostali aktivisti koji su bili prisutni na prisluškivanom sastanku nisu u zemlji.
 
"Zbog izjava političkih zvaničnika i pretnji koje dobijaju, strahuju od toga šta ih po povratku u državu čeka, a stanovi njihovih roditelja pretresani su u proteklom periodu", saopštili su.
Kako ističu iz organizacije, represija se dešava u trenutku kada u Srbiji mesecima traju građanski i studentski protesti, koji su usledili nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stranici u Novom Sadu zbog čega je stradalo 16 osoba, a jedna je teško povređena.
 
Više od 100 organizacija, aktivističkih grupa i stranaka poslalo pismo komesarima Evropske komisije Marti Kos, komesarki za proširenje, komesaru za ljudska prava Michael O'Flaherty, komesaru za pravosuđe Didier Reynders, zatim Nj. E. Emanuelu Žiofreu (Delegacija EU u Srbiji), izvestiocu EU za Srbiju Toninu Piculi, Evropskom sudu za ljudska prava, Evropskom ombudsmanu i Evropskom parlamentu za ljudska prava za hitne slučajeve sa zahtevom da hitno reaguju i izvrše pritisak na vlasti u Srbiji kako bi:
 
- Pritvorenim aktivistima bili omogućeno da se brane sa slobode, jer je "njihovo hapšenje politički motivisano".
- Svim osumnjičenima bilo omogućeno pravično i nepristrasno suđenje, u skladu sa osnovnim principima vladavine prava.
- "Prestala zloupotreba pravosudnih i bezbednosnih institucija za političke obračune", što je u suprotnosti sa demokratskim vrednostima kojima EU teži.
 
Ovom pismu prethodio je sastanak pojedinih predstavnika novosadske opozicije i aktivističkih grupa sa komesarkom za proširenje Martom Kos prethodne nedelje u Ljubljani nakon otvorenog panela koji je održan u Evropskoj kući.
 
Komesarki je na sastanku predočena aktuelna situacija u vezi sa uhapšenim studentima, aktivistima i profesorima, a dogovoreno je da će se aktivisti, opozicija i nevladine organizacije iz Srbije i pismeno obratiti evropskim institucijama sa pozivom na reakciju.
 
U pismu su navedena tri pitanja za nadležne organe u Srbiji, a to je kako je snimak pribavljen, odnosno "da li je i ko neovlašćeno prisluškivao političke protivnike režima. Zatim, ko je medijima dostavio snimak i po čijem nalogu, a da pre toga tužilaštvo nije bilo upoznato sa ovim slučajem". 
 
U pismu se navodi i da "koordinisano emitovanje audio-snimka na režimskim televizijama jasno pokazuje da je cilj bio politička diskreditacija i zastrašivanje pobunjenih građana, a ne sprovođenje nepristrasne istrage".
 
Treće pitanje se odnosi na samo suđenje, tačnije "zašto se osumnjičenima ne omogući pravo na pravično suđenje, budući da su branioci osumnjičenih tek dve nedelje nakon izricanja mere pritvora dobili uvid u dokazne materijale". 
 
Kako stoji u saopštenju, "bez uvida u dokaze, navodi se u pismu, branioci nisu bili u mogućnosti da pripreme odbranu okrivljenih, što je još jedan pokazatelj da se radi o političkom, a ne pravičnom suđenju".
 
U pismu koje organizacije upućuju evropskim institucijama navode se i drugi primeri koji ukazuju na represiju vlasti u Srbiji nad aktivistima, članovima civilnog društva i predstavnicima opozicije. 
 
Ističu i na kršenje evropskih standarda i reformskih procesa u okviru pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
 
"Ispunjavanje političkih kriterijuma i uslova u navedenim oblastima ne može biti uspešno sprovedeno i pozitivno ocenjeno, sve dok postoji nezakonito prisluškivanje aktivista i novinara, kidnapovanje, pritvaranje i napadi na fizički i psihički integritet aktivista, gušenje slobode izražavanja i medijsko targetiranje i zastrašivanje", navodi se u saopštenju organizacija. 
Organizacije tvrde da su u pitanju gruba kršenja ljudskih prava.
 
"Onemogućeno je građanima da u potpunosti uživaju pravo na slobodu i sigurnost, slobodu okupljanja i udruživanja, izražavanja i u krajnjem slučaju pravo na život", zaključuju organizacije koje potpisuju pismo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Skf

    02.04.2025 12:15
    Ako nisu napravili " delo" zasto branioci se brinu?
  • Maja

    02.04.2025 10:47
    More, nek samo puste onaj snimak s prevodom, pa da vidiš šta će im zapadnjaci reći. U Francuskoj bi dobili 10 godina ko ništa.
  • tako je

    02.04.2025 10:16
    Danas blokirate i maltretirate nas. Sutra svako može da blokira i maltretira bilo koga, obrazac je definisan, hvala vam na tom dostignuću.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti