LSV traži ravnopravnu upotrebu oba pisma
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) zatražila je da se u Novom Sadu vrati ravnopravna upotreba latiničnog i ćiriličnog pisma, kao što je to bila praksa prethodnih godina.
"Činjenica da je nova gradska vlast latiničnu tablu Kulturnog centra zamenila ćiriličnom, a isto to zatim učinila i sa nazivima javno-komunalnih preduzeća i autobuskih linija, jasno pokazuje nameru gradske vlasti da upodobi i prekroji i multietnički identitet Novog Sada", ocenjuje se u saopštenju Gradskog odbora LSV-a.
Povodom tvrdnji predstavnika gradske vlasti da u Novom Sadu pripadnici nacionalnih zajednica čine manje od 15 odsto stanovništva pa Grad nema obavezu da ti jezici budu u službenoj upotrebi, LSV navodi da se ime Novog Sada oduvek pisalo i piše na četiri jezika.
"Ćirilica i latinica u njemu su bile ravnopravna pisma jednako kao što su i svi građani bili ravnopravni. To je stvar lepog vaspitanja i suživota različitih naroda i nacionalnih zajednica u njemu", piše u saopštenju i dodaje da to ne zna "samo onaj ko neće da zna".
Komentari 43
Гари
Сетите се Новосадтког договора из 1954. године. После тога у СФРЈ су донети такви закони да се ниједна фирма не може регистровати на ћирилици, то је трајало све пред средине 90сетих. У ХР је ћирилица била забрањена! Сада када је почео да се примењује закон и устав, неки у томе виде проблем. Ја мислим да браћа са оне стране Дунава у Барањи имају великих проблем јер су стекли законско право да им табел буду исписане на два писма. Код нас и тих услова у Новом Саду нема и зашто би се неко бунио.
Много већи проблем је у закону о образовању. Јер када неко од националних заједница не говори језиком своје родне земље и не познаје њену историју,писмо и језик, па нпр заврши средњу шкоплу у свом месту, хоће да упише факултет, шта онда? Боље да оде у неку страну земљу, тамо ће се пре снаћи, јер зна да мора да научи језик те земље, такав је систем, него да учи језик своје земље који као да први пут чује, а поред њега је већ 20 година.
Шта се десило са службеним језиком у Бечу? Српско-Хрватски је требао постати службени језик, а зашто није кад у Бечу живи између 450.000 и 500.000 тзв. Југословена ?
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar