Ciklonizacija: Domaći komarac prenosi groznicu Zapadnog Nila
"Reč je o ozbiljnoj temi i zdravlju građana, te bi bilo neozbiljno neispraviti izjave epidemiologa koje su se vrtele u medijima prethodnih dana. Tigrasti komarac ili eades albopictus je ključan u prenošenju Denga i Čikunguja groznice, a virus Zapadnog Nila je poslednji na spisku bolesti koje bi on prenosio. Već je odavno naučnim studijama dokazano da je prenosnik virusa Zapadnog Nila u Evropi i Severnoj Americi culex, u našem slučaju culex pipiens komarac koga kod nas zovemo kućni, a čija su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta i vlažni podrumi", objašnjava doktorka Bosiljka Krtinić iz "Ciklonizacije".
Krtićeva, koja je inače jedan od retkih doktora nauka u Srbiji čije su najuže stručno polje upravo komarci, kaže da je razlog za to jednostavan i da je reč o različitom staništu i načinu ishrane ove dve vrste komaraca.
"Rezervoar virusa Zapadnog Nila su ptice, a komarci su prenosnici. Tigrasti komarac krvni obrok uzima sa ljudi i sisara i živi uglavnom u urbanim sredinama. Kućni komarac je taj koji se hrani na pticama i na ljudima i koji virus prenosi sa ptica na ljude, a koji živi i u ruralnim i u urbanim sredinama", kaže Krtinić.
Prema njenim rečima tigrasti komarac je registrovan kod nas, ali on se u našim krajevima još nije odomaćio, niti je njegova brojnost u ovom momentu takva da bi mogao da pravi ozbiljnije probleme. Ipak, sa promenom klime, moguće je da će i ova vrsta postati redovan stanovnik Srbije i na to treba biti spreman.
"Osnovni rezervoar virusa Zapadnog Nila su ptice i ako hoćemo ozbiljno da prostupimo rešavanju ovog problema, potrebno je da se uradi ispitivanje njihove zaraženosti. Naučne studije pokazuju da do većeg broja prenošenja virusa na ljude dolazi uglavnom krajem sezone u avgustu i septembru jer se komarci spremaju za zimu i upravo tada menjaju domaćine, prelaze sa ptica na ljude", kaže Krtinić.
Kako kaže, slučajevi groznice Zapadnog Nila ili West Nill encefalitisa, ranijih godina su registrovani u našem okruženju i za očekivati je bilo da će se pojaviti i kod nas. Ranije najave stručnjaka o potencijalnoj opasnosti u "Ciklonizaciji" su shvatili ozbiljno te je ovo preduzeće u nekoliko prethodnih godina uvelo najmodernije sisteme zaštite zdravlja građana od komaraca.
"Osnovna mera u zaštiti zdravlja građana je preventivno delovanje i držanje brojnosti komaraca pod kontrolom. Zato smo mi prethodnih godina u upotrebu uveli jedinstveni Geografski informacioni sistem i najmoderniju tehnologiju. Uz pomoć naših helikoptera, aviona i bespilotne letelice opremljenih specijalnim GPS sistemima i HD kamerama mapirali smo potencijalna izvorišta komaraca, što nam je omogućilo da delujemo preventivno u fazi larvi i ne dopustimo razvoj velike brojnosti komaraca. Tome smo dodali i tretmane biološkim preparatima iz helikoptera, novo amfibijsko vozilo koje omogućava tretmane na nepristupačnim terenima i standardne tretmane sa zemlje iz ULV generatora. Koliko je je ovaj sistem efikasan pokazalo se upravo ove godine kada Novosađani za razliku od ostalih žitelja Srbije i regiona nisu imali problem sa komarcima", kaže Krtinić.
"Sve ovo nam, uz akciju podele BTI tableta građanima koje oni koriste u svojim dvorištima, daje mogućnost da brojnost komaraca držimo daleko ispod kritične i da ne dospustimo da požive dovoljno dugo da uzmu krvni obrok i sa ptice i sa čoveka i da tako prenesu virus Zapadnog Nila".
"Ciklonizacija" je u fazi nabavke savremenog uređaja za detekciju komaraca koji su zaraženi virusom Zapadnog Nila. Reč je o posebnoj platformi za RAMP test na virus zapadnog Nila koja se proizvodi i koristi u Sjedinjenim američkim državama.
Groznica Zapadnog Nila otkrivena je u još nekim gradovima Evrope gde je nije bilo ranije, a od ovog virusa od početka godine do kraja avgusta u SAD je umrlo 66 osoba, a obolelo 1.590.
Komentari 12
Deks
h1n1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar