Na Najlonu prodaju i oružje
Pištolj M-57, poznatiji kao "tetejac", nedeljom, pored auto-placa, kod trojice mladića se može kupiti i za 100 evra.
Prodavci, kako smo saznali na licu mesta, robu švercuju iz Bosne. Tamo nabavljuju oružje, sa uklonjenim serijskim brojevima po niskim cenama, a prodaju ga u Novom Sadu nešto skuplje. Osim "tetejca" na pijaci se nelegalno može naći i CZ-99, odnosno "duga devetka", i pištolji M-70 i CZ-88, kao i ručne bombe.
Neupadljivi i obazrivi, klijenti ovih prodavaca su isključivo oni građani koji po preporuci dolaze da pazare oružje za svoje domaćinstvo. Cena se kreće od 100 do 200 evra, a municija se prodaje, u zavisnosti od kalibra, već po ceni od 20 dinara po komadu.
Pištolje, kaže jedan od njih, kupuju muškarci, zarad sigurnosti u svom domu. Crnom tržištu okreću se zbog visokih taksi za legalno oružje koje je država nametnula. Ovakav stav ima i Dušan Bajčetić, koji je 20 godina bio vlasnik radnje s oružjem "Magnum" u Novom Sadu.
"Legalno tržište ličnog naoružanja je zamrlo zbog visokih taksi koje je država nametnula. I sve više građana se zbog toga odriče registrovanih pištolja" kaže Bajčetić i dodaje da je isplativije da za 200 evra kupe polovan pištolj na crno, nego da svake godine plaćaju porez u tom iznosu državi za oružje koje drže u kući. Takođe, višak oružja je u Bosni, gde se većina kriminogenih struktura i snabdeva.
Da se jedan broj Novasađana naoružava na crnom tržištu raznim vrstama oružja, dobili smo nezvaničnu potvrdu i iz ovdašnje polcije:
"Od Novosađana je proteklih meseci zaplenjeno dosta automatskog oružja: heklera, škorpiona i uzija, oružja koje je za upotrebu dozvoljeno samo policiji i vojsci. Njime se snabdevaju kriminalci u podzemlju, a oružje nabavljaju i s Kosova, iz Bosne i Crne Gore. Razlog tome je što po završetku ratova u regionu mnogi nisu razdužili oružje, već je ono završilo u privatnom vlasništvu", priča izvor Novosti iz policije.
Kako navodi naš sagovornik, tržište oružja usko je povezano sa tržištem narkotika i njime se u kriminalnom miljeu trguje na veliko. Trampi se za drogu, švercuje se preko granica, neretko se i koriste u izvršenju krivičnih dela. U gotovo svim "sačekušama" u gradu korišćeno je baš automatko oružje, za koje civili ne mogu dobiti dozvolu.
Što se tiče legalnog tržišta, svake godine se Policijskoj upravi u Novom Sadu podnese više od 1.000 zahteva za nabavku oružja, a za oko 10 odsto policija ne izda odobrenje. Kada su u pitanju dozvole za nošenje oružja, ove godine je izdato svega dve, dok je prošle i pretprošle godine izdato ukupno 19 dozvola.
Komentari 29
Vujke
Bora
Jeboile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar