Bez posla čak 5.000 Novosađana s fakultetskom diplomom
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Novom Sadu su 5.042 osobe sa završenim fakultetom.
Međutim, stručnost i visok prosek često nisu nikakav uslov da ih poslodavci pozovu na razgovor. Dok čekaju na posao u struci, najčešće čuvaju decu, rade kao konobari, na pijaci ili u buticima, pod uslovom da i tu uspeju da se zaposle.
- Prijava na birou ne znači ništa, nikad nisam čula da se iko zaposlio preko njih. Diplomirala sam pre godinu dana i od tada ne mogu da nađem posao u struci. Konobarišem, radim kao promoterka, čuvam decu. Većina mojih prijatelja je završila fakultet u roku i sede kod kuće - kaže Novosađanka Dragana Bogdanov koja je završila žurnalistiku.
Ova devojka je samo jedna među hiljadama visokoobrazovanih u Novom Sadu koji fakultetsku diplomu mogu samo da okače na zid. - Završila sam pravo pre dve godine i od tada sam na birou. Nisu me nijednom pozvali na razgovor, iako sam završila fakultet sa prosekom 9,5. Sa diplomom pravnice radim u butiku za 16.000 dinara - kaže Sanja Tepić.
Kako kaže Maja Milić Đorđević iz Nacionalne službe za zapošljavanje, do posla najteže dolaze pravnici i profesori, dok informatičari koji završe FTN imaju najveću šansu da se zaposle.
Trenutno su najtraženija zanimanja specijalista medicinske biohemije, ginekolog akušer, specijalista radiolog, specijalista neuropsihijatar, specijalista oftamolog, specijalista anesteziolog, defektolog i informatičari sa Fakulteta tehničkih nauka. Suficitarna su proizvođač bilja, diplomirani pravnik, sva profesorska zanimanja, osim profesora matematike i fizike, turizmolog i grafičar.
Komentari 36
jaaa
O cemu ti pricas?
Ja sam obican sljaker svojom zaslugom.
ja za jaaa (zaboravih koliko j
Jasna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar