Petrovaradinska tvrđava na dugom putu do Uneska
Izradom studije zaštite, Petrovaradinska tvrđava je stekla sve uslove da od kulturnog dobra velikog značaja preraste u kulturno dobro od izuzetnog nacionalnog značaja, izjavila je autorka studije i viši stručni saradnik u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Slobodanka Babić.
Studijom je sveobuhvatno obrađena Petrovaradinska tvrđava i prvi put određene njene granice, rekla je Babićeva i istakla da istraživanja ukazuju da Tvrđava ispunjava sve uslove da bude proglašena za kulturno dobro od izuzetnog nacionalnog značaja. Ona veruje da će ova prekategorizacija tvrđave omogućiti lakši pristup domaćim i evropskim fondovima za zaštitu spomenika kulture i lakše obezbeđivanje sredstava, navodeći da "sama činjenica da je nešto od nacionalnog značaja podrazumeva i da je prioritet".
To ipak ne znači da će se Tvrđava uskoro naći pod zaštitom Uneska, kazala je Babićeva. - Svaka država članica Ujedinjenih nacija sva svoja dobra za koja smatra da treba da uđu na listu zaštite Uneska treba da stave na svoju preliminarnu listu i svake godine može da se sa te preliminarne liste predloži jedno dobro - kazala je ona. Prema njenim rečima, od prošle godine svoju preliminarnu listu ima i Srbija i na njoj nije Petrovaradinska tvrđava već smederevska i tvrđava u Baču.
Petrovaradinska tvrđava, poznata još kao i Gibraltar na Dunavu građena je u periodu od 1692. do 1780. godine, a njen idejni tvorac je bio markiz Sebastijan Voban.
Komentari 10
k
609
@ 609
O Guci neka vode racuna stanovnici Guce. Uopste me ne interesuje kako je u Guci na saboru trubaca. Mene interesuje Novi Sad jer u njemu zivim. Meni je vise stalo do Petrovaradinske tvrdjave i da se ona ocuva nego sto mi je stalo do neke livade u Guci gde se vrte prasici i jarici na raznju. Tako je isto stanovniku Guce preca i draza ta njegova livada od moje tvrdjave.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar