Studenti preko leta traže bilo kakav posao
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u Novom Sadu je trenutno nezaposleno oko 7.500 ljudi do 26 godina.
Samo preko jedne studentske zadruge posao trenutno traži više od dve hiljade studenata Novosadskog univerziteta.
Kako za 021 kaže direktor studentske zadruge "Sajam", Predrag Rosić, traži se bilo kakav sezonski posao, od branja voća, preko deljenja flajera, do fizikalisanja na građevini.
- Uglavnom su to studenti i učenici jer njihov status omogućava poslodavcima manje troškova prilikom isplate. Trenutno su najtraženiji poslovi u poljoprivredi, ali uvek u ponudi ima i standardnih poslova kao što su preseljenja, pomeranja arhiva, podele flajere ili lepljenje koverata - kaže Rosić.
On dodaje da posla nema previše, ali da ga ima sasvim dovoljno za one koji hoće da zarade.
- Ponuda poslova je, na žalost, znatno manja nego potražnja za njima, a mi smo posao obezbedili za najviše 1.400 mladih. Ipak, u ovom trenutku je procenat zapošljenih u odnosu na broj članova viši nego prošle godine. Najplaćeniji poslovi su poslovi hostesa na sajmovima i može se zaraditi i do 50 evra na dan, ali je najčešća cena rada oko 150 dinara na sat - pojašnjava Rosić za 021.
Studenti koji su našli sezonski posao tokom leta su zadovoljni i imaju u planu da se i sledeće godine vrate istom ili nekom drugom sezonskom poslu.
- Mesec dana sam radio preko zadruge kao spasilac i zaradio sam za letovanje. Veoma sam zadovoljan i mislim da ću i sledeće godine potražiti isti posao.
- Džeparac sam zaradila tako što sam mesec i po dana delila letke. Zadovoljna sam i gledaću da to radim i sledeće godine.
- Ne tražim posao preko zadruge, mislim da je to samo zamajavanje i način da neko preko drugog strpa pare u svoj džep.
Inače, prema poslednjim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje u Novom Sadu ima oko 30.000 nezaposlenih.
Komentari 5
Eh..
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar