Tri meseca isporuke samo tehničke vode: Šta Beočinci treba da znaju

Beočin od ponedeljka, 7. aprila, nema vodu za piće zbog rekonstrukcije i dogradnje postrojenja za prečišćavanje bunarske vode.
Od početka nedelje, iz česmi u ovoj opštini ide samo tehnička voda. 
 
U Javnom komunalnom preduzeću "Beočin" navode da se tehnička voda koja je trenutno u sistemu može koristiti za kuvanje, kupanje i ličnu higijenu ali nije za piće.
Prema rečima rukovodioca fabrike vode Đure Kendla, voda u beočinskom vodovodu se svakodnevno hemijski analizira u laboratorijama a u narednim danima očekuje se i izveštaj Instituta za javno zdravlje Vojvodine koji će, kao nadležna referentna ustanova, pratiti tok radova.
 
"Bunari su izbušeni na dubini od 90 metara i 140 metara i nemaju nikakav dodir sa spoljnim vodama, odnosno voda koja se trenutno isporučuje građanima ide direktno iz tih bunara, potom otiče u bazen gde se sprovodi taloženje i nakon toga se hloriše. U njoj se nalazi povišen nivo gvožđa, mangana, nešto amonijaka i ima povišenu tvrdoću ali je mikrobiološki dobra, što je za nas i naše potrošače najbitnije. Ovakva voda se može koristiti za kupanje, kuvanje, pranje voća i povrća ali se ne savetuje da se koristi za piće", rekao je Kendl.
 
Za potrebe snabdevanja pijaćom vodom Beočin i okolina imaju izvore koji se nalaze u Rakovcu, Banoštoru, Suseku i Svilošu.
U fabrici vode takođe navode da u toku radova može doći do promene hemijskog sastava vode, što će korisnici primetiti kao promenu boje i mirisa, ali da očekuju da sa mikrobiološkim kvalitem neće biti problema, s obzirom na to s koje se dubine crpi voda.
 
Za sva dodatna pitanja, građani se mogu obratiti i putem telefona fabrike vode: 021 871 246.
 
Rekonstrukcija fabrike vode je trenutno na 47 odsto realizacije, a očekuje se da će stabilizacija snabdevanja pijaćom vodom biti uspostavljena za 90 dana dok se završetak kompletne rekonstrukcije svih postrojenja očekuje do kraja 2025. godine.
Prema projektu vrednom 600 miliona dinara koji finansira Pokrajinska vlada i Uprava za kapitalna ulaganja predviđena je izgradnja još jednog bunara čime će se povećati postojeći kvalitet snabdevanja domaćistava sa kapacitetom od oko 300 kubika vode na sat.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dacic

    12.04.2025 10:35
    beocinac treba da zna da zivi u sorabiji i zato mu je tako kako mu je
  • Branko Brankowich

    11.04.2025 17:03
    Mi smo postali, kao narod, nezadovoljni i zluradi. Čujem sugrađane kako kukaju da se ovo ne može izdražati, kako ćemo preživeti 90 dana, pokvariće nam se mašine, razbolećemo se.... Ljudi moji, ovo se radi da ne dođemo u situaciju da nemamo vode uopšte. Proširuju se kapaciteti, buše se novi bunari, ugrađuju filteri... Pa preživećemo 90 dana. Nemojmo u svemu videti neku zaveru.
  • @daca

    11.04.2025 16:29
    U Beočinskoj opštini voda nije za piće već mesecima

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

I sutra košava i kiša

Utorak će u Novom Sadu biti promenljivo oblačan, uz moguću kišu, a duvaće i košava južnih smerova.