Ko poslednji izađe iz Novog Sada nek' ugasi svetlo
Jedna od onih koji su polagali TOEFL je Novosađanka Monika Varga, studentkinja završne godine Tehnološkog fakulteta. - Polagala sam TOEFL 8. decembra da bih otišla u inostranstvo, u Švedsku. Izabrala sam TOEFL jer je potrebna najmanja priprema za njega i najbrže se možeš spremiti – govori Monika.
Kao i njene vršnjake, nju brine budućnost koja u Srbiji ne izgleda blistavo. Mladi željni znanja prvenstveno ne nalaze master i doktorske programe koji ih zanimaju na našim fakultetima. Mali izbor, nezanimljivi predmeti, zastarela oprema i kadar koji ne ume da inspiriše studente samo su neki od razloga za nastavak školovanja van države.
Kao i mnogi drugi, Monika ne želi da se vrati u Srbiju nakon postdiplomskih studija. - Ne bih želela da se vratim ovde pošto ne znam koliko bi oni cenili moju diplomu i moj rad tamo, tako da bih najradije ostala tamo. Sigurno je bolji život tamo jer je veći standard, bolje su plate i tamo ako radiš ceni se tvoj rad, dobiješ zasluženu platu za to. Ovde je pitanje da li ćeš moći da se zaposliš, na kojoj poziciji i koliko će ti trebati da napreduješ – rekla je Monika za Novosadski informativni portal.
Ona nije usamljena u svom pogledu na budućnost. Studentkinja ekonomije Una M. ne samo da ne vidi perspektivu u Novom Sadu, već ne vidi ni da će se to u skorije vreme promeniti.
- Planiram da upišem master u inostranstvu zato što studenti imaju više mogućnosti napolju i smatram da meni nije mesto u ovoj državi. Takođe, smatram da neću moći da se zaposlim u Srbiji bez obzira na svoje kvalifikacije i da će se moj rad i trud više ceniti negde napolju. Jednostavno, mislim da je situacija ovde trenutno jako loša i da se to neće popraviti u narednih par godina – kazala nam je Una.
Ogroman broj visokoobrazovanog kadra na birou, volontiranje i probni rad, niske plate i nemogućnost napredovanja sve češće teraju mlade da traže posao u inostranstvu. Budućnost izgleda crno, a napuštanje roditeljske kuće deluje kao naučna fantastika. Broj mladih koji se školuje u Srbiji je mali, a opet deo njih planira da napusti državu. Taj školovan kadar koji odlazi nema dovoljno mogućnosti napretka ovde i svojom stručnošću će pomoći napretku neke druge države. (Ivona Temešberger)
Komentari 134
Pa onda bezite glavom bez obzira.
I kukaj te sto ste prodali onako lep stan.
Penzionerka od 63 godine koja nema dosta da plati stan I koja mora da trazi posao da bi prezivela...posle 35 godina radnog staza
Loki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar