Skraćenje radnog vremena kafića skraćuje i radna mesta
Kako je za 021 rekao vlasnik jednog noćnog kluba (ime poznato redakciji), to nije kraj borbe za očuvanje imidža živog i gostoljubivog grada, koji je Novi Sad godinama gradio.
Prema njegovim rečima, problem sa bezbednošću u gradu postoji, ali ne treba svaljivati svu odgovornost na ugostitelje i ne mogu se svi ugostiteljski objekti, pa čak ni svi klubovi staviti u isti koš.
"Nije dobro rešenje da se zbog pojedinih klubova i kafića koji ne ispunjavaju propise, stavlja takva etiketa na sve ostale. I sada postoje jasni propisi o radnom vremenu, o dozvoljenom nivou buke, o točenju alkohola maloletnicima. Ukoliko neko krši bilo koji od tih ili neki drugi propis, treba ga sankcionisati, a ne uvoditi nove zabrane, jer to ničemu ne vodi", kaže naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, posledice koje bi pogrešna odluka mogla da izazove bile bi katastrofalne, pre svega za Novosađane koji rade u klubovima i kafićima.
"Samo u našem klubu za život zarađuje između 70 i 80 ljudi. Od konobara, šankera, menadžera, fotografa, muzičara, do spremačica i radnika koji vode računa o nameštaju i inventaru i mnogih drugih. Iako se možda na prvi pogled čini da tu ima svega nekoliko konobara, istina je da iza svakog iole uspešnog lokala stoji prava mašinerija, koja često broji i više desetina zaposlenih", priča sagovornik 021.
Kako za Novosadski informativni portal kaže Marina Mirković iz "Time Out" benda, ovaj sastav u proseku nedeljno ima četiri svirke, od čega su najmanje dve radnim danima. "U slučaju mnogih mojih kolega broj svirki radnim danima je veći, tj. u većini slučajeva obuhvata celu radnu nedelju. Uvođenje novog radnog vremena znači da ostajemo bez posla radnim danima", govori Mirković za 021.
Prema njenim rečima, sve njene kolege će biti pogođene, jer je za većinu ovaj noćni posao jedini izvor prihoda.
Situacija je još alarmantnija kada su u pitanju konobari, kaže za 021 D. D. koji se godinama bavi ovim poslom. "Mnogi moji prijatelji i poznanici bave se ovim poslom i velika većina njih, poput mene, radi noću. Ako se to ukine, mi ostajemo bez novca za normalan život, jer od toga što noću zaradimo plaćamo kiriju, studije, hranu i sve ostalo", priča naš sagovornik.
U Novom Sadu postoji između 1.500 i 1.600 ugostiteljskih objekata, u kojima samo u primarnoj delatnosti radi oko 15.000 ljudi, potvrdio je za 021 predsednik Udruženja ugostitelja, Dragan Stanojević. (Vuk Kešelj)
Komentari 37
@Srbijanac
Vx
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar