Početak suđenja Davidoviću kasni četiri godine
U Višem sudu Radiju 021 je rečeno da je nakon višegodišnjeg odlaganja početka glavnog pretresa optuženima za izazivanje nacionalne mržnje i nasilničko ponašanje došlo do promene predsednika sudskog veća. Predmet je dodeljen sudiji Zdenki Stakić i ona je početak glavnog pretresa zakazala za 24. i 25. jun.
Ovo suđenje je trebalo da počne još 2009. i više puta je odlagano, a jedan od razloga bio je što se Davidović nalazio u ekstradicionom pritvoru u Nemačkoj. Marta 2010. Davidovićev advokat je zatražio odlaganje jer je u toku bio postupak ekstradicije okrivljenog, pošto se u Srbiji nije odazvao na odsluženje jednogodišnje zatvorske kazne zbog izazivanja nacionalne mržnje na antifašističkom skupu na Filozofskom fakultetu.
Ostalo je nepoznato zašto suđenje nije počelo dok je u Srbiji bio na odsluženju zatvorske kazne. Prema poslednjim informacijama on više ne živi u Srbiji i sa porodicom je u Italiji, ali je nepoznato da li će sud doneti odluku da mu se sudi u odsustvu, ukoliko se ni u junu ne bude pojavio u sudnici.
U oktobru prošle godine suđenje vođi Nacionalnog stroja i ostalim optuženima je odloženo jer Davidoviću nije uručen poziv. Višem sudu je u međuvremenu dostavljena njegova adresa u inostranstvu, pa je poziv naknadno trebao da mu bude upućen preko Ministarstva pravde, uz prevod sudskih dokumenata na italijanski jezik.
Jedan od organizatora "Antifašističke šetnje", Nedim Sejdinović iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine kaže da je iskaz kod istražnog sudije dao godinu dana nakon skupa, a tokom 2009. dobio je i prvi poziv za glavni pretres.
"Desetak puta sam dobijao pozive za suđenje i po pravilu dan ranije dobijao obaveštenje telegramom da se glavni pretres otkazuje. U ogromnom broju slučajeva nije mi saopšten razlog odlaganja, a samo jednom je napisano da se odlaže jer su pojedini optuženi pokrenuli proces nagodbe sa sudom. Kao jedan od organizatora skupa ovo doživljavam kao način da se odlaganjem glavnih pretresa ide ka zastari krivičnog dela. To su neke moje sumnje, na osnovu informacija kojim raspolažem", rekao je Sejdinović za Radio 021.
Osim Gorana Davidovića, za izazivanje nacionalne i verske mržnje i nasilničko ponašanje tereti se i Nedeljko Pešić (24) iz Šapca, dok su Predrag Golubović (29) iz Priboja, Radomir Dickov (36) iz Novog Sada, Uroš Stojanović (32) iz Beograda, Danijel Petrović (24) i Vladan Negovanović (25) iz Novog Sada optuženi za nasilničko ponašanje. Dolf Pospiš (26) iz Veternika i Predrag Milovanović (29) iz Zemuna, takođe su bili među optuženima, ali su u međuvremenu sa Tužilaštvom sklopili sporazum o priznanju krivice.
Incident se dogodio 7. oktobra 2007. kada je učesnike Antifašističke šetnje koji su krenuli prema Keju žrtava racije u Dunavskoj ulici napala grupa pripadnika Nacionalnog stroja. Oni su prethodno u dvorištu Doma vojske zapalili navijačke baklje i uzvikivali parole "Vojvodina - Srbija", "Srbija Srbima" i "Ratko Mladić".
U kraćem koškanju kamenicama je pogođeno nekoliko građana, među kojima i šef novosadske kancelarije Helsinškog odbora za ljudska prava Pavel Domonji, nakon čega su pripadnici žandarmerije utrčali u dvorište Doma vojske i priveli najveći broj članova Nacionalnog stroja.
Jedan od učesnika tadašnje šetnje Duško Medić smatra da kod nas ne postoje merila jer se svako ko promoviše nacionalizam gleda kao patriota, zbog čega su od početka delovanja nailazili na simpatije kod vlasti u Srbiji.
"Problem sa radikalnim grupama je da izazivaju veću pažnju javnosti nego što bi mogli kao pojedinci, pa svaku priliku koriste da bi se promovisali. U Novom Sadu je došlo do protivljenja vlasti takvoj pojavi i kada smo prolazili pored Doma vojske policija je kordonom čuvala našu povorku, umesto njih, pa su lako prišli ogradi i naneli štetu ljudima u protestu", kazao je Medić za 021.
Komentari 5
The Lalosh
Scotch Bonnet
zardos
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar