Počinje zamena radioaktivnih gromobrana
Prema njihovim podacima, 84 ovakva gromobrana nalaze se na zgradama u Novom Sadu, a desetak je uklonjeno pre šest godina. Kako za "Novosti" kaže pomoćnica direktora "Stana" Tatjana Dojčinović, oni su postavljani od 1968 – 1991. godine, a u gradu ih je ukupno 239, budući da se većina radioaktivnih gromobrana nalazi na industrijskim objektima.
Sa druge strane, Jan Hausman, istraživač u Laboratoriji za nuklearnu fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, kaže da mesta panici kada je reč o ovim gromobranima. Prema njegovim rečima, u njima se nalazi radioaktivni izotop veličine glave čiode, koji je bezbedan ukoliko se nalazi na propisanoj visini, budući da zračenje može da emituje samo na gore.
U "Stanu" navode kako će ipak menjati stare gromobrane, dodajući da će troškovi morati da budu duplirani, jer jedan radioaktivni gromobran menjaju dva ranostartujuća, koja pokrivaju manji prostor.
Komentari 12
Pera
vlada
Nemoj mnogo da pametujes , idi proizvodi nesto , verovatno prodajes nesto drugo vezano za gromobrane , pa ti naravno ostalo sve smeta ...ili bi voleo da tebi daju te pare da im stavis pocinkovanu traku , 1m trake = 1 eur , a razliku potrosis na Havajima.
misko
U Nemačkoj nisu zabranjeni gromobrani sa uređ.za rano startovanje pod uslovom da u sebi ne sadrže elektr. komponente, baterije.....bio sam i video.
Isplativost primenom ovih gromobrana je višestruka u odnosu na "klasičnu" instal.
Ako ne verujete pogledajte nove standarde
SRPS EN 62305-1-2-3-4 koji nisu primenljivi kod nas (nisu ni prevedeni sa engl.) za sada a nadam se neće biti nikada. Jednog dana primenom novih EU stanadarda u ovoj oblasti automatski sve troškove množite od 3-5 puta u odnosu na instalacije pomoću gromobrana sa uređajem za rano startovanje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar