Ukida se učenje stranih jezika u Radosnom detinjstvu
Kako za naš radio kaže jedna od vaspitačica koja je želela da ostane anonimna, učenje stranog jezika je obustavljeno zbog toga što vaspitači više ne dobijaju mesečne stimulacije. "Realizacija programa je podrazumevala svakodnevno izvođenje aktivnosti za šta su vaspitači dobijali mesečnu stimulaciju od 2.000 dinara, za koju roditelji nisu morali dodatno da izdvajaju novac", priča naša sagovornica.
Prema njenim rečima poslodavac je ukinuo isplatu ovih simboličnih novčanih naknada jer kolektivni ugovor koji ih je predviđao više nije na snazi. Nakon toga, deo vaspitača je odlučio da nastavi sa ovim programom, dok su drugi obustavili nastavu dok "Radosno detinjstvo" ponovo ne pokrene isplatu stimulacija.
Nastava se održavala na engleskom i nemačkom jeziku, a trajanje "časova" zavisilo je od uzrasta dece. "Najmlađe grupe u kojima se nalaze trogodišnjaci imaju predavanja od 15 do 20 minuta, dok oni najstariji strani jezik uče između 30 i 40 minuta dnevno", govori naša sagovornica.
"Više nema stimulacija"
Kako je Radiju 021 rečeno u "Radosnom detinjstvu", sam program nije sporan, ali u ovom trenutku njegovo finansiranje nije moguće jer je istekao kolektivni ugovor koji su zaposleni imali sa poslodavcem. Portparolka "Radosnog detinjstva", Ruža Pajantić, kaže za naš radio da vaspitačice nemaju obavezu da drže časove te da, ukoliko ne žele da se bave time, mogu da prestanu.
"Opšte je poznata stvar da stimulacije više ne postoje, jednostavno ih nema. Mi jedva živimo koliko nemamo para, a ne da se stimulišemo međusobno. To je njihova želja i one ne moraju to da rade", objašnjava Pajantić.
Kako je ranije rekao član Gradskog veća za budžet i finansije, Dejan Mandić, Radosno detinjstvo je jedno od javnih preduzeća koje se nalazi u najvećoj dubiozi, a to je stanje koje ne može da se reši u kratkom roku, već će za to biti potreban duži period. Prema njegovim rečima, još veći problem predstavlja ovogodišnji gradski budžet, koji je od prošlogodišnjeg manji za preko dve milijarde dinara. Stoga, javna preduzeća do kraja godine neće moći da računaju na pomoć veću od one koja je planirana budžetom za 2013.
Interesantno je da ovakav program postojao samo u Novom Sadu i da ga je sprovodilo 45 vaspitača. Profesorica Melanija Mikeš koja je osmislila ovaj program za decu predškolskog uzrasta zbog svog doprinosa dobila je članstvo u Evropskoj akademiji nauka.
U početku je obuka vaspitača za ovaj program trajala dve do tri godine, kaže naša sagovornica, a danas taj predmet postoji kao "dodatna edukacija" u Visokoj vaspitačkoj školi u Novom Sadu, te ljudi koji žele time da se bave moraju da polažu dodatnih šest ispita kao vid specijalizacije. (Vuk Kešelj)
Komentari 22
LOL
prosvetni radnik
nss
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar