Svršeni studenti godinama čekaju na diplome

Studenti pojedinih novosadskih fakulteta na izdavanje diplome čekaju i po više godina, zbog čega mnogima propadaju šanse za posao.
Studenti pojedinih novosadskih fakulteta na izdavanje diplome čekaju i po više godina, zbog čega mnogima propadaju šanse za posao.

Naime, uverenje o završenom školovanju koje svršeni akademci dobiju po polaganju poslednjeg ispita većina poslodavaca ne priznaje, dok su onima koji karijere žele da nastave u inostranstvu šanse za to ravne nuli bez zvaničnog dokumenta. Kako za 021 kaže Milica Popović, bivša studentkinja žurnalistike koja diplomu čeka već dve godine, na fakultetu su joj rekli da svu dokumentaciju moraju ručno da prebacuju u dosijee, jer baza podataka nije digitalizovana.

"Oni, naime, uopšte nemaju softver koji će jednim klikom prebaciti podatke iz naših dosijea, već to sve ručno prepisuju. To je neverovatno, da u 21. veku čekam dve godine na diplomu jer neko to treba ručno da mi napiše", besna je Popovićeva.

Rektor Novosadskog univerziteta Miroslav Vesković kaže za 021 da sporost službenika jeste problem, ali ne u tolikoj meri u kojoj se predstavlja. "Istina je da neki fakulteti rade 'peške', da tako kažem, i to kod njih ide malo sporije. Ali, ne vidim da je u pitanju neko veliko kašnjenje kada se gleda ukupna slika", navodi Vesković.

Problematičan ugovor sa štamparijom?

Kako za 021 kaže izvor blizak vrhu studentskih institucija, koji je želeo da ostane anoniman, razlog kašnjenja diploma nije samo nedostatak tehonologije, već i sporni ugovor potpisan sa jednom štamparijom, u kom nije precizirano vreme za koje diplome moraju da budu dostavljene.

"Nije samo ručno prepisivanje problem. Na diplome se čeka i zbog toga što je neko na Univerzitetu potpisao ugovor sa pravnim licem koje treba da isporuči diplome, ali nijednom stavnom nije precizirano kada to treba da stigne. Prakttično, to znači da štamparija ima pravo da uzme pare za svoje usluge, a diplome isporuči 2025. godine, ako im se tako ćefne", tvrdi on.

Ni samo Ministarstvo izgleda da nije zainteresovano za rešavanje ovog problema koji muči studente, jer nisu želeli da ga komentarišu za Radio 021, pravdajući se da niko od državnih sekretara nije nadležan da govori o toj temi. Inače, Ministarsvo do septembra 2011. godine nije propisalo izgled javnih dokumenata koje izdaju visokoškolske ustanove, što je samo jedan u nizu "šumova u komunikaciji" fakulteta i državnog vrha. (Miodrag Sovilj - miodrag@021.rs)

  • Banovina

    07.06.2012 10:49
    Kulin
    Pravni fakultet u Novom Sadu je osnovala Narodna skupština Narodne Republike Srbije Zakonom o osnivanju Pravnog fakulteta u Novom Sadu koji je donet 20. jula 1955. godine (Izvršni broj 417). Osnivač je "istorijska" kategorija - činjenica koja se ne može promeniti. To bi isto bilo kao kad bi se nečiji otac razveo od majke svoga deteta i oženio drugu ženu, a to dete zahtevalo da mu u izvod iz matične knjige rodjenih za ime majke upišu ime maćehe. A to da su osnivačka prava poverena APV-u, to niko nikad nije ni osporavao.
  • Buha

    05.06.2012 06:26
    Sabotaža
    Za odlazak u inostranstvo neophodno je prikazati diplomu ili bar njenu kopiju. Nije moguće konkurisati za neki posao ili radnu dozvolu sa potvrdom o diplomiranju ili nekim drugim glupostima kojim fakulteti pokušavaju da zamažu oči studentima. Mislim da na ovaj način država pokušava da spreči mlade da odu u inostranstvo. Ja čekam diplomu na filozofskom već tri godine i nema je ni u najavi, hoću da idem iz ove zemlje a bez diplome je to nemoguće.
  • Cika Jova Zmaj

    04.06.2012 18:07
    pitam se, pitam se
    zbog čega diplomirani studenti ne dignu glas protiv direktora škola koji im prete otkazom i koji, umesto diplomiranog angliste, zaposle kao profesora engleskog učiteljicu koja je položila B 2 ispit? Zbog čega diplomirani studenti ne pomenu sve one poslodavce koji ih ucenjuju i potcenjuju? Univerzitet mnogo više čini za studente nego studenti za univerzitet.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti