Čanak: Vojvodini potreban autonomistički front
"Vojvodina se stalno tretira kao maloletna i maloumna, jer joj se ne dozvoljava da raspolaže sopstvenim novcem, a Srbija se prema njoj odnosi kao prema zaposednutoj teritoriji", rekao je Čanak u intervjuu za televizju "Al Džazira Balkan". Dodao je da stvaranje autonomističkog fronta za zaštitu Vojvodine nije nikakva nova ideja, već samo nastavak ideje Vojvodjanskog fronta nastalog još 1935. godine koju treba "upodobiti današnjem vremenu".
Prema njegovim rečima, Vojvodina je samostalno, sa svojom teritorijom, stanovništvom i organima vlasti dobrovoljno pristupila Srbiji, a onda je napravljen "istorijski falsifikat" po kojem je Vojvodina nastala u Srbiji i bila zapravo privremena komunistička tvorevina. "To je preširoka tema za jednu stranku, i zbog toga je jedan tip frontovskog organizovanja ono što nam treba. Trebaju nam svi ljudi koji razumeju koliko je anticivilizacijski gušiti prostor kao što je Vojvodina, koji je šampion evropskih vrednosti: nadnacionalnog, gradjanskog, regionalnog, sa otvorenom granicama na sve četiri strane sveta", istakao je Čanak.
On je ocenio da odnos Srbije prema Vojvodini liči na "porodično nasilje". "Kad neko u kući tuče ženu i decu, maltretira ih, a propio je sve, onda se neko obrati socijalnoj službi. Da li je to internacionalizacija? Nije, nego pravo na odbranu onih koji su manji i slabiji. Vojvodina je slaba, ne može se sama suprotstaviti", kazao je Čanak.
Ocenio je da Vojvodina danas nema ni jedan elemenat autonomnosti, a da vojvodjanska administracija služi samo tome da "pokaže nemoć".
Lider LSV je kritikovao i ubrzano približavanje Srbije Rusiji i istovremene najave obračuna sa korupcijom, ističući kako je naveća korupcija u svetu upravo u ruskim of-šor firmama. "A šta smo mi ovde, nego ruska of-šor firma", rekao je Čanak.
Komentari 27
Milos
Psihijatar
semtex
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar