Kolapsi zbog vrućine
Hitna pomoć imala je veći broj intervencija na javnim mestima nego što je uobičajeno, a kolapsi se uglavnom dešavaju zbog nedovoljnog unošenja tečnosti.
Od ukupno 39 intervencija, za osam sati, 12 je bilo zbog kolapsa na javnim mestima. Kako prenosi Dnevnik, osim padanja u nesvest na ulici, kardiološki i nervni bolesnici, za koje su vrućine naročito neprijatne, učestalije su tražili pomoć lekara.
Visoke temperature, kao i vremenske promene veliki su stres za organizam, a da bi se tako teško vreme lakše podnelo lekari preporučuju da se pije dosta tečnosti, jede lagana hrana bogata vitaminima i ne preteruje sa fizičkim aktivnostima. Preporučuje se i češće provetravanje prostorija i njihovo zatamnjivanje, upotreba klima uređaja, ali tako da razlika u temperaturi između spoljne sredine i sobe u kojoj se boravi ne bude veća od 7 do 10 stepeni. To pomaže organizmu da upotrebi mehanizme za rashlađivanje i na pravi način se prilagodi vremenskim prilikama.
Zbog visokih temperatura, ne treba preterivati sa fizičkim aktivnostima, kažu lekari i podsećaju da se od sunca treba zaštititi odgovarajućom, najbolje pamučnom ili lanenom garderobom i šeširom. Iz kuće ne bi trebalo izlaziti bez flašice vode i lepeze, šetnju gradom ili sunčanje od 11 do 16 časova treba izbegavati. Kod visokih temperatura, odrasle zdrave osobe treba da unose osam do deset čaša vode na dan, a oni koji se bave fizičkim aktivnostima ovoj količini treba da dodaju jednu do tri čaše vode za svaki sat aktivnosti.
Komentari 9
Vladimir
Trenutnu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar