Osnivač "Biciklističke kuhinje": Radili smo ono što su nam rekle institucije
Vilson je rekao da je iznenađen nalogom za deportaciju jer je u Novom Sadu pokrenuo privatni biznis.
"Sarađivali smo s policijom transparentno. Moja dokumentacija je uvek bila savršena, ali su me jednom odveli u policijsku stanicu i rekli da potpišem papir na kojem su tvrdili da ja nelegalno radim u "Biciklističkoj kuhinji" što nije istina", kazao je Vilson.
Dodao je da je "Biciklistička kuhinja" koja je deo projekta udruženja "Culture Exchange", zatvorena jer on nije u njoj mogao da radi samo s turističkom vizom koju ima.
"Advokat mi je rekao da je policija napravila grešku, policija kaže da je advokat pogrešio, a ja više ne znam kome da verujem. U ovaj projekat smo uložili tri godine života i celu našu ušteđevinu i sada moramo da odustanemo od svega", kazao je Vilson o sebi i svojoj supruzi Grkinji.
Vilson je dodao da su oni od početka boravka u Srbiji želeli da sve bude legalno, ali, pošto dovoljno ne poznaju sve zakone, činili su samo ono što im je bilo zvanično rečeno u institucijama.
Na današnjoj otvorenoj konferenciji za novinare okupilo se i oko 100 građana i aktivista koji su došli da pruže podršku osnivačima kluba, a neki od njih doneli su i transparent "Besni i tužni" zbog problema kluba s birokratijom.
Policija: Samo jednom strancu otkazan boravak
Novosadska policija danas je saopštila da je 27. septembra podnela zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv Sajmona Vilsona (1982), zbog toga što je boravio u Srbiji, suprotno razlozima zbog kojih mu je bio odobren boravak i zbog toga što nije prijavio promenu adrese boravišta, u roku od 24 časa, čime je prekršio odredbe Zakona o strancima.
Vilsonu je, naime, boravak odobren po osnovu volontiranja u Udruženju "Kulturna razmena", sa sedištem u Veterniku, a on je osnovao Privredno društvo za trgovinu i usluge, sa sedištem u Novom Sadu i radio u njemu, navodi se dopisu Policije uprave.
Podseća se da je presudom Prekršajnog suda u Novom Sadu, Vilson oglašen krivim i osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 15.000 dinara. Zbog toga mu je, shodno Zakonu o strancima, otkazan boravak u Srbiji i zabranjen povratak u našu zemlju, do 31. marta 2015. godine.
Po osnovu istog Zakona, 30. septembra podnet je zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i protiv grčke državljanke Evdoksije Seitanidu (1981), zbog toga što nije prijavila promenu adrese boravišta, u roku od 24 časa. Presudom Prekršajnog suda, grčka državljanka je oglašena krivom i osuđena na novčanu kaznu u iznosu od 3.000 dinara, ali joj nije izrečena mera otkaza boravka u Republici Srbiji.
Građanska Vojvodina: "Policija se igra balkanskog špijuna"
Koalicija nevladinih organizacija "Građanska Vojvodina" je danas saopštila da od novosadske policije zahteva da pod hitno prestane sa maltretiranjem i ponižavanjem osnivača kultnog novosadskog kluba "Culture Exchange".
"Od predsednika Vlade Srbije i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića zahtevamo da se odredi prema ovakvim postupcima policije, odnosno da odgovori na pitanje da li ksenofobija predstavlja zvaničnu državnu politiku ili je u pitanju samostalno, nekontrolisano delovanje delova službe. Podsećamo da se već skoro pola godine vodi kampanja protiv ovog kluba, čiji su osnivači mladi ljudi iz raznih delova sveta. Prvo su u pojedinim medijskim napisima, prepunih mržnje, neprofesionalizma i poluistina, proglašavani pripadnicima opasne sekte, a onda su usledile pretnje. Na kraju je izvršen i napad na ovaj novosadski klub, odnosno polupan je izlog kafea.
I umesto da policija rasvetli slučajeve pretnji i napada i kazni počinioce, ona je započela sa zlostavljanjem žrtava, kroz duga "balkanskošpijunska" ispitivanja i besmislena kažnjavanja, da bi na kraju pokrenula, navodno iz proceduralnih razloga, deportaciju osnivača ovog kluba. Već su dvoje osnivača napustili zemlju jer im nije produžena viza, a drugih dvoje čekaju da budu deportovani", ocenjuje se u saopštenju.
Ceo svet proputovali, pa u Srbiji zapeli
Amerikanac Simon Vilson (31) i Grkinja Evdoksija Seitanidou (32) došli su u Novi Sad i tu zasnovali porodicu, ali će morati da ga napuste do kraja oktobra. Juče su u pismu objasnili šta se dešava i ispričali svoju priču.
Njihove muke nastale su kada je objavljen tekst Danila Redžepovića, koji se predstavlja kao novinar i osnivač udruženja "Omladina Srbije". Potom je razbijen izlog njihovog kafića u Ulici Jovana Subotića, a tada su počele nevolje sa vlastima, vizama i boravišnim dozvolama.
Simon Vilson je proputovao ceo svet, bio u oko 30-40 zemalja i živeo u najmanje 10 različitih država na svetu. Međutim, ovo što kod nas ima, to još nije sreo: "Takvu korupciju i netoleranciju kakvu sam doživeo poslednjih meseci, nigde nisam video", kaže Simon.
"Biciklistička kuhinja" postala je poznata pošto je više puta bila meta napada vandala i pretnji nakon izrazito negativnih napisa u pojedinim medijima, u kojima su osnivači dovođeni u vezu sa "opasnim sektama".
Komentari 91
Svi znamo kosu, kako se finansiraju, zasto su dosli i sta rade u slobodno vreme! A jos i krse zakon, ali posto su u dilu sa NVO mogu da rade sta hoce???
Ajmo svi u Ameriku turisticki da radimo da prosvetljujemo amerikance i da im pomazemo?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar