Pajtić: "Gašenje RBV zbog političkih pritisaka"
Pajtić je za "Dnevnik" naveo da opstanak RBV nije bio interes nove republičke vlasti i zapitao kako je moguće da se istovremno s gašenjem ove banke Vlada Srbije odlučila na dokapitalizaciju Komercijalne banke za koju je izdvojila sto miliona evra u gotovini.
Prema njegovim rečima, pokrajinska vlada je u takvoj situaciji uspela da se izbori za to da se formira Razvojni fond Vojvodine koji će preuzeti imovinu i potraživanja RBV u vrednosti od najmanje 18 milijardi dinara.
Na taj način će, kako je rekao, biti sačuvana sredstva koja je Pokrajina ulagala u RBV, a novi Fond će, po još povoljnijim uslovima moći da podstiče razvoj privrede, poljoprivrede, investicije i otvaranje novih radnih mesta.
- Odustali smo od dokapitalizacije RBV zato što ni jedna banka na svetu ne može da izdrži takve pritiske, odnosno to da resorni ministar u parlamentu proziva i kritikuje njene deponente, pri čemu su ti deponenti službena tajna te banke - rekao je Pajtić.
On je istakao da je zanimljivo da isti oni koji napadaju RBV istovremeno ulaze u dokapitalizaciju republičke Komercijalne banke, gde upumpavaju sto miliona evra.
Govoreći o razlozima zbog kojih je Pokrajina odlučila da preuzme Metals banku pre nekoliko godina i preimenuje je u Razvojnu banku Vojvodine, Pajtić je rekao da je u dogovoru sa tadašnjim guvernerom i državnim vrhom doneta takva odluka jer bi njeno propadanje za posledicu imalo gubitak desetina hiljada radnih mesta u Vojvodini i pucanje finansijskog sistema u zemlji.
- Mi smo u procesu saniranja RBV imali saradnju sa prethodnom republičkom vladom. Nažalost, u Srbiji kako se promeni vlada, tako se menja i državni interes i počinje sve od nule. A izgleda da se interesi nove vlade u velikoj meri svode na potiranje svega što je radila prethodna, pa je to bio slučaj i sa RBV - ocenio je Pajtić.
Prema njegovim rečima, Pokrajini ništa drugo nije preostalo pod takvim pritiscima nego da odustane od dokapitalizacije i sačuva sredstva koja je investirala u RBV osnivanjem Razvojnog fonda Vojvodine.
Na pitanje da li se može desiti da i Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine doživi istu sudbinu kao RBV, Pajtić je rekao da je u ovoj zemlji "prevelik broj ljudi koji su umislili da su Ilija Čvorović, i koji vide zaveru i protivzakonito ponašanje na svakom koraku".
Pajtćevo poređenje "jeftino politikantstvo"
Poređenje Komercijalne banke i Razvojne banke Vojvodine (RBV) je "jeftino politikanstvo" i pokušaj bežanja od odgovornosti pokrajinskog premijera Bojana Pajtića za ogromne gubitke RBV, saopštilo je danas Ministarstvo finansija i privrede. Ministarstvo smatra da niko ne sme biti zaštićen niti aboliran za gubitke koji su građane Srbije oštetili za oko 300 miliona evra.
"Poređenje Komercijalne banke i RBV od strane gospodina Bojana Pajtića pokazuje njegovo elementarno nepoznavanje ekonomije i bankarskog sektora", kaže se u saopštenju ministarstva.
Komercijalna banka je, kako je navedeno, trenutno najjača banka u Srbiji i ima ogromnu dobit, dok RBV ima nasuprot tome negativan kapital i "dubiozu" od 150 miliona evra, uz 70 odsto nenaplativih kredita.
"Zbog toga je Pajtićevo poređenje te dve banke više nego skandalozno", navodi ministarstvo.
Komentari 59
jana
Трпивоје
Грамф
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar