Požari prete mnogim kafićima, ugostitelji u panici

Skoro nijedan ugostiteljski objekat u Novom Sadu nema svu potrebnu dokumentaciju za rad, a mogućnost da se ponove tragedije poput one u "Kontrastu" ili "Laundžu" i dalje prete.
Skoro nijedan ugostiteljski objekat u Novom Sadu nema svu potrebnu dokumentaciju za rad, a mogućnost da se ponove tragedije poput one u "Kontrastu" ili "Laundžu" i dalje prete.

Kako Radio 021 saznaje, mnogi vlasnici novosadskih kafića u panici od nadležnih traže upustva šta treba da učine kako bi se to promenilo.

Načelnik uprave za vanredne situacije, Boško Pilipović, kaže za 021 da su neuslovni objekti i dalje otvoreni jer je pojednostavljen sistem dobijanja potrebnih dozvola. "Agencija za privredne registre je jednostavno davala dozvole, a da nije tražila razne saglasnosti - sanitarne inspekcije, komunalne inspekcije, građevinske inspekcije, Elektrodistribucije i Ministarstva unutrašnjih poslova. Moraju imati najmanje pet saglasnosti za razne oblasti, da bi dobili dozvolu za rad. A toga nema", kaže Pilipović.

Zato je u toku pojačana kontrola svih lokala u Novom Sadu, koja će trajati do početka maja, a kojoj su se priključili i stručnjaci "Elektrovojvodine". Pilipović objašnjava da se u sadašnjim okvirima nadležnost uprave za vanredne situacije završava pisanjem prekršajnih prijava protiv vlasnika objekata. "Onaj ko je u sistemu propisa išao na pojednostavljenje dobijanja dozvola, taj mora da preuzme i ovu vrstu rizika", kaže Pilipović za naš radio.

Edukacija o protivpožarnoj zaštiti kod nas nije na odgovarajućem nivou, ali je još gore stanje kada je reč o opremljenosti koje Pilipović naziva katastrofalnim. "Nismo baš puno zaštićeni jer raspoložive snage nisu dovoljne. Izašla je strategija zaštite od požara u Srbiji, ali smo mi u velikom zaostatku u odnosu na evropske standarde. U Evropi odavno na hiljadu stanovnika ima jedan vatrogasac-spasilac. Mi nemamo ni 50 odsto od te kvote. Mi smo kao država veoma ugroženi od požara", upozorava Pilipović.

Na užem području grada tokom prošle godine bilo je 987 požara, od kojih je više od trećine registrovano na stambenim objektima kolektivnog tipa. Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema priručnik za građane kako bi se informisali o načinu postupanja tokom požara, zemljotresa i drugih elementarnih nepogoda, a koji će biti štampan u stotinama hiljada primeraka. Zakonska mogućnost o protivpožarnoj obuci u obrazovnom sistemu, za sada nije iskorišćena. (Dejan Stojičić)

  • novosadjanka

    06.04.2012 20:42
    hocu ime i prezime
    Ja i dalje cekam ime i prezime, pa makar to bila i JA
  • Dejan

    06.04.2012 18:08
    Hapsite INSPEKCIJE!!!
    Jel uhapšen koji inspektor? Ko je bre dozvoljavao svo ovo vreme da takvi klubovi/objekti rade??? Jesu li od juče nesigurni? IMENA I PREZIMENA inspektora koji su NESAVESNO obavljali svoj posao do sada! Ko im je davao dozvole da rade? Čiji potpis stoji na dozvoli? IME i PREZIME!!!
  • HM

    06.04.2012 17:21
    @ 1 NS - @HM
    Sve je to što si rekao relativno tako. Ali, ima mnooogo njih koji egzistiraju od kafana i prčvara koje drže, a isto tako i onih koji žele da gube vreme po istim. Generalno, šta u ovoj napaćenoj državi i radi sem kafana? Na žalost, ništa..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti