Stotine miliona završavaju u džepovima gazdi studentskih zadruga
Direktor ovog preduzeća Milan Novaković kaže za 021 da se sumnja da su fakture za angažman studentskih zadruga angažovanih u "Zelenilu" bile naduvane.
"Sada za nas radi samo SZ 'Student', a pre toga je bila angažovana i zadruga 'Koral Union'. U poslovanju ove druge postoje indicije da su obračuni obrađenih površina za koje su bili angažovani fingirani i naduvani", kaže Novaković za Novosadski informativni portal.
Prema finansijskom izveštaju "Zelenila" iz 2010. godine, za angažman studentskih zadruga isplaćeno je 25 miliona dinara, da bi 2011. ta cifra skočila na čak 65 miliona. Među podacima Agencije za privredne registre još uvek ne postoji obračun koliko je novca utrošeno za uslugu studenata, ali Novaković kaže da je ta cifra već bila preko 60 miliona kada je on preuzeo funkciju direktora "Zelenila".
Stotine miliona završile na računima zadruga
On tvrdi da je prethodno rukovodstvo zapošljavalo šakom i kapom, pa je preduzeće došlo u situaciju da ima višak visokoobrazovanih radnika, a manjak terenskih radnika, zbog čega će studenti i dalje biti angažovani na sezonskim poslovima.
"Problem je što su u Zelenilu masovno zapošljavani ljudi sa fakultetima, a nama su neophodni radnici. Zbog toga imamo problem viška zaposlenih, za koje će morati da se isplaćuju otpremnine ako želimo da ih otpustimo, a pritom ćemo i dalje morati da angažujemo studente na poslovima redovnog održavanja grada", navodi Novaković.
Kako za 021 kaže ekspert iz oblasti poljoprivredne tehnike, koji je želeo da ostane anoniman, program poslovanja "Zelenila" je namešten tako da pogoduje angažmanu studenata na poslovima redovnog održavanja.
"Oni koriste zastareo sistem, na osnovu koga mogu da pravdaju dovođenje studenata, jer se pravdaju nedostatkom radnika. Na primer, na poslu skupljanja pokošene trave su dovoljna dva čoveka, jedan koji vozi kiper i drugi koji utovara - ali u Zelenilu to rade njih petoro, šestoro, jer im to zastareli sistem nalaže", kaže ovaj stručnjak.
"Ako imaju šta da nađu, neka nađu"
Komentar od Nataše Rašete, koju je Novaković nasledio na čelu Zelenila nismo uspeli da dobijemo, ali njena prethodnica Snežana Repac nije bila previše uzbuđena zbog kontrole poslovanja iz vremena dok je vodila preduzeće. Prema njenim rečima, angažovanje studentskih zadruga je stvar koja je normalna.
"To nije nikakva tajna da su studentske zadruge bile angažovane, i sada studenti iz istih tih firmi rade za Zelenilo. Ne znam da li policija ima nešto da nađe, uostalom, neka nađu", kratka je Repčeva.
Zadruga povezana sa Bokanom najviše inkasirala 2007. godine
Angažman studentskih zadruga, kao ni uvećane fakture za njihove usluge, nisu nova pojava u Novom Sadu, čije postojanje je izmislila prethodna novosadska vlast.
Istražujući podatke o angažmanima zadruga, došli smo do podatka da je "Gradsko zelenilo" još 2007. godine, dok je ovo preduzeće pripadalo kadrovima DSS-a, isplatilo blizu 19 miliona dinara studentskoj zadruzi "Alfa", čija je vlasnica Tamara Milanović, koja je inače supruga Čede Milanovića, šefa kabineta današnjeg direktora "Urbanizma" Tomislava Bokana, i njegova dugogodišnja prijateljica.
Bokan u to vreme bio direktor sektora za turizam i ugostiteljstvo u "Gradskom zelenilu". (Miodrag Sovilj - miodrag@021.rs)
Komentari 68
aca
batistuta
Krmenadla
Nju ako pritegnu da procvrkuce tada ce saznati kako su poslovali i u Toplani i u Zelenilu. Isti su to gubari bili i ostali.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar