Studenti PMF-a se guraju u malim učionicama zbog renoviranja
Studenti PMF-a žale se da ne mogu normalno da prate predavanja i vežbe zbog renoviranja učionica i nadogradnje dva sprata.
Jedan deo radova biće gotov u decembru, a kompletni radovi će biti završeni u maju naredne godine. Za to vreme, studenti se guraju u malim učionicama, često nemaju gde da sednu, a dešavalo se čak i da ih profesori mole da izađu napolje jer ne mogu da rade u takvoj gužvi.
"U jednoj maloj učionici u koju može da stane nas 30, oni smeste i po 60 ili 70 studenata. Mnogi zbog toga stoje, ne možemo da hvatamo beleške i da pratimo nastavu. Profesor istorijske geografije nam je čak rekao da on ne može da radi u takvim uslovima, da nas je previše i da deo nas napusti predavanje. Možda se šalio, ali nije bilo u redu", kaže student Dragan Rašić.
Iako je školska godina počela pre mesec dana, studenti se žale da zbog radova još nisu dobro usklađeni rasporedi. Umesto da svake nedelje imaju i predavanja i vežbe iz svakog predmeta, kažu da iz pojedinih predmeta jedne nedelje imaju vežbe, a druge predavanja, jer nemaju gde da ih smeste. Na PMF predavanja i vežbe pohađa oko 5.000 studenata na svim nivoima studija koji nastavu slušaju u 65 učionica i 73 laboratorije.
"Svesni smo da moramo da širimo prostorne kapacitete i konkurisali smo za novac iz projekta za unapređenje visokoškolskog obrazovanja koji zajednički sprovode Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkg razvoja i Evropska unija. Odobren nam je projekat vredan 1,2 milion evra i u januaru ove godine su počeli radovi", kaže portparolka PMF-a Saška Rakić za Blic.
U toku je nadogradnja dva sprata iznad postojećih amfiteatara na Departmanu za matematiku i informatiku i Departmanu za fiziku. "Tu će biti smeštena centralna čitaonica sa 144 mesta, dve učionice, 14 profesorskih kabineta. Takođe, proširujemo kapacitete na prvom spratu Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo, a za potrebe računarske učionice i tri kabineta za profesore", kaže Rakićeva. U toku je i renoviranje i opremanje laboratorija na Departmanu za biologiju i ekologiju i Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine.
Komentari 5
Student PMF-a
Konkretno imam "tesniji" raspored, tipa da imam 3 časa predavanja spojeno (bez pauza), ali ne predstavlja problem. Poznajem još ljudi, i pričaju da je napornije, ali ne i nepodnošljivo. Kad se završe radovi sve se vraća u normalu.
Ono što je profesor naveo gore je tačno, određen broj studenata prestane da dolazi na predavanja (to je bilo i pre ovih radova) i prostor prestaje da bude problem.
@alo bre: Ne znam na kom si departmanu, ali što se tiče Informatike sve se odvija redovno.
A ako vam je žao da trošite pare na obrazovanje, onda vam ni jedan fakultet neće biti dobar.
Prof. PMF (Dept. za mat. i inf
Usled nedostatka prostora, tražena su i dobijena sredstva za proširenje. Radovi su krenuli na vreme, i izgleda da će biti gotovi manje-više na vreme, za dve godine ukupno. Pošto se radi proširenje iznad tri amfiteatra, logično taj prostor ne može biti korišćen dok radovi traju. Samim tim, tokom ove dve godine prostor je sužen, da bi u narednih mnogo godina bio širi...
Obezbediti prostorije za rad tokom ove dve godine je noćna mora, snalazimo se kako možemo, molimo druge fakultete a oni ne izlaze baš previše u susret, itd. Polomismo se da napravimo raspored za ovaj semestar, a sve da bi studentima bilo bolje. Ozbiljnijih problema ja nisam video, najozbiljnije je to što za jedan predmet koji držim u učionici ima 10% manje stolica nego studenata, pa nekolicina mora da prenese stolice iz druge učionice na početku časa. Ali već posle 3. nedelje semestra broj studenata koji dolaze pada ispod 90% i sad je ok...
Sve u svemu, po mom mišljenju stanje je daleko od nepodnošljivog, a ne vidim baš ni da se studenti previše žale, bar ne na našem departmanu. Ali ok - valjda je to uobičajeno da mediji malo naduvaju celu stvar.
goran NS
Koliko ljudi zaradjuje za zivot(RINTA) u uslovima koji nisu ni blizu potrebnim standardima, pa cute i rade, a ovi ....
Sramota!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar