Almaški kraj - duh Novog Sada

Zbornik radova "Almaški kraj" koji je uredio profesor Nikola Grdinić predstavlja jedinstven primer građanske inicijative usmerene ka očuvanju kulturnog nasleđa Novog Sada.
Zbornik radova "Almaški kraj" koji je uredio profesor Nikola Grdinić predstavlja jedinstven primer građanske inicijative usmerene ka očuvanju kulturnog nasleđa Novog Sada.

 

Zbornik je okupio 14 autora kompetentnih da o Almaškom kraju govore sa arhitektonskog, urbanističkog, istorijskog, kulturološkog i lingvističkog aspekta. Nastao je kao rezultat samoorganizovanja autora i građana okupljenih oko udruženja "Almašani", koji su samostalno obezbedili čak i sredstva za štampanje Zbornika.

Na 250 strana velikog formata, bogato ilustrovan starim mapama, projektima, fotografijama i drugom arhivskom građom, zbornik ukazuje na neophodnosti očuvanja ovog dela grada od daljeg uništavanja nekontrolisanom stanogradnjom. Kako je rekao Grdinić, ovo delo zamišljeno je kao kulturni argument za zaštitu Almaškog kraja.

Nekadašnja direktorka Zavoda za zaštitu spomenika Donka Stančić istakla je da se ne seća ovakvog primera samoorganizovanja građana u proteklih tridesetak godina i apelovala na sve Novosađane, koji inače imaju razvijenu svest o kulturnoj i graditeljskoj vrednosti svog grada, da budu aktivni i organizovani kada u svom okruženju uoče primere devastiranja graditeljskog nasleđa. Ona je kazala da Zbornik donosi mnoštvo novih podataka i informacija iz oblasti koje do sada nisu bile dovoljno obrađene i poznate čak ni stručnoj javnosti, kao što je recimo rad o industrijskoj arhitekturi Almaškog kraja.

Pored ovoga, obrađene su posebno seoska i gradska arhitektura, a ukazano je i na značaj onoga po čemu je Almaški kraj jedinstven - duh mesta (geinus loci). Istoričar Đorđe Srbulović je ukazao na jedinstvenu intelektualnu mapu Almaškog kraja u radu profesora Grdinića, a u kojoj srećemo Petra Dobrovića, Arsu Teodorovića, Isidora Bajića, Marka Nešića, Milana i Radivoja Kašanina, Kostu Hadžija i mnoge druge.

Predsednik udruženja građana "Almašani" dr Marjan Majin je rekao da objavljivanje Zbornika kojim se ukazuje na stvarni značaj Almaškog kraja predstavlja osnov za realizaciju budućih akcija usmerenih na njegovo očuvanje i vraćanje nekadašnjeg sjaja. Almaški kraj je smešten između Almaške i Saborne crkve i obuhvata delove gradskih četvrti Podbare, Salajke i Stari grad.

  • Zoran021

    17.11.2013 10:36
    podbara
    Podbara je crna rupa Novog Sada,nema nijednog drveta na ulici ,a kuće stare i pod zaštitom države (koje?) pa se i ne mogu ni popravljati ni rušiti.
  • Komsija

    17.11.2013 10:24
    A cistoca
    Potpuna podrska za inicijativu, ali jos kad bi se potrudili i da ocistimo kraj gde bi nam bio kraj.
    Savrseni kontejneri kod decijeg igralista iza crkve su bas super, stakla, namestaja i mirisa na pretek, a decica tuda trckaraju i niko se ne uznemirava. Almaski kraj je poznat i po vlasnicima pasa koji ne sakupljaju za svojim ljubimcima, prodjite ulicom i osetite opojne mirise. Ne cini kraj samo arhitektura nego i briga o okolini.
  • Sale NS

    17.11.2013 07:51
    Bravo za Podbarca
    Upravo je to problem jer ovde u Novom Sadu odavno prolazi svaka arhitektonska i urbanistička budalaština ako imaš zemljaka u nadležnom JP ili dobar kovertirani potez ?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti