Dimničarina nije prošla u Zrenjaninu
Naime, dimničarski namet koji je uzbunio Zrenjanince, građani su bili u obavezi da plaćaju tokom leta preko računa objedinjene naplate sa ostalim komunalnim uslugama. Samo par meseci nakon uvođenja, odlukom Skupštine grada dimničarina više nije bila obavezna komunalna usluga i prešla je, kako je tada rečeno, u oblast "dobrovoljne individualne potrošnje na tržišnom principu". Kao razlog za ukidanje nameta, predstavnici grada su naveli negativne reakcije građana.
Da su i građani Novog Sada "na nož" dočekali odluku gradskih vlasti da od 1. jula moraju da plaćaju dimničarske usluge, bez obzira na to da li imaju dimnjak ili ne, već u startu je evidentno. Za samo nekoliko sati ova vest je na novosadskom informativnom portalu izazvala pravu lavinu negativnih komentara, pa se može pretpostaviti kakva će reakcija građana biti kada dobiju julski račun Informatike, na kom će biti obračunata i ova usluga, osim ukoliko u međuvremenu Grad od toga ne odustane.
Uvođenje ovakvog nameta u Novom Sadu moglo bi stvoriti još veću pometnju nego u Zrenjaninu. Naime, u ovom banatskom gradu preko 50.000 korisnika, računajući i stanare višespratnica gde nema dimnjaka i gde radijatori zagrevaju stanove, bili su obavezi da plaćaju dimničarinu. U Novom Sadu korisnika usluga Informatike mnogo je više, a sudeći prema prvim reakcijama na mnogim zgradama, posebno onim koje su izgrađene poslednjih godina, investitori nisu ni uzidali.
Drugi veliki problem u Zrenjaninu nastao je nakon povlačenja odluke o naplati dimničarine, jer je na računu Direkcije za izgradnju grada, koja prikuplja novac od objedinjene naplate, ostalo 2,6 miliona dinara koji građanima nikada nisu vraćeni, iako su nezakonito naplaćeni. Da zlo bude gore po građane, Direkcija je taj novac prebacila na račun privatnog preduzeća "Dimničar" koje je u Zrenjaninu obavljalo usluge čišćenja dimnjaka.
Ovaj račun za građane Zrenjanina je mesečno iznosio 118 dinara (sa PDV-om), dok bi u Novom Sadu naknada trebala da iznosi dinar po kvadratnom metru stambenog prostora. Za razliku od privatnog preduzeća koje je ovu "uslugu"” na sreću Zrenjaninaca obavljalo svega mesec dana, u Novom Sadu bi posao trebao da bude poveren JKP “Stan”, što je dodatno ražestilo čitaoce sajta Radija 021.
Ali ovo nije jedini namet koji je u Zrenjaninu izazvao buru negodovanja i polemiku tamošnje javnosti. Početkom novog milenijuma gradske vlasti bile su uvele i naplatu takozvane "vazdušarine", a ovaj račun građane je stajao nekoliko desetina dinara mesečno. Mnogi su uporno odbijali da ga plaćaju, a onda je sve dileme odagnao Ustavni sud koji je ovu vrstu nameta proglasio neustavnim. Na sličan način opekao se i Novi Sad odlukom da zabrani prodaju alkoholnih pića u prodavnicama od 23 sata do 6 sati ujutru i naplatom naknade za održavanje video nadzora u gradu. Obe odluke poništio je Ustavni sud, ali izgleda to nikom nije bilo na nauk.
Komentari 31
Privatizacija zbog placa.
A kako tek JKP Stan ima lep plac...
ddd
a Zakon o komunalnim delatnostima kaže da je lokalna samouprava dužna da obezbedi kontrolu i čišćenje dimnjaka a ne da je naplaćuje tamo gde to ne radi.
Zakonom o obligacionim odnosima je moguće naplatiti samo izvršenu uslugua ne sve dostupne usluge.
Zakon o održavanju stambenih zgrada kaže: Radovi na održavanju stambene zgrade izvode se na osnovu odluke organa upravljanja stambenom zgradom donete u skladu sa ovim zakonom.
Iz svega ovoga sledi da je grad dužan da organizuje uslugu kontrole i čišćenja dimnjaka, da za te usluge napravi cenovnik i da ih naplaćuje po tom cenovniku samo tamo gde tu uslugu i izvrši, onoliko puta koliko je izvrši.
Eto, gospodo skupštinari, smatram da je ovo dovoljno objašnjenje zašto ovako donetu odluku ne treba poštovati.
Očekujem da će te po hitnom postupku ovu odluku ukinuti da grad ne mora plaćati ogromne kazne.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar