Roditelji ne žele da plaćaju školske uniforme
Predsednik aktiva direktora osnovnih škola Svetozar Kozarov kaže da je predlog da se uvede obaveza nošenja uniforme iznet pred Savet roditelja, ali je odbačen. Prema njegovim rečima, uniforme bi na godišnjem nivou koštale nekoliko hiljada dinara, što ne može da plati svaki roditelj.
- Pošto Grad ne može da finansira izradu uniformi, troškove bi snosili roditelje, a nekima je mnogo da izdvoje pare za tri uniforme godišnje. Smatram da bi uniforme trebale da se uvedu, jer bi one bile obeležje škole kojoj đak pripada. To bi pozitivno uticalo i na ponašanje dece. Nošenjem uniforme predstavljali bi jednu obrazovnu ustanovu, pa bi ih to navelo i da se lepše ponašaju. Osim toga, bila bi zaštićena i odeća ispod uniforme, jer bi se manje oštećivala - rekao je Kozarov.
Član Gradskog veća za obrazovanje Radomir Dabetić kaže za "Dnevnik" da obavezu nošenja uniformi danas nije moguće nametnuti i da zbog toga Grad nikada nije ni planirao novac za kupovinu đačkih uniformi. - U prvoj polovini prošlog veka devojčice su nosile školske haljine, a dečaci školske kape sa oznakom razreda. Nakon Drugog svetskog rata, pa sve do sredine šezdesetih godina, uniforme su bile plave haljine i kaputići. Od sedamdesetih do danas uniformi nema, a od tog vremena promenio se i način upravljanja školama, zakoni, propisi, ovlašćenja, te danas nije moguće nametnuti uniforme - objasnio je Dabetić.
On podvlači da grad u budžetu nikada nije planirao novac za kupovinu đačkih uniformi, niti će ubuduće planirati. Dabetić, međutim, kaže da škole imaju mogućnost da uvedu uniforme, ali takvu odluku mora doneti Savet roditelja. Ni nakon te odluke, učenici koji ne žele uniforme ne bi bili u obavezi da ih nose.
Komentari 32
Загуљени Сремац
roditelj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar