Škole ponovo tražile novac za upis

Iako je Ministarstvo prosvete više puta upozoravalo da nijedna škola nema pravo da traži upisninu za decu, u većini srednjih škola u Novom Sadu roditeljima su kao i svake godine uručene uplatnice na iznos od 2.500 do 3.500 dinara.
Iako je Ministarstvo prosvete više puta upozoravalo da nijedna škola nema pravo da traži upisninu za decu, u većini srednjih škola u Novom Sadu roditeljima su kao i svake godine uručene uplatnice na iznos od 2.500 do 3.500 dinara.

Prosvetna inspektorka Ljubica Srđanov kaže za Novosti da je kao i prethodnih godine, više onih roditelja koji ne žele da se raspravljaju i uplate traženi iznos.

Prema njenim rečima, niko nije u obavezi da plati upis, a škole nemaju prava da bilo koga prisiljavaju ili uslovljavaju. Inspektorka dodaje da postoji duži spisak škola koje roditeljima nisu ostavile mogućnost da sami biraju da li će platiti doprinos, već su im među papirima neophodnim za upis poturene i uplatnice.

Predsednik Aktiva direktora srednjih škola Stanko Matić, kaže da je novac školama preko potreban, ali da to nije razlog da se roditeljima nameće plaćanje.

  • 19.07.2012 08:03
    Sramota šta rade škole. Pozivam inspekciju da se pozabavi Isidorinom gimnazijom gde deca imaju problema i dižu ih pred celim razredom da objasne zašto nisu uplatili DONACIJU. SRAMOTA!
  • Разредни старешина

    17.07.2012 10:04
    Јасно и гласно не!
    Држите се теме коментатори! Овде се не ради о томе да ли хоћу да дам за школски динар или нећу; ради се о томе да су те поједине школе које је споменула ова горепоменута инспекторка дрске и безобразне да ти потуре уплатницу иако се зна да се то не сме радити. Но-но! Ако је мама два ђака довољно лења и мисли да ће 2500 динара покрити све те трошкове само да би она била мирна, е, па, драга мама, једна информација за тебе: осим осигурања и евентуално обезбеђења, зашто би давала новац за библиотеку или било шта друго што је школа дужна да обезбеди? Да ли та иста школа има новца да купи нове књиге или вежбанке, не интересује ме. Ја то и овако већ плаћам. Основно и средњошколско образовање је бесплатно, мама, ако ниси знала. Чувај новац да сутра имаш чиме да упишеш децу на факултет. Ђачки динар је прича о противзаконитом дерању родитеља само зато што школе мисле да им се тако може. Апелујем на родитеље, штавише, молим их да не уплаћују ђачки динар. Све што буде требало од средстава решаваћемо у ходу.
  • Računovođa jedne škole

    17.07.2012 08:37
    Lupate ko Maxim po diviziji!!!
    @Sremac
    ''Zaboravili ste da navedete još izdataka kao što su osmomartovske čestitke i bahanalije,odlasci na seminare,na tzv sportske igre,na priredbice povodom odlaska u penziju i slične " opravdane troškove "Ali ovde je veći problem to što škole svu lovu koju dobijaju za redovno poslovanje neracionalno troše na potrošnju i plate a onda to plaćaju roditelji.Što npr ne zakinete sebi na platama i putnim troškovima,toplom obroku,regresima,jubilarnim nagradama pa od te love fotokopirate i kupujete knjižice i pravite svedočanstva''

    Gospodine Sremac ako ne znate nešto onda nemojte to ni komentarisati!!!
    Plaćanje đačkog dinara je dobrovoljno i roditelj/učenik ne može biti nateran da isti novac uplati. Odluku o visini ovog troška donosi savet roditelja koga čini po jedan roditelj iz svakog odeljenja. Direktor je dužan da Savetu roditelja i Školskom odboru predoči namenu sredstava koja su sakupljena a na kraju da prikaže i izveštaj koliko je novca skupljeno i na čega je potrošen. Novac se troši na kupovinu dnevnika, knjižica, svedočansatva, bibliotičke građe, kreda, tonera, ketridža, grafofolija, sijalica za grafoskop, sijalica za projektor, nastavnih sredstava, matičnih knjiga, diploma... Sve u svemu, samo onoga što je u neposrednoj i direktnoj vezi sa nastavom i učenicima. Ovo nikako ne može biti trošeno za plate (jer plate na račun zaposlenog uplaćuje direktno ministarstvo preko uprave za trezor a ne škola), seminare (finansira grad/opština u skladu sa godišnjim programom škole i godišnjim finansijskim planom škole), osmomartovske čestitke i bahanalije (plaća se od članarine sindikata i drugačije bi bilo nenamensko trošenje sredstava što podleže krivičnoj odgovornosti), putne troškove (isplaćuje ih lokalna samouprava na osnovu prikazanih relevantnih dokaza škole), jubilarne nagrade (na osnovu dokaza da neko ispunjava uslov za jubilarnu nagradu - 10, 20 i 30 godina staža osiguranja, lokalna samouprava isplaćuje jubilarnu nagradu na tekući račun zaposlenog). Regres i topli obrok u zaradi prosvetara ne postoji.
    Toliko od nekog ko se bavi ovim stvarima a sve ostalo je mlaćenje prazne slame. Prvo se raspitajte kako nešto funkcioniše pa posle pišite. Takođe, ne znate da su ova sredstva pohranjena na posebnom računu na koji ne ide ni jedna druga uplata tako da je plaćanje sa njega vrlo transparentno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti