FOTO: Novi Sad proslavio 266. rođendan
Nagradu je Popoviću uručio gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, koji je tom prilikom rekao da to nije nagrada samo profesoru, već i celom novosadskom Univerzitetu kao i Fakultetu tehničkih nauka.
"Pre 266 godina, poveljom Marije Terezije je gradu omogućeno uživanje svih prava i povlastica u skladu sa zakonima i privilegijama ostalih kraljevskih gradova. Novi Sad je zbog tog privilegovanog statusa, blizine Petrovaradinske tvrđave i bogatog gradskog atara postao povoljno područje za naseljavanje, zbog čega je etnička raznolikost, nastala još u 18. veku, jedna od najprepoznatljivijih karakteristika našeg grada. U tom skupu različitih kultura, vera i nacija rodio se i specifičan „novosadski duh“ koji počiva na temeljima opšteg uvažavanja i međusobne solidarnosti koji negujemo i danas", rekao je Vučević i u svom obraćanju istakao važnost izgradnje savremenog, sveobuhvatnog i efikasnog obrazovnog sistema kroz čiji razvoj nužno dolazi i do razvoja preduzetničkog duha, i da primer uspešnog spoja te dve oblasti najbolje svojim radom predstavlja ovogodišnji dobitnik Februarske nagrade.
Prof. dr Draganu Popoviću je najviše gradsko priznanje dodeljeno za značajne rezultate u oblasti elektroenergetskog inženjeringa ostvarene primenom naučnog znanja i angažovanja visokoobrazovanih mladih stručnjaka u privrednom društvu, čime je doprineo afirmaciji ugleda i prepoznatljivosti Grada Novog Sada i Fakulteta tehničkih nauka na svetskom nivou. On se nakon uručenja nagrade obratio prisutnima zahvalivši se na tom važnom priznanju i rekao da će nastaviti svoju viziju i misiju razvoja na polju informacionih tehnologija, kako bi Novi Sad postao svetski prepoznatljiv IT centar.
Na Svečanoj akademiji prikazan je kratak film o prof. dr Draganu Popoviću, kao i film učenika trećeg razreda OŠ "Đorđe Natošević" o Novom Sadu, a nastupili su sastav "Frajle", ekipa "Državnog posla", dečji hor "Do re mi" i KUD "14. oktobar" kao poklon Grada Kruševca.
Novi Sad je 1. februara 1748. godine od carice Marije Terezije dobio status Slobodnog kraljevskog grada, koji su od države otkupili bogati građani.
Time je dobio pravo na sudsku, zakonodavnu i izvršnu vlast, kao i na samostalno ubiranje poreza, a takođe i današnje ime (uz latinsko Neoplanta, nemačko Neusatz i mađarsko Újvidék). Prvobitna imena Novog Sada bila su Racka varoš, Rački grad (Ratzen Stadt, Ratzenstatt) i Petrovaradinski šanac (Peterwardeiner Schantz).
Zbog toga je 1. februar proglašen 1996. godine za Dan grada Novog Sada.
Komentari 19
Miklosh
lalos
a za tambure ce uvek biti mesta po svadbama, muzejima i lepim secanjima
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar