Zašto tinejdžeri ne mogu sami kod lekara?
Institucija pokrajinskog ombudsmana saopštila je danas da nema pravnog osnova obaveštenje Ministarstva zdravlja, po kojem deca uzrasta do 15 godina u zdravstvene ustanove mogu da budu primljena samo uz prisustvo roditelja ili staratelja.
To obaveštenje u praksi dovodi do ugrožavanja prava dece na zdravstvenu zaštitu i u suprotnosti je sa zakonskim načelima pristupačnosti i pravičnosti zdravstvene zaštite, naveo je pokrajinski ombudsman.
"Šta se dešava, na primer, ukoliko dete od 13 godina svakodnevno treba da primi injekciju u domu zdravlja ili kada treba da ode na obaveznu mesečnu kontrolu zubnog aparata, u vreme kada su roditelji na poslu", navodi se u saopštenju.
Ombudsman je upitao i šta se dešava sa bolesnom decom koja žive na ulici, a do čijih roditelja najčešće nije moguće doći. "Toj deci, izuzev u hitnim slučajevima, to jest kada su životno ugrožena i kada to neko drugi primeti i prijavi, praktično su nedostupne usluge sistema zdravstvene zaštite", piše u saopštenju i dodaje se da je ombudsman postupao po prigovorima roditelja dece, kao i zdravstvenih radnika.
Komentari 4
Studentkinja
U najgorem slucaju videla sam, a i na fakultetu su nas tako ucili, da se ako roditelj ili drugi bliski pratilac ne moze biti tu (ili ne sme npr. kad se postavljaju delikatna pitanja tinejdzerima o drogi, seksualnoj aktivnosti itd.)insistira na ostanku sestre u prostoiji gde su lekar i pacijent. Drzava (preko svojih lekara naravno, koji stalno dolaze u granicne situacije) je htela da se maksimalno ogranici eventualno rizicno ponasanje ali je i onim ranijim zakonom bila (valjda zbog uskladjivanja sloboda s EU) dala previse privatnosti deci, gde su mogla da kriju mnoga stanja, bolesti i tajne od roditelja.
Fangio
Novosađanin
Dokle će više da nas jašu? Ajde lepo neka kažu, svaki mesec, svi po 10.000 dinara nama, a za uzvrat dobijete šipak! Pa crknite kad ste ovce i volovi!
I jesmo...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar