Istražuje legendu o tunelu ispod Dunava
Naime, on je još pre godinu i po dana gradskim zvaničnicima i Zavodu za zaštitu spomenika kulture poslao predlog projekta za ispitivanje šupljina ispod dunavskog korita.
- Danas ima toliko savremene opreme da bismo relativno jeftino mogli da ispitamo dno Dunava i vidimo da li je tunel ispod dna. Već sto godina pričamo o tome, red je da počnemo da otkrivamo svoje legende. Ako u Egiptu mogu sonarima da ispituju mnoge tunele i šupljine, što ne bismo i mi - počinje priču Dević.
Kako kaže, po predanjima tunel je povezivao dve crkve - Svetog Juraja u Petrovaradinu i Svetog Jana Nepomuka u Novom Sadu. Poslednja legenda kaže da je 1913. godine bračni par lekara prošao kroz tunel ispod reke, ali Dević smatra da tu nije kraj. - Postoje priče da je bilo još tunela. Jedan od Tvrđave do Ratnog ostrva, te jedan od Tvrđave do Crkve Snežne Gospe na Tekijama - nastavlja on.
Razna su nagađanja po novosadskim sokacima kako bi taj tunel uopšte i mogao biti sagrađen, a oni koji veruju da postoji najčešće prizivaju primer tunela ispod Eufrata. Naime, on je sagrađen tako što je reci skrenut tok, tunel je sazidan i sve ponovo vraćeno na svoje mesto. Da li se tako šta desilo i ovde, nije poznato, ali skepticima Dević replicira "a gde je dokaz da tunel ne postoji?".
U Zavodu za zaštitu spomenika kažu da projekte rade samo na osnovu činjenica. "Da postoji relevantan podatak, nešto bi odavno bilo započeto. O ovoj legendi ne postoji ništa drugo osim nje same. Inače, mislim da je vrlo mala verovatnoća da se tu nalazi tunel, s obzirom na to da je Petrovaradinska tvrđava napravljena na steni", kaže Aleksandra Zekić iz Zavoda za zaštitu spomenika.
Komentari 25
Hornwerk
PATTON
Jest' očiju mi!
Robi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar