"Krivično kažnjavati međunacionalne incidente"

Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši izjavio je da zabrinjava to što se pojave nasilja, rasizma i zagovaranja etničke netrpeljivosti pokušavaju prikazati kao incidenti i često se kažnjavaju samo kao prekršaji.

Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši izjavio je da zabrinjava to što se pojave nasilja, rasizma i zagovaranja etničke netrpeljivosti pokušavaju prikazati kao incidenti i često se kažnjavaju samo kao prekršaji.

Egereši je na konferenciji "Temerin-Sadašnjost ili budućnost Vojvodine" rekao da takva dela moraju da se kvalifikuju kao krivično delo i kao zločini iz mržnje. Prema njegovim rečima, to je jedan od preduslova da netrpeljivost, netolerancija, isključivost i propagiranje nasilja ne postanu prihvatljiv obrazac ponašanja.

Ambasador Mađarske u Srbiji Oskar Nikovic rekao je da se u celoj Evropi pažljivo prate događaji u Temerinu i oni se doživljavaju kao jedan od primera za položaj manjina u Srbiji. On je ocenio da je problem u tome što je u pojedinim opštinama u Vojvodini u znatnoj meri promenjena nacionalna struktura stanovništva.

"Mađarskoj je jasno da lokalne netrpeljivosti dobijaju municiju iz zamagljene prošlosti i stoga smatramo da je veoma bitno da zajedno raščistimo mitove iz prošlosti", poručio je Nikovic.

Dodao je da Mađarska razume probleme koje Srbija ima zbog situacija sa Kosovom, jer je i Mađarska imala iskustva sa tim "kako jedna velika država postaje mala i kako nekada većina postaje manjina", kada je nakon poraza Austrougarske Monarhije u Prvom svetskom ratu ostala bez dve trećine teritorije.

Dvojezična nastava za upoznavanje

Pokrajinski ombudsman Aniko Muškinja-Hajnrih kazala je da je potreban konstantan rad na lokalnom nivou u Temerinu i u sličnim sredinama, kako bi se smanjila etnička distanca i predupredila eskalacija međuetničkih tenzija. Ocenila je da bi uvođenje dvojezične nastave na srpskom i na jezicima nacionalnih manjina u Vojvodini doprinelo smanjenju komunikacijskih barijera, te da bi se samim tim povećao i stepen uzajamnog razumevanja i poštovanja građana.

Direktorka Fondacije za otvoreno društvo u Srbiji Jadranka Jelinčić kazala je da je "interkulturalnost mnogo više od multikulturalnosti".

"Ipak, verujem da ćemo prestati da živimo jedni pored drugih i početi da živimo jedni sa drugima", poručila je Jadranka Jelinčić.

Predsednik Upravnog odbora Centra za razvoj civilnog društva (CRCD) Vladimir Ilić ocenio je da je Ustav Srbije generator problema i izvor diskriminacije u Srbiji. "U svojoj preambuli, Ustav deli građane i to je stalni izvor diskriminacije. U pitanju je, kako bi stručnjaci rekli, ustavni nacionalizam koji institucionalizuje diskriminaciju", kazao je Ilić.

Ocenio je da je Vojvodina danas "kulturno izmenjena i osiromašena" i razlikuje se od ostatka Srbije samo po institucionalnoj zaštiti nacionalnih manjina.

  • alek

    13.06.2012 06:42
    mozda
    bi to sve bilo dobro kad ne bi imali tajkunsku i politicku decu kojima je jidini problem u zivotu DOSADA...A izvinjavam se gosn predsednice na ovome ali ako vi niste uspeli za osam godna koliko tamo sedite nista da uradite nemojte pricati o tome molim vas..
  • 13.06.2012 06:13
    Dabome da treba! Ali ne treba tu stati. Treba istražiti ko su nalogodavci, koji izazivaju takve incidente, pa posle glume anđelčiće i ubiraju političke poene.
  • 13.06.2012 05:47
    Starije generacije,(koje su bile mlade ili u zrelim godinama zivota) odnosno one posleratne, posle Drugog svetskog rata, znaju da je tadasnja vlast izuzetno strogo kaznjavala

    kako verbalno vredjanje na medjunaconalnoj osnovi,ili provociranje po nacionalnoj osnovi

    tako i fizicki nasrtaji osobe jedna nacionalnosti na drugu osobu koja je druge nacionalnosti

    i nije se uvazavala odbrana,
    poput, veseli mladici! su se posvadjali
    zbog....
    ili malo su se napili i eto, dogodila se svadja, ili tuca ili tesko ranjavanje....

    Zakoni su ti koji regulisu:
    uspesnu ekonomiju jedne zemlje
    i kompletan prosperite

    izmedju ostaloga i nauce ljude da postuju i druge nacije a ne samo svoju,
    takvom zakonskom politikom pocinju se sklapati brakovi razlicitih nacija i onda je sve manje netrpeljivosti izmedju naroda,

    takvi zakoni bi i sada trebali da se sprovode
    sve sto je suprotno od toga i tolerise se zbog vekovnih "neslaganja"dolazi do losih odnosa izmedju ljudi koji se nikada ne zavrsavaju dobro

    Odnosi bivsih zemalja KOMUNIZMA prema Romima je posledica nekadasnje komunistiscke ruske vlasti, dok su bili u njihovom sastavu, koja je i sama vrsila neki oblik nasilja prema svima koji nisu kao oni

    P.S komentar je dug,hvala ako objavite komentar

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti