Treća Srbija podelila novac za kulturu "svojim" udruženjima
Naime, prema podacima Agencije za privredne registre, zastupnik udruženja "Centar za razvoj Šajkaške", koje je na konkursu dobilo 4,5 miliona dinara je Danijel Kulačin, inače sekretar odborničke grupe Treće Srbije u novosadskom parlamentu. Kulačin za 021 kaže da ne smatra čudnim to što je upravo njegovo udruženje dobilo značajna sredstva na konkursu, budući da su ispunili tražene kriterijume.
"Ne smatram čudnim, jer je udruženje 'Centar za razvoj Šajkaške' podnelo projekat kao i sva druga udruženja, i to na poziv koji je bio javni sa tačno određenim kriterijumima. Taj projekat podrazumeva čitav niz kulturnih događaja koji imaju za cilj obeležavanje jubileja od 250 godina od osnivanja Šajkaške, i afirmaciju svih multietničkih, višejezičnih i multikonfesionalnih tradicija koju čine bogatstvo ove kulturno-civilizacijske tekovine", kaže Kulačin za Novosadski informativni portal.
Takođe, komisija je odobrila pet miliona dinara udruženju "Forum za odgovornu politiku", čiji je zastupnik politički analitičar Branko Radun. On je, inače, bio organizator koncerta "Hvala dedi na pobedi" povodom Dana pobede, koji je finansiran iz gradskog budžeta namenjenog za kulturu, ali fakture, i pored insistiranja novinara Radija 021, nikad nisu predočene javnosti.
Interesantno je da je Radunovo udruženje osnovano istog datuma kada i "Centar za razvoj Šajkaške", 27. oktobra 2012. godine, mesec i po dana nakon prekomponovanja gradske vlasti, kada su kadrovi Treće Srbije napustili pokret Dveri i formirali koaliciju sa naprednjacima. Kulačin kaže da je u pitanju "slučajnost".
"Zaista ne znam kada koja su udruženja nastajala, tako da je to potpuna slučajnost ukoliko je tačno", kratko je odgovorio funkcioner Treće Srbije. Na pitanje da li Branka Raduna smatra osobom bliskom Trećoj Srbiji, Kulačin odgovara odrečno. "Radun je politički analitičar te samim tim mislim da se teško može govoriti kome je blizak, jer je posao političkih analitičara da budu kritičari svih", kaže on.
Žanko Tomić, član upravnog odbora udruženja NS Blok, koji je na vlasti u Novom Sadu preko koalicije sa Srpskim pokretom obnove, za projekat "Gradski teatar Novi Sad" dobio je 1.400.000 dinara. Interesantno je da je Tomić jedini član Odbora za kandidaturu Novog Sada za Evropsku prestonicu kulture koji je "preživeo" smenu vlasti.
Prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao 021, članica Gradskog veća za kulturu Milanka Brkić iz Treće Srbije je lično insistirala da Tomić ostane u ovom odboru, kojim rukovode članovi pomenutog političkog udruženja. Od Brkićeve, međutim, nismo uspeli da dobijemo komentar.
Tomić je demantovao da je funkcioner bilo koje političke stranke i dodao da je pre dve nedelje otpušten iz Pozorišta mladih upravo od strane SPO-a, zato što je bio "politički nepodoban". On je dodao da mu je drago što je projekat opstao bez obzira na promenu vlasti.
Tradicionalni kulturni projekti naprasno ostali bez podrške
Grad je za 108 projekata u kulturi u 2013. godini izdvojio 127 miliona dinara, ali sredstva ove godine nisu odobrena za dosta udruženja koja su prethodnih godina predvodila kulturnu scenu u Novom Sadu.
Zbog nedostatka finansijskih sredstava, ugašen je projekat "Art klinika", koji je bio poznat kao jedno od retkih mesta u Novom Sadu gde su posetioci mogli da uživaju u alternativnoj i modernoj umetnosti. Novac ove godine nisu dobili ni Videomedeja, Dečiji kulturni centar, Interzon, itd. (Miodrag Sovilj - miodrag@021.rs)
Komentari 80
Novosadjanka
Nije vlast kriva, mi smo budale sto to dozvoljavamo. Ali, dici ce se narod, vreme je da se kaze - DOSTA!
Republikanac
Vojvodina Republika!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar