Na inicijativu Odbora za obrazovanje i nauku pokrajinskog parlamenta, većina od 14 fakulteta Univerziteta u Novom Sadu moraće već ove godine da smanji kvotu za upis studenata, od pet do 10 odsto.
Predsednica skupštinskog Odbora Svetlana Lukić Petrović kaže da neće svi fakulteti morati da smanje broj brucoša.
"Na veoma traženim IT tehnologijama i smerovima za zaštitu životne sredine, već ove godine trebalo bi da se poveća upisna kvota za 10 do 20 odsto", kaže ona.
Na novosadski univerzitet decenijama se najviše studenata upiše na studije prava i ekonomije, a poslednjih godina i na smerove za menadžment.
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, upravo oni su najbrojniji među nezaposlenima sa fakultetskom diplomom. U Novom Sadu, trenutno je nešto više od 5.000 diplomaca koji čekaju posao.
Komentari 10
Posmatrač
Kvote se lako odrede na osnovu uvida u broj nezaposlenih, tj. potrebe tržišta.
Diplomirani-šta-god za zaštitu sredine, menadžment, upravljanje rizikom ili ljudskim resursima... (jel' dosta nabrajanja struka za koje se ne zna šta zapravo rade) ne trebaju... A nije pomama ni za pravnicima, ekonomistima, stoamtolozima ili lekarima.
U poređenju državnih i privatnih fakulteta uzmimo samo u obzir da se na ogromnoj većini privatnih izučavaju uglavnom tzv. administrativna i menadžerska zanimanja, kod kojih se nedostatak realnog obrazovanja ne primeti dok nije prekasno. To završavaju samo oni koji nemaju nameru da rade već samo da upravljaju drugima koji moraju da rade.
Poenta: privatni fakulteti i služe da ih završe budući ili aktuelni političari, menadžeri, sportisti ili njihove lepše polovine, a za uzvrat je vlasnicima tih fakulteta obezbeđena veoma pristojna zarada. Akreditacija tih fakulteta je farsa u kojoj država aktivno učestvuje.
Svi smo svedoci jedne diplome čiji je vlasnik na najvišem položaju naše državne hijerarhije... Naravno da je "studirao" na nekom privatnom fakultetu.
drzavni fakutetlija
sale ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar