Megamarketi ugrožavaju opstanak novosadskih pijaca

Prihodi novosadskih pijaca drastično padaju, i velika je verovatnoća da će već u februaru naredne godine zvanično biti veći rashodi od prihoda JKP "Tržnica".
Prihodi novosadskih pijaca drastično padaju, i velika je verovatnoća da će već u februaru naredne godine zvanično biti veći rashodi od prihoda JKP "Tržnica".

Miloš Tubić, novi direktor "Tržnice" koja upravlja pijacama, osim loše ekonomske situacije i izuzetno male kupovne moći, kaže da promet na tezgama direktno ugrožavaju tržni centri i hipermarketi.

"Nijedno javno preduzeće kao Tržnica nije pod tolikim direktnim udarom konkurencije privatnog sektora. Tržni centri nude svojim korisnicima veće olakšice nego što omogućava kupovina na pijacama, kao što su korišćenje elektronskih kartica, odloženo plaćanje... Ekonomska situacija je toliko loša da kupci više ne gledaju kvalitet poljoprivredih proizvoda, nego je pri odabiru presudna cena", objasnio je Tubić za Dnevnik.

Najbolji primer je Petrovaradinska pijaca, gde je problem što se u okviru pijačnog platoa nalazi market, koji parira cenama. Prema njegovim rečima, manje pijace poput Temerinske ne mogu ni zaživeti dok se u okolini ne izgrade stambeni objekti. Tubić dodaje da situacija na drugim pijacama nije ništa bolja, što zbog privatnika, što zbog logistike.

"Izbor lokacije za Kameničku pijacu je loš, a moguće rešenje je da se iznajmljuje što više lokala kako bi se proširila delatnost i privukli kupci. Na Futoškoj pijaci broj praznih tezgi u robnom delu dostiže čak 50. Na najstarijoj gradskoj tržnici, Ribljoj, više od trećine tezgi je slobodno i ona je u potpunosti devastirana nakon što je sa te lokcije izmeštena autobuska stanica. Na Najlon pijaci je drastično opao broj vozila za prodaju. Pre tri godine bilo je između 570 do 710 automobila, a danas 150. Problem Detelinarske pijace je što je sa obe strane zaklonjena, s jedne strane garažama, a s druge marketom. Tamo ima 44.000 stanovnika, te ova pijaca, poput Satelitske ima potencijala da zaživi", navodi Tubić.

Prema njegovim rečima, izgradnja Veletržnice je pravo rešenje za procvat poljoprivredne delatnosti i to je trebalo još davno realizovati, jer je u pitanju projekat koji omogućava "Tržnici" da uđe u tržišnu borbu i da konkuriše supermarketima.

  • 09.10.2012 09:48
    kupujmo domace -
    vojvodjansko kod vojvodjana !
  • nisam Anonimus

    09.10.2012 09:08
    ZA ONE KOJI NE ZNAJU
    Kao bivši radnik na pijaci, koji sam proveo par godina sa nakupcima. Računica je ovakva: Prevoz robe sa Kvantaške pijace je na bilo koju drugu u gradu je od 400-600 din, dnevni zakup tezge na pijaci 440 din, šestomesechni obavezni zakup je 22000 din, naravno za sve to se plaća PDV. Razlika u cenama sa Velike pijace i male je naviše 15 din može da se desi i 20 din. Što znači da svaki nakupac treba da proda minimum 100 kg bilo koje robe dnevno da bi da bi izvukao novce. Naravno ako ne doručkuje, i ako je ne pušač, i ako nema decu, i ne plaća račune. Radno vreme pijace je od 07h do 18h. Krvav je to dinar, ali je pošten,.
  • 09.10.2012 07:47
    Novosađanin
    Pa normalno je to, prvo na limanskoj pijaci svako jutro kad prolazim nevidim nijednog proizvođaća, nego samo nakupce, koji kad pitaš koja je to vrsta povrća u mnogim slućajevima i neznaju tačan naziv, drugo skuplji su od mnogih prodavnica gde je u cenu uračunat i PDV, a trće nedozvoljavaju da biraš nego ti oni ubacuju u kesu, što je izuzetno nekulturno i primitivno, jer za svoje pare JA HOĆU DA BIRAM. A što se tržnice tiče imaju istu boljku kaoi sva javna preduzeča VIŠAK ZAPOSLENIH NAJMANJE 50%, PA NEKA SE REŠE NERADNIKA KOJI SAMO PRIMAJU PLATE.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti