Nepravilnosti u poslovanju Elektrovojvodine
Kako je navedeno u izveštaju, njihov osnovni kapital je u poslovnim knjigama zaključno sa 2011. godinom iznosio oko 33,5 milijardi dinara, ali kod Agencije za privredne registre, upisan je u iznosu manjem za 7,7 milijardi, piše Radio-televizija Vojvodine.
Osim toga, društvo je bez postupka javne nabavke zaključilo ugovore sa ponuđačima za usluge higijenskog održavanja, fizičko-tehničkog obezbeđenja, ugostiteljske usluge i održavanje elektroenergetskih objekata. Vrednost tih ugovora na godišnjem nivou iznosi oko 190 miliona dinara.
Takođe, javnost nije bila obaveštena putem "Službenog glasnika" o zaključenim ugovorima, vrednim za nabavku elektromontažnih radova na investicionoj izgradnji i održavanju svojih elektroenergetskih objekata, priključaka, kao i o javnim nabavkama male vrednosti. Ukupno, reč je o troškovima koji dosežu 1,7 milijardi dinara.
Međutim, čak i u slučaju kada je javna nabavka pokrenuta, a njena ukupna vrednost je iznosila 29 miliona, u planovima su predviđena sredstva iznosila tek nešto preko pet miliona.
Još jedna informacija na koju je revizor skrenuo pažnju, jeste procenjena vrednost nekretnina, postrojenja i opreme društva, koja je na početku 2011. godine u odnosu na poslednju knjigovodstvenu vrednost, obavljenu 2007, veća za oko 100 odsto.
"S obzirom na to da, prema prirodi i karakteru, kod navedenih poslovnih sredstava promene vrednosti nisu intenzivne i česte, ne možemo sa sigurnošću potvrditi da navedena procena vrednosti na dan 1. januara 2011. godine realno odražava stvarnu tržišnu fer vrednost Društva", navodi revizor.
Još jedan od problema na koji je revizor skrenuo pažnju jeste značajan gubitak električne energije, koji je te godine iznosio preko milion megavat časova, odnosno više od desetine ukupno nabavljene energije.
Komentari 9
pec perec
Ovde
Kada bi firme bile vodjene iskljucivo ekonomskim i trzisnim principima,druga prica.
Zato se politika uplice u vlast!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar