I stranka u sporu umrla dok se suđenje završilo
Spor se vodio zbog stana u centru Novog Sada.
Naime, Aleksandrova majka je brinula o jednom čoveku do njegove smrti, a da porodica ne bi osporila dogovor da nasledi stan, njih dvoje su se venčali kako bi i zakonski imala pravo na imovinu. Potom je testament napravljen u prisustvu dva svedoka i advokata.
Ipak, nakon smrti vlasnika stana, deca sestre njegove bivše pokojne žene tražila su da se ceo stan prepiše njima, a ne Aleksandrovoj majci. Tvrdili su da testament nije validan te je tako počelo suđenje koje je trajalo više od decenije.
Dok se suđenje razvlačilo, umrla stranka u sporu
Aleksandar za 021 kaže da se na kraju ceo slučaj završio ne sudskom presudom, već nagodbom.
"Da se nismo nagodili verovatno bi taj postupak još trajao. Zašto? U početku su sudije bile mlade i neiskusne i nisu se snašle. U toku jedne godine smo se samo četiri puta sastali pred sudijom. Takođe, u poslednjih deceniju i po, vlasti su se menjale, i kako koja dođe to se ocrtava i na sudstvo. Onda su sudije štrajkovale, pa pomoćni radnici...", navodi Popov.
On dodaje da je pristao da se nagodi jer je u pitanju vrednija imovina.
"To je moglo da traje još 10 godina, izgubio bih još novca, upao u kredite i dugove, banka bi mi oduzela sve što imam, vrednost imovine oko koje se sporimo bi još opala, a ovako mogu da prodam šta sam dobio i normalno izdržavam decu, a ne da jedva sastavljam kraj s krajem, i još plaćam državi i advokatima nizašta. Zato sam ja bio sudija, stavio sve na tas i odlučio da se nagodim", priča Aleksandar za 021.
Dodaje da nije imao nikakvu vezu niti mu se neko nudio da za novac ubrza njegov slučaj. "Priznajem, da sam imao, to bih sigurno uradio, jer bi to na kraju po svakog uključenog verovatno bilo i logičnije i isplativije. Međutim, nemam "vezu", i sve sam prepustio da ide po zakonu, a kad ste pošteni, vidite koliko to traje", zaključuje Popov.
U međuvremenu, dok je trajalo suđenje, umrla je Aleksandrova majka, žena kojoj je bila prepisana nekretnina u sporu.
Problem srpskog pravosuđa preduga suđenja
Novosadski advokat Vladimir Beljanski kaže za 021 da nema advokata koji će reći da je zadovoljan dužinom trajanja postupaka uopšte, bez obzira da li se radi o parnicama ili o krivičnim postupcima.
"Efikasnost jeste malo poboljšana od kada je rađena neuspela reforma pravosuđa, međutim, to i dalje nije zadovoljavajuće, tako da postupci veoma dugo traju i to dovodi do nezadovoljstva i do, u krajnjoj liniji, nepoverenja ljudi koji imaju kontakt sa pravosuđem u rad samog pravosuđa. Ukoliko nema poštovanja prava na suđenje u razumnom roku tada nema ni poštovanja prava na pravično suđenje", kaže Beljanski.
Beljanski za 021 dodaje da je imao puno slučajeva u kojima je zastupao stranke koje su upravo zbog povrede prava na pravično suđenje zbog dugotrajnog postupka podnosile ustavne žalbe i u tim postupcima su uspevali i ostvarivali naknade štete protiv same države.
Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je nedavno da Strategija reforme pravosuđa predviđa ubrzanje sudskih postupaka, jer dugotrajna suđenja i veliki broj zaostalih predmeta stvaraju građanima velike probleme. "Srpsko pravosuđe se suočava sa problemom ekstremne neefikasnosti. To je problem koji najviše pogađa građane. U strategiji je ugrađen sistem mera za ubrzanje sudskih postupaka i smanjenje broja zaostalih predmeta", rekao je Selaković. (Jelena Radić, Gordana Mihailović)
Komentari 19
C
proglasio se nenadležnim posle 2g i poslao predmet u viši sud!!
on je ili nenadležan ili nestručan ili nesposoban (a ima platu 1000e?).
prosudite sami
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar