NBS počela kontrolu Razvojne banke Vojvodine
Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da je započela kontrolu boniteta i zakonitosti poslovanja Razvojne banke Vojvodine, koja je u proteklom periodu "u značajnoj meri koristila državnu pomoć".
"Uz kontinuirano praćenje svih banaka u sistemu i planirane neposredne kontrole, NBS će dodatno intenzivirati kontrolu u svim bankama u kojima je prisutan određeni nivo kreditnih rizika i u kojima struktura vlasništva može da inicira probleme u kontroli rada upravnih i izvršnih odbora od strane vlasnika, odnosno akcionara", navodi se u saopštenju centralne banke.
"Novostima" je u Agenciji za osiguranje depozita potvrđeno da su preuzeli nenaplativa potraživanja RBV i da sada pokušavaju da nađu način da ih, koliko-toliko, naplate.
"Trenutno preduzimamo sve pravne radnje u vezi sa preuzetim potraživanjima, promenama pravnog statusa dužnika, sudskih sporova i slično, a u cilju preciznijeg sagledavanja mogućnosti naplate", kažu u AOD. Posle tog sagledavanja će, dodaju u ovoj agenciji, uslediti definisanje mera kojim bi se "zaštitio interes poverilaca i naplatio što veći procenat potraživanja".
Sudeći, međutim, po spisku od 60 dojučerašnjih dužnika, u koji je list imao uvid, to će biti gotovo nemoguća misija. Skoro svi dužnici su uglavnom posle loših privatizacija ili u stečaju ili u restrukturiranju, pa je prinudna naplata potraživanja po zakonu nemoguća.
Kostić: Bolje dokapitalizacija nego stečaj banke
U ovom trenutku jeftinije je ići na dokapitalizaciju Razvojne banke Vojvodine, nego proglasiti stečaj, izjavio je danas član Izvršnog odbora te banke Goran Kostić. On je naveo da banka u ukupnim plasmanima ima oko 62 odsto problematičnih plasmana.
Kostić je napomenuo da je u momentu preuzimanja Metals banke, od koje je nastala Razvojna banka Vojvodine (2010. godine), nivo problematičnih plasmana bio preko 80 odsto i od tada je Razvojna banka uspela da ih smanji na sadašnji nivo. Krajem 2010. godine potraživanja tadašnje Metals banke bila su preko osam milijardi dinara, a sa kamatama su premašivala 12 milijardi dinara, naveo je Kostić.
Razvojna banka Vojvodine nije imala problematične plasmane niti je bilo političkih pritisaka na nju i političkih kredita, naglasio je Kostić i ukazao da se slučaj Razvojne banke Vojvodine ne može poistovetiti sa aferom u Agrobanci.
Kostić je naveo da će banka biti dokapitalizovana državnim obveznicama u ukupnoj sumi od 6,8 milijardi dinara, koje će stizati za naplatu u kuponima u narednih 10 godina. To praktično znači da će do kraja godine opterećenje za republički budžet iznositi oko 300 miliona dinara, a za pokrajinski budžet 40 miliona dinara (oko 3,2 miliona evra), naveo je Kostić .
Republika Srbija ima udeo od 22 odsto, a pokrajine Vojvodina 67 odsto u kapitalu Razvojne banke Vojvodine, što znači da je u većinskom državnom vlasništvu, rekao je Kostić i dodao da banka ima 578 zaposlenih.
Komentari 22
Пенези
Lola
Razvojna banka - sprema se postupak
Neka se pripremi Klinički centar Vojvodine.
Da se razumemo, po bankama su krali pa krali al u bolnici su nam gospodarili životom i smrću!
Maja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar