Protest protiv ljotićevske izložbe u "Prometeju"
U govoru prilikom otvaranja i u propratnom tekstu uz izložbu, kao i u stavovima koje od ranije iznosi u javnosti, autor izložbe, Aleksandar Nikolić, direktor Istorijskog arhiva u Smederevskoj Palanci, nastojao je da prikaže prošlost ovog logora na način koji bi omogućio aboliranje kvislinške vlade Milana Nedića i fašističke organizacije "Zbor" koji su bili odgovorni za formiranje Zavoda i interniranje antifašističke omladine u ovom mestu za izolaciju, navodi se u saopštenju ovih organizacija.
"Nikolićeva interpretacija u potpunosti je saglasna sa retorikom ljotićevske fašističke emigracije koja je nastojala da Zavod prikaže kao svojevrsni internat u kome je antifašističkoj omladini pedagoškim metodama ulivana nacionalna svest, a sam čin izolacije da predstave kao spasavanje života omladini zavedenoj od komunista. Stoga i ne čudi što je u organizovanju ove izložbe učešće uzela ljotićevska grupa "Novo Videlo" koja baštini ideologiju i istorijsko nasleđe fašističkog pokreta Zbor", stoji u saopštenju.
"Istorijska istina je drugačija. Zavod za prinudno vaspitanje omladine nije bio nikakva pedagoška ustanova već logor ograđen žicom i obezbeđivan naoružanom stražom Nedićevih žandarma, u kome je antifašistička omladina nasilno odvojena od svoje sredine bila izložena sistematskoj ideološkoj (fašističkoj) indoktrinaciji. Redovnu kontrolu nad Zavodom sprovodila je zloglasna kvislinška Specijalna policija, dok su u logor često svraćali predstavnici nemačkih okupacionih vlasti. Oni koji su pokazivali nespremnost da prihvate ovakvu indoktrinaciju bili su izlagani najsurovijoj torturi, a za pokušaje bekstva iz logora uhvaćeni omladinci bili su deportovani u logor na Banjici i potom streljani. Roditelji odbeglih interniraca bili bi nakon bekstva njihove dece uhapšeni i kao taoci otpremljeni u neki od logora", navodi se u saopštenju.
Kako se dalje navodi, tokom dve godine postojanja logora kroz njega je prošlo oko 1.270 omladinaca sa područja čitave Srbije, a najviše beogradske skojevske omladine. Fašisti su zatvorili ovaj logor septembra 1944. jer su bili prinuđeni da napuste Srbiju usled nadiranja Narodno-oslobodilačke vojske i Crvene armije.
"Dužnost antifašističkih organizacija kao što su Društvo za istinu o NOB i Savez antifašista Srbije – Pokrajinski odbor za Vojvodinu i gradska organizacija Novog Sada, kao i svih savesnih građana, je da reaguju, moralno osude i upozore, kako javnost, tako i nadležne organe, na ovakve notorne oblike istorijskog revizionizma i afirmacije profašističkih ideologija", zaključuju Društvo za istinu o NOB i Jugoslaviji i Savez antifašista Srbije.
Komentari 12
Nesha taksista
jo
jo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar