Grad ne izdvaja dovoljno novca da spreči propadanje Tvrđave
U ovoj godini će u očuvanje ovog istorijskog spomenika zvanično biti uloženo samo četiri miliona dinara, i to, kako navode u Zavodu za izgradnju grada, za izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže na Gornjem platou.
Doduše, grad će kroz rad drugih javnih preduzeća izvojiti nešto novca za redovno održavanje, u šta spada uglavnom košenje trave i čišćenje prostora od smeća i slični poslovi neophodni prilikom boravka velikog broja posetioca, kao što se dešava za vreme Egzit festivala.
Nenad Šeguljev, hroničar i autor jednog od sajtova posvećenog Tvrđavi, kaže da nije iznenađen ovakvim podacima, jer gradske vlasti već dugo ovaj značajni spomenik zanemaruju.
"Gradske vlasti pominju Tvrđavu samo kada treba pričati o Egzitu ili u kontekstu stavljanja na listu UNESCO-a, a ništa ne rade da očuvaju objekat od propadanja. Zbog čega je to tako, ne mogu da shvatim jer se svaka garnitura vlasti isto ponašala, a uglavnom smo do sada uvek slušali opravdanja da nema dovoljno novca", kaže Šeguljev.
Da se Petrovradinska tvrđava nalazi u lošem stanju, i ranije su više puta upozoravali i zaštitati i arhitekte, pri čemu se posebno napominjalo da je potrebno sprečiti dalje kretanje vozila, jer vibracije dovode do urušavanja podzemnih hodnika i tunela.
Grad je nedavno predao Republici dokumentaciju koja će omogućiti da se konačno Trvrđava proglasi za spomenik od nacionalnog značaja, što je prvi korak za kandidovanje za listu UNESCO-a.
Komentari 27
ta
Sremac
Sto se tice Pravoslavnih crkava u baroknom stilu - na linku koji sam stavio mozete naci i komentar na tu temu. Slozio bih sa tim da se i one namerno zapustaju, dok se sa druge strane prave nove crkve u "srpsko-vizantijskom" stilu - valjda da bi se uspostavila neka nova "istorija i neki novi "kontinuitet".
Kamamama
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar