Otvorena crkva u Petrovaradinu
Ovaj verski objekat predstavlja još jedan simbol bratstva srpskog i azerbejdžanskog naroda, rekao je Jeremić na svečanosti prilikom završetka radova na izgradnji Crkve svete Petke.
"Ne smemo dozvoliti nikome da nas vrati u vreme devedesetih godina. Neki ljudi žele da zloupotrebe i mantije i poverenje koje su dobili kako bi zavadili ljude među sobom", rekao je Jeremić, ističući da je današnja svečanost najbolji odgovor svima onima koji imaju nameru da zavade narode na verskim ili nacionalnim osnovama.
Episkop sremski Vasilije rekao je da su radovi na Crkvi svete Petke počeli 2006. godine, da je temelj osveštan 2007, a da je 2011. godine u pomoć srpskom narodu pritekao "bratski narod Azerbejdžana koji je finansijski pomogao završetak izgradnje crkve". Uz pomoć azerbejdžanskog naroda postavili smo limeni krov na crkvu, uredili parter i ugradili neophodne instalacije, objasnio je episkop Vasilije.
Vlada Republike Azerbejdžan uložila je u završetak radova na Crkvi svete Petke 440.000 evra. Zamenik predsednika vlade Azerbejdžana Elčin Efendijev istakao je da je ovo istorijski dan jer se pre podne otvara Crkva svete Petke na Petrovaradinu, a posle podne obnovljena Bajrakli džamija u Beogradu.
"Ovaj događaj svedoči o bratskim vezama dva naroda bez obzira na verske razlike", kazao je Efendijev, dodajući da Srbiju i Azerbejdžan razdvajaju hiljade kilometara, ali da to ne predstavlja prepreku za izgradnju bratskih odnosa.
Otvaranju crkve na Petrovaradinu prisustvovali su i gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić, predsednik Uprave muslimana Kavkaza Šejkulisam Alahšjurkur Pašazade i episkop Bakinske i Azerbejdžanske eparhije Ruske pravoslavne crkve Aleksandar Išein.
Azerbejdžanska vlada je finansijski pomogla i obnovu Bajrakli džamije u Beogradu koja će danas biti svečano otvorena.
Komentari 19
dusan
Ne znam zasto
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar