Novom Sadu nedostaje 1.000 programera

Predsednik Vojvođanskog IT klastera, Milan Šolaja, kaže da Novom Sadu nedostaje 1.000 programera.
Predsednik Vojvođanskog IT klastera, Milan Šolaja, kaže da Novom Sadu nedostaje 1.000 programera.

On za "24sata" kaže da mnoga preduzeća često odbijaju poslove jer nemaju dovoljno programera. Problemi će biti sve veći jer će potrebe za IT poslovanjem rasti.

"U softverskom sektoru u Srbiji trenutno radi između 5.000 do 6.000 ljudi, ali i da imamo tri puta više kadrova, to ne bi zadovoljilo potrebe", kaže Šolaja.

On smatra da država mora da podrži poslovni model kojim će se proizvoditi domaći softver i plasirati na svetska tržišta. Strani investitori su dobrodošli, ali oni koji će dokapitalizovati domaće IT firme i omogućiti njihov rast.

"Protivim se da država privlači investitore kojima je jedini motiv iskorišćenje kadrova kao radne snage. Rezultat takvog pristupa će biti odliv mozgova. Ljudi će sedeti i raditi u Srbiji, a razvijaće se tuđi IT sektor", naglašava Šolaja.

On dodaje da Evropska i svetska iskustva pokazuju da svako novo radno mesto u IT sektoru generiše još dva radna mesta u drugim sektorima. Uprkos trendu povećanog upisa i zainteresovanosti mladih za IT studije na našim fakultetima, njihov broj nije dovoljan.

Novosađanin Dejan Horvat kaže za "24sata" da već godinu dana radi za američku firmu na poslovima programiranja, izrade softvera i internet prezentacija, kao i Android aplikacija.

"Za tu saradnju sam se opredelio zbog boljih prihoda, ali su i na domaćem tržištu sve bolji uslovi za rad. Sve češće dobijam ponude da radim i za firme u Novom Sadu, ali ne mogu da postignem", kaže Horvat.

Inostrane firme često traže da im preporuči kolege, čak i ljude koji nisu završili fakultete, ali su kroz praksu savladali programiranje i računarstvo. Problem je, dodaje on, što su svi koje poznaje već angažovani.

Koliko je važno imati IT stručnjake, pokazuju primeri iz okoline i državama koje su u ekonomskom usponu. Univerzitet u Temišvaru je u poslednjih pet godina broj studenata povećao sa 1.000 na 7.500 godišnje.

U Indiji, Vijetnamu, Brazilu lako formiraju timove sa više stotina ili više hiljada programera. Tamo se svake godine školuje na desetine hiljada stručnjaka.

FTN je povećao kvote za upis na smerovima za elektrotehniku i računarstvo.

"Prošle godine je upisano je 330 studenata o trošku države, a 30 samofinansirajućih. Ove godine je upisano 460 studenata na budžetu i 180 samofinasirajućih", kaže Tijana Pokrajac sa FTN-a.

  • Ha...ha...ha

    30.07.2014 12:53
    Isto tako je problem sto svako sebe naziva programerom.Postalo je zanimanje kao i fudbaler.Cime se bavis? Fudbalom. Profesionalno? Da. Gde igras? U Tekstilcu iz Odzaka. Ma izvini Ronaldinjo nisam te prepoznao. Isto tako je postalo i u IT oblasti, sve neke privatne akademije kvazi prgrameri. Uspeli da napisu Hallo World i vec su IT strucnjaci i traze plate po 1k evra.
  • ostali

    22.11.2013 11:48
    sta nije u redu?
    Ne razumem neke programere, licno poznajem nekoliko koji imaju po tri, cetiri puta vece plate od prosecnih i stalno kukaju kako su bedno placeni u struci. Mislim ne razumem stvarno u cemu je problem? Idite na zapad ako vam je malo to, sta vam je tu drzava kriva?
  • Nikola

    22.11.2013 09:20
    ispravka
    Jedno mesto u IT sektoru generise 2 izdrzavana lica u nekoj od kombinacija: zena/dete, mama/tada, brat/sestra.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti